Svezli jsme se
Chrysler Crossfire
Petr Hanke 16.10.2003 00:00
|
Stojí tu před námi Chrysler Crossfire, jehož název mu dala především charakteristická „křižující“ boční linie. Crossfire vlastně naznačuje nový designérský styl značky, který je definován například podélnými prolisy kapoty motoru, ale také nově pojatou maskou chladiče či již zmiňovanou boční linií, výrazně oddělující spodní a horní část boků karoserie.
Tento Američan hodlá vyzvat na souboj všechna kompaktní kupé. Z tohoto důvodu jsme byli velmi potěšeni, že jsme byli přizváni k jeho testům v okolí San Diega. Můžeme vám tedy již nyní říci, zda tento automobil má šanci.
Přestože třeba rádio pochází od Chrysleru, je jasné, že se jedná především o evropské auto. Crossfire je totiž postaven na podlahové plošině Mercedesu SLK (současného provedení, nikoliv budoucího, který se zanedlouho objeví na trhu). Jeho montáž probíhá u specializované německé firmy Karmann. Navíc, auto bylo navrženo mužem pocházejícím z Birminghamu, ne z Alabamy.
Andrew Dyson – designér Chrysleru Crossfire – ví, jak oživit značku. Chrysler Crossfire čerpá ve svém designu z minulosti. Svými tvary se snaží oživit vzpomínky na malé americké sporťáky s dlouhou kapotou a zužující se zádí. Největší síla Crossfire je však v jeho detailech. Dokonalou maličkostí je i jakýsi „hřebínek“, rozdělující automobil vertikálně na dvě symetrické poloviny. Tento designérský prvek postupuje od přední části až k dvojici centrálně umístěných výfuků vzadu. Celý proces od konceptu k výrobě trval díky použití 39 % dílů od Mercedesu neuvěřitelné dva roky. Znamená to tedy, že Crossfire bude pouze uzavřené SLK? Jestliže ano, potom se konkurenční kupé nemusejí příliš obávat... Naštěstí je toto auto vybaveno přímo řazenou šestistupňovou převodovkou, která navazuje na vidlicový šestiválec 3,2 l od Mercedesu. Ani příliš nevadí, že tato pohonná jednotka už u Mercedesu vychází z módy. Když sešlápnete spojku a otočíte klíčkem v zapalování, auto se jen tak lehce zhoupne tím, jak motor naskočí.
Zařaďte a vyražte pryč. Zařazení dvojky však není takové, jak byste očekávali, a chce trošku cviku. Musíte najít ten správný cit pro obsluhu řadicí páky. Řazení na další rychlostní stupně je samozřejmě již snadnější, ale nikoliv bez chyb. Teprve až na konci testovacích jízd se mi podařilo jednou nebo dvakrát pořádně přeřadit. Naštěstí má Crossfire jiné přednosti, kterými zapojí svého řidiče do hry – například motor.
Musím se přiznat k tomu, že v Mercedesech mi tento motor nikdy příliš neučaroval. Místo něj bych neváhal a vsadil na některý z perfektních turbodieselů, v Crossfire se však tato pohonná jednotka chová úplně jinak. Tady má skvělý zvuk, jemný chod a zaměřuje se především na točivý moment. V krátkosti lze říci, že je to šestiválec jak má být a přesně takový, jaký očekáváte.
Takže zatím je všechno v pořádku. Jak si však již postarší technika Mercedesu SLK poradí na silnici s ostrými lokty soupeřů? Nezapomeňme, že SLK je posledním Mercedesem, který byl vybaven řízením s oběhem kuliček, jež se hodilo do luxusní limuzíny, ale ve sportovním autě jednadvacátého století by už nemělo co dělat. Zatímco SLK je na reakce řízení poměrně nezáživné auto, Crossfire je ostřejší. Tato vlastnost je dána také větší tuhostí karoserie, kterou pokytuje pevná střecha. Řízení v Crossfire zpočátku působí pomalu a zdá se, jako by se odpověď s přibývajícím natočením volantu zrychlovala. Tuhost řízení se jeví jako optimální, takže úplně bez problémů.
Pohon zadních kol a velká kola (vpředu 18 a vzadu 19palcová) zaručují, že i při vcelku tvrdém odpružení automobil obstojně zdolává nerovnosti. I v ostrých zatáčkách mají přední kola dostatek gripu a spolu s velkým točivým momentem umožňují bleskové výjezdy ze zatáček. Crossfire přitom působí velmi příjemně. Chrysler si je vědom toho, že musí upravit řazení. Pokud se mu to před uvedením na trh povede, bude trnem v oku především Audi TT. Oproti němu však má mnohem dynamičtější „duši“ a navíc si nic nedělá ze svého zmateného původu. plus: vzhled, silný motor, příjemný podvozek minus: řazení manuální převodovky Specifikace: Motor: zážehový V6, 3199 cm3 Výkon: 160 kW (215 k)/5700 min-1 Točivý moment: 310 N.m/3000 min-1 Převodovka: 6M Zrychlení: 0-100 km/h: 7 s Největší rychlost: 240 km/h Základní cena: předběžně od cca 1 mil. Kč text: John Simister/Petr Hanke foto: Bill Delaney zdroj: Auto rating 6/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)