Svezli jsme se
BMW X6 - Crossovery v popředí
Automobil revue 15.04.2008 00:00
Nejrůznější prolínání automobilových kategorií se stalo módou a zároveň způsobem, jak nabídnout opět něco nového. Jako na slučování segmentu klasických kupé a luxusních SUV může být pohlíženo na nejnovější osobní automobil BMW X6.
Jak bude připravované BMW X6 vypadat, bylo jasné již od loňského září, kdy měla premiéru na IAA 2007 ve Frankfurtu koncepční studie BMW Concept X6. Až v polovině prosince ale mnichovská značka zveřejnila první fotografie a první informace k sériovému provedení. To má technický základ v typu X5 ze severoamerické produkce. Sdílí s ním nejen řešení podvozku s přední nápravou, tvořenou dvojitými příčnými rameny, a zadním víceprvkovým závěsem BMW Integral IV, ale také kompletní elektroniku, částečně motory a mnoho dalších součástí.
BMW X6 je navrženo jako výrazně sportovní alternativa klasických SUV; to ostatně ukazuje už svým designem. Proti X5 je totiž nižší, ale také širší. Specifickým rysem vozu je tvar zadní části střechy, který je výrazně klesající. Všechny tyto charakteristické vlastnosti však mají přínos ve snížení těžiště vozidla a zvětšení rozchodu kol, což jsou věci přispívající ke sportovnějšímu chování.
Všechny modely řady X6 jsou vybaveny trvalým pohonem všech kol xDrive, jehož centrem je elektronicky ovládaná lamelová spojka s velmi rychlými reakcemi. V tomto voze X6 má premiéru zcela nový aktivní zadní diferenciál, který je výsledkem společného vývoje se společnostmi GFK a ZF. Zařízení označované Dynamic Performance Control (DPC) má na každém z výstupních hřídelů diferenciálu planetové soukolí a především elektronicky ovládanou lamelovou spojku. Právě díky nim dokáže diferenciál na základě povelů elektroniky účelově rozdělovat sílu motoru mezi pravé a levé kolo. Sepnutí spojky znamená více síly na daném kole a systém DPC umožňuje mnohem účinněji využít nabízené trakce, a tím zároveň zvýšit dynamiku vozu. Jistě není bez zajímavosti, že podobné systémy aktivního zadního diferenciálu lze nalézt například v podvozku Mitsubishi Lancer Evolution (od sedmé generace z roku 2001), nebo v dnešní generaci velkého sedanu Honda Legend. Aplikaci tohoto druhu diferenciálu potvrdilo také Audi pod názvem Sport Differential.
Systém PDC je plně integrován mezi další systémy podvozku. Spolupracuje tedy jak s pohonem všech kol, tak se stabilizačním systémem DSC, ale i s aktivním řízením (v případě, že je jím vůz vybaven). Komunikace probíhá také s ústrojím pohonu, či s podvozkem AdaptiveDrive. Právě tento aktivní podvozek (dodávaný na přání) je, podobně jako v případě typu X5, vybaven v automobilovém světě unikátní vysokorychlostní sběrnicí FlexRay. Podvozek AdaptiveDrive je tvořen tlumiči odpružení a stabilizátory, u nichž lze měnit jejich charakteristiku.
S uvedením X6 se u BMW začíná objevovat nové označování typů. Ukažme si je na příkladu nového nejsilnějšího provedení X6 s přeplňovaným osmiválcem o objemu 4,4 litru, kde jde o X6 xDrive50i. Uvedený osmiválec přeplňuje dvojice turbodmychadel Garrett, každé pro jednu řadu válců. Turbodmychadla jsou ale umístěna netradičně nahoře mezi řadami válců; sací i výfukový trakt je tedy kratší než je obvyklé a vznikají tak menší ztráty proudění, ale současně s tím tato konfigurace zrychluje reakce motoru na sešlápnutí plynového pedálu. Motor je dále vybaven vysokotlakým přímým vstřikováním HPI, které BMW používá i na svých zážehových šestiválcích a čtyřválcích. Vstřikování paliva common rail, jež v širokém rozsahu pracuje s chudou vrstvenou směsí, využívá tlaku 20 MPa. Motor s největším výkonem 300 kW (407 k) v rozmezí otáček 5500 až 6400 min-1 zajišťuje doslova bleskovou akceleraci z klidu na 100 km/h za 5,4 sekundy. Kombinovaná spotřeba má přitom hodnotu jen 12,5 l/100 km.
Dalšími motory v nabídce X6 bude přeplňovaný řadový šestiválec 3,0 l s výkonem 225 kW (306 k), známý například z BMW 335i. Vznětové jednotky jsou zastoupeny rovněž třílitrovými řadovými šestiválci. Se stupňovitým přeplňováním má X6 xDrive35d výkon 210 kW (286 k), verze s přeplňováním jedním turbodmychadlem v typu X6 xDrive30d nabízí 173 kW (235 k).
V interiéru je k dispozici čtveřice samostatných sedadel, ta zadní jsou oddělena středovou konzolí podobně jako v klasických kupé BMW. Přístrojová deska je až na detaily ve spodní části středového panelu převzata z typu X5. Lze říci, že BMW X6 je zajímavým crossoverem s geny vozů SUV a klasických kupé, avšak k automobilům SUV má přece jen blíže. Současně je ale zřejmé, že právě neotřelý a dravý vzhled bude jistě velmi žádanou, ne-li nejžádanější vlastností nového automobilu.
Zdroj: Automobil revue 02/08
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)