Svezli jsme se
BMW M5 Competition – Sleeper
Petr Hanke 28.10.2022 16:15
Foto: Martin Sznapka
BMW řady 5 zraje jako víno a současně s ní i její vrcholný model M5 Competition, jehož nejnovější provedení jsme měli možnost podrobit redakčnímu testu.
Současná sedmá generace BMW řady 5 prošla v roce 2020 celkovou modernizací, což znamená, že tato modelová řada, která z hlediska prodejů patří k pilířům své značky, je ve druhé polovině svého životního cyklu. Úpravy techniky a vzhledu se dotkly všech provedení, tedy včetně špičkových verzí M5 a M5 Competition.
Foto: Martin Sznapka
Zvenku je modernizace patrná z výrazněji tvarované masky chladiče s dvojitými svislými lamelami směřujícími ke středu vozu. Nové jsou též světlomety, jež mohou mít laserové světelné zdroje a nově na přání i zatmavenou vnitřní optiku, u verze Competition vhodně ladící s černým rámečkem masky a dalšími detaily exteriéru včetně čtveřice koncovek výfuku. Varianty M5 se od standardních verzí řady 5 liší nejen zmiňovanou přídí se specifickou maskou a spodním nasávacím otvorem, ale především rozšířenými blatníky, které působivě vyplňují kola s průměrem 20 palců.
Změn je ale mnohem více, než by se mohlo z prvního pohledu zdát. Jednou z nich je větší 12,3palcový displej infotainmentu s rychlejší elektronikou a nejnovější generací operačního systému BMW sedmé generace. Modely M ale dostaly zejména nově koncipovaný systém nastavování jízdních režimů, resp. individuálních nastavení jednotlivých systémů souvisejících s jízdou. Nově lze po vzoru modelů M8 či M3/M4 po stisku tlačítka Setup zobrazit všechny možnosti nastavení a ty volit přímo stiskem na displeji nebo pohyby ovládacího kolečka iDrive umístěného mezi sedadly. Dvě z těchto konfigurací lze uložit do paměti a přímo je vyvolávat pouhým stiskem příslušného tlačítka na volantu. Odděleně je možné tlačítkem M Mode měnit styl zobrazení informací v přístrojích a také činnosti asistenčních a bezpečnostních systémů (většina z nich se v nastavení Track vypíná).
Foto: Martin Sznapka
Z technických prvků dostaly modely Competition, které jsou k dispozici za příplatek 243 880 Kč, nové aktivní tlumiče původem z modelu M8 Gran Coupé. Praxe ukazuje, že u nich došlo především ke zjemnění z pohledu komfortu, to především v režimu Comfort. Při sportovním nastavení a dravém stylu jízdy zůstává zachována vzhledem k velikosti a hmotnosti vozu příkladná obratnost, ochota k zatáčení a sdílnost při dosažení adhezních limitů pneumatik. To vše je u verze Competition ve srovnání s výchozí M5 zajištěno i o 7 milimetrů sníženou světlou výškou, tužším zadním stabilizátorem, stejně jako výměnou pružného uložení zadních příčných ramen kloubovým. Vpředu je použit větší příklon, tužší pružiny a upravené uložení stabilizátoru.
Řízení BMW M5 Competition je kombinací interiéru prestižní limuzíny vyšší střední třídy, jež dokáže nabídnout dostatečný komfort pro každodenní cesty, a to i na dlouhé vzdálenosti, s prvotřídní dynamikou danou rychle reagujícím a suverénně působícím přeplňovaným osmiválcem 4,4 litru. Ovšem v tomto případě nejde o dynamiku pouze v podélném směru, ale také v příčném. Sportovní jízda je v tomto voze, u nějž lze nastavovat i činnost pohonu všech kol, včetně možnosti jeho deaktivace, zcela výjimečným zážitkem. Pocit přímého spojení s podvozkem a silnicí zajistí, že M5 i přes svoji velikost působí mnohem menším a kompaktnějším dojmem. Z celkového pohledu jde o vůz s extrémně širokým rozsahem schopností mezi komfortem a sportovním projevem. Navíc dokáže být při volbě správného barevného provedení, jako byl například testovaný vůz, i docela nenápadným „sleeperem“.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový celohliníkový V8/90°, S63B44T4, uložený vpředu podélně, přeplňovaný dvojicí turbodmychadel umístěnou mezi řadami válců, proměnné časování Double-Vanos, variabilní zdvih sacích ventilů Valvetronic; EU6; 4395 cm3 (ø 89,0 x 88,3 mm); 10,0:1; 460 kW (625 k)/6000 min-1 a 750 N.m/1800–5860 min-1.
Foto: Martin Sznapka
Převodovka
Osmistupňová samočinná převodovka M Steptronic (ZF) s kapalinovým měničem momentu a přemosťovací spojkou. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou připojující kola přední nápravy, zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností.
Podvozek
Samonosná konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a aktivními teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; dvoudílné kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu šestipístkové pevné třmeny, vzadu jednopístkové plovoucí; ABS/CBC/DBC, DSC/MDM/ICM; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, celkový převod řízení 14,3:1; pneumatiky vpředu 275/35 ZR 20, vzadu 285/35 ZR 20.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2982 mm, rozchod kol 1625/1594 mm; d/š/v 4983/ /1903/1469 mm, světlá výška 120 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 530 l; obrysový průměr otáčení 12,6 m; objem palivové nádrže 68 l; hmotnost pohotovostní/celková 1895/2440 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 250 km/h; zrychlení 0–100/200 km/h za 3,3/10,8 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 11,3–11,1 l/100 km; emise CO2 259–253 g/km.
Cena od 3 652 480 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)