Představujeme
ŽENEVA 2017 – MALOVÝROBCI A ZAJÍMAVOSTI – MIKROKOSMOS
Jiří Fiala 18.05.2017 05:58
Představujeme
Účast novinek malých firem na autosalonu v Ženevě byla obzvláště bohatá a různorodá. Evidentně se šťastně potkaly dva faktory – období ekonomické prosperity a stability vyspělých ekonomik a přetrvávající nízké ceny pohonných hmot.
V pondělí na koncernovém večeru Volkswagenu, tradičně předcházejícím otevření ženevského autosalonu, informoval Matthias Müller, předseda představenstva VAG, o těžkém, ale úspěšném roce 2016 – 10,3 milionu vyrobených vozů a 7,1 miliardy Euro provozního zisku. To jenom kvůli představě o velikosti globálních superhráčů. Vedle nich ale existuje ohromný mikrosvět drobných výrobců. Ženeva je nejspíše jediným a nejkomplexnějším místem na Zemi, kde se s jejich nejvýznamnějšími reprezentanty můžeme potkat. Patrně nezadržitelný, ale zatím jen velmi postupný je nástup elektrifikace. Kromě dřevních dob motorismu se nikdy nevyskytovala tak rozdílná škála pohonů, konstrukcí, materiálů nebo velikostí automobilů. Supersporty se zde potkávají s městskými elektrovozítky.
Vozy pro denní ježdění s utopickými fantasmagoriemi. Nejdražší automobily jsou podrobovány nenápadným nebo okázalým úpravám. Klasická elegance soupeří s hypermodernou; snad jen přezdobené opulentní kreace, tak lákavé pro utrácení petrodolarů, byly poněkud na ústupu. Bohatý region a světová koncentrace potencionálních kupců, odborníků i tisku přilákaly do Ženevy vystavovatele z opačných koutů planety. Německá Alpina přivezla novou generaci sedanu B5 Bi-Turbo. Světová novinka má dvě verze karoserie, sedan a praktický Touring. Ponejprv v historii ji vybavili standardně pohonem všech kol. K tomu motor V8 4395 cm3 s nejvyššími hodnotami výkonu 447 kW (608 k)/5750 – 6250 min-1 a točivého momentu 800 N.m/3000 – 5000 min-1. Použita je upravená osmistupňová samočinná převodovka ZF s kitem Alpina Switch-Tronic. Rychlík z Buchloe dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,5 s a pelášit přes 330 km/h. Ve vší slávě jaksi zanikly další novinky – modely 2017 B3 S Bi-Turbo a B4 S Bi-Turbo s podstatně vylepšenými řadovými šestiválci 3,0 l (324 kW/440 k a 660 N.m). S karoseriemi B3 sedan a kombi nebo B4 kabriolet a kupé; vše nyní i ve verzi s příplatkovým pohonem 4x4. Artega (2006 – 12) prošla po bankrotu několika rukama.
Na IAA 2015 se objevila s párem nových elektrovozů Scalo, ale jen v detailech upraveném původním kabátu. Zakladatel značky Klaus Dieter Frers se nevzdává. Na stánku Carrozzeria Touring Supereleggera ponejprv ukázali uhlazené kupé Artega Scalo Superelletra čokoládové barvy. Jak jméno naznačuje, pohánějí jej čtyři elektromotory s celkovým výkonem 1020 k. Aston Martin hlásí ofenzivu na všech frontách. Roku 2015 na tom byl přitom dost špatně. Stabilizační program přinesl o rok později ovoce v podobě černých čísel a dvojnásobného zisku. Nyní chce každých 9 měsíců přijít s novým modelem. V budoucnu lze očekávat také elektrické verze. Každý typ dostane ještě dynamičtějšího a výkonnějšího dvojníka pod novou značkou AMR. Ano, sportovní divize Aston Martin Racing bude jejich garantem. Komu by se zdály běžné „astony“ příliš obyčejné, sáhne po tovární úpravě Q by Aston Martin, založené roku 2012. Všichni se soustředili na světové odhalení hypersportu Valkyrie (původně AM-RB 001), na jehož vývoji se spolupodílely Red Bull Advanced Technologies (F1), Cosworth (motory), Ricardo (převodovky) a Michelin (nová generace pneumatik Pilot Sport Cup 2). Kvůli tomu jaksi nevynikla světová premiéra Aston Martin Rapide AMR. Od základu se odlišoval žlutým pruhem v podélné ose střechy a kapoty a čelem s nově tvarovanými spoilery.
Šestilitrový nepřeplňovaný motor V12 s novým výfukovým potrubím vystřelí nejrychlejší sériový sedan planety do rychlosti 346,3 km/h, z 0 na 100 km/h pod 4,0 s. Nezapomeňme na otevřený Vanquish S Volante, ani na Vantage Red Bull Edition pro běžný provoz s retušemi kabátu divize Q. Eadon Green Black Cuillin. Doposud neznámá firma vyrostlá ze subdodavatelského prostředí Coventry (o konstrukci motoru se postarala tamní Envisage Group) se zhlédla v karosářském umění 30. let (Chapron, -Figoni & Falaschi) a jejich barokních tvarech velkých vozů. Přesně takové je i splývavé kupé Black Cuillin V12S (nebo FE57), k němuž prý inspirovala jedna epizoda seriálu Hercule Poirot, kde kapitán Hastings řídí Alfa Romeo 8C 2900. Prý by s neupřesněným motorem V12 neměl být problém dosahovat rychlosti 273 km/h. Firma tvrdí, že plně funkční automobily s hliníkovou karoserií jsou schopni stavět okamžitě po objednání a dodání individuálních požadavků zákazníka. ItalDesign Automobili Speciali byl zdánlivě překvapivě představen již na zmiňované noci VAG. Zde patřil k neobletovanějším.
Generální ředitel Jörg Astalosch si s námi povídal o založení dceřiné firmy ItalDesignu (vlastněného koncernem VW), která se zaměří na malé exkluzivní série speciálně karosovaných vozů pro konkrétní zákazníky. Mimochodem, v pondělí večer již byly 4 z 5 kusů Zerouno – nulajedna – prodány. Modulární šasi z karbonu a hliníku kryje ultralehká karbonová karoserie. Nepřeplňovaný motor V10 5,2 l (610 k/560 N.m) žene auto rychlostí až 330 km/h a zrychluje z 0 na 100 km/h za 3,2 s. Po technické stránce má kupé nejblíže k Audi R8/Lamborghini Huracán. Péči věnovali aerodynamice. S designem Zerouna neměl zakladatel mateřského studia ItalDesign, Giorgetto Guigiaro, nic společného. Doslova šokem se stala novinka představená druhý den ráno. ItalDesign, ve spolupráci s leteckým Airbusem, předvedl Koncept Pop Up – unikátní, ale vlastně triviální nápad spojit malou bublinu elektrovozu s dronem. Do kabiny se vejdou dva lidé, na elektrický pohon by měl mít dojezd 100 km a nejvyšší rychlost až 130 km/h.
Kabinu lze podvěsit pod rám dronu se čtveřicí horizontálních elektromotorů s doletem 100 km a rychlostí až 100 km/h. Baterie by se měly dobíjet jen 15 minut. Rozměry kevralového automobilu jsou d/v/š 2,60/1,40/1,50 m, půdorys dronu 5,00 x 4,40 m. Futuristické rysy nese koncept švýcarského městského čtyřmístného vozidla Rinspeed OASIS s elektromobilitou a mnoha technologickými digitálními grify. Král elegance Pagani oficiálně ponejprv předvedl Huayru Roadster. Navzdory zdánlivě křehčí otevřené karoserii je lehčí o 80 kg a tužší o 52 % než kupé. Má suchou hmotnost 1280 kg. Dosáhli toho materiály pokrokovějšími, než používá současná F1. Monokok je z carbotania a matérie zvané Carbo-Triax HP52. Díly podvozku zhotovili z hliníkové slitiny HiForg. Roadster je nejvýkonnější a nejlehčí Huayrou vůbec. Pohání jej motor V12/6,0 l od AMG s párem turbo-dmychadel (562 kW/764 k a 1001 N.m/ /2400 min-1). Výkon na zadní kola přenáší sedmistupňová robotizovaná převodovka Xtrac s hydraulickým pohonem. Série je omezena na 100 kusů. Švédský Koenigsegg loni prodal rekordních 25 vozů. Podle jeho šéfa a zakladatele Christiana von Koenigsegga si nyní vybírají oddechový čas. Ale nebyla to tak úplně pravda. Světově debutovala černo-zlatá Agera RS Gryphon a kromě toho dovezli do Ženevy dva první kusy typu Regera (červeno-černá a zvláštní zelená), postavené podle individuálních požadavků zákazníků.
Christian popisoval spatra množství menších i větších změn v pohonu, aerodynamice, doplňcích i lakování. Kromě toho úplně ponejprv odhalil separované pohonné ústrojí Koenig-segg Direct Drive (KDD) – komplexní a kompaktní skladbu spalovacího motoru V8/5,0 l s dvojitým přeplňováním (820 kW/7800 min-1 a 1280 N.m/4100 min-1), tří elektromotorů (900 N.m a 500 kW), přídavného zařízení pro zvyšování otáček a točivého momentu s vektorovou charakteristikou, pokrokového, uzamykatelného měniče momentu HydraCoup a superkapacitních a superkompaktních akumulátorů z F1. Většinu z toho si zkonstruovali sami. K dispozici je celkový výkon 1,11 MW (1500 k) a točivý moment 2000 N.m. Koenigsegg je první sériový elektromobil vysokonapěťové skupiny homologovaný pro běžný provoz. Na autosalonu byl vyhlášen další překvapivý zvrat – z mrtvých znovu vstalá ambiciózní nizozemská značka Spyker oznámila, že končí s obstarožními motory Audi 4,2 l. Novým dodavatelem motorů se stává právě Koenigsegg, jehož atmosférický V8/5,0 l 441 kW (600 k) a 600 N.m spolu se šestistupňovou ručně řazenou převodovkou bychom našli i pod kapotou novinky Spyker C98 Preliator Spyder.
Také Rolls-Royce přivezl dílčí novinku – Ghost Fashion designéra Charlese Kaisina. Zákazník si bude moci vybrat ze tří vzorků potahových tkanin, přičemž minisérie má pevně stanovený počet 10 kusů. Ještě více žádal nezveřejněný klient. Jím objednaný Ghost Exclusive s šasi Extended Wheelbase dostal speciální lak, do něhož přimíchali 1000 rozemletých diamantů. Bohužel jsme nemohli vidět hru jeho efektů na slunci. Zpestřením byl první sériový chorvatský supersport Rimac Concept One. Dánské Zenvo slaví desetiletí existence. Po 14 kusech předchozího modelu ST1 nyní nastupuje nelimitovaná série TS1. Kromě toho předvedli maketu závodního okřídleného provedení Zenvo TSR. Dánové podepsali smlouvu o technické spolupráci s týmem Rebellion LM GT1, pro nějž řeší různé inženýrské úkoly stran pohonu, šasi a aerodynamiky. Patrně nejobdivovanějším byl jediný kus Zenvo TS1 GT „Sleipnir“, postavený na oslavu 10. výročí firmy. Pod povrchem modrých (odstín „Modř fjordů“) a černých dílů karoserie prosvítá struktura karbonu. Doplňky interiéru i pruhy na karoserii jsou v barvě bronzu, stejně jako prahy s podpisy Troelse Vollertsena (majitele a zakladatele) na levém a Christiana Brandta (designéra) na pravém prahu. Bronz je odkazem na dávné předky – Vikingy, kteří obchodovali s velmi vzdáleným světem a přinesli právě bronz, na svou dobu revoluční materiál.
To má ukazovat na technologický náskok velmi lehkých vozů Zenvo využívajících karbon, dvakrát přeplňovaný motor V8/5,8 l z ultra lehké slitiny. Nejvyšší výkon 867 kW (1180 k)/7700 min-1, točivý moment 1100 N.m/7700 min-1, sedmistupňová převodovka a dvoukotoučová spojka. Firma uvádí zrychlení z 0 na 100 km/h za 2,8 s a nejvyšší rychlost 375 km/h. Pininfarina přivezl dvě novinky. Prezentace supersportu Fittipaldi EF7 se osobně účastnila brazilská legenda F1 – Emerson Fittipaldi. Kupé konstruovala německá společnost HWA Hanse Wernera Aufrechta, zakladatele AMG. Nosnou strukturou je dvoudílný monokok z karbonu, k němu jsou přišroubované atmosférický motor V8/4,8 l a šestistupňová převodovka Hewland. Okruhový vůz by neměl mít větší hmotnost než 1000 kg. Vedle parkoval koncept Pininfarina H600 s velmi výkonným elektromotorem (přes 588 kW/800 k), pohánějícím všechna kola, a vpředu uloženou plynovou turbínou s funkcí prodloužení dojezdu, který má činit 1000 km. 1870 kg vážící vůz má dosahovat rychlosti až 250 km/h a zrychlovat z 0 na 100 km/h za 2,9 s. Scuderia Cameron Glickenhaus (SCG) je „Američan s italským srdcem“. Zde světově debutoval SCG003S (S = Stradale – silniční), který chce ustanovit nový rekord Nürburg-ringu, když předchozí pokus torpédovalo vyloučení pro nadměrný hluk.
Nynější konfigurace v Turínu u MAT (Manifattura Automobili Torino) ručně stavěného kupé s celokarbonovým šasi využívá služby osmiválce 4,4 l twin-turbo (588 kW a 850 N.m). Studenti designu školy švýcarského kouzelníka a ženevského inventáře Sbarro se blýskli zajímavými koncepty Mojave (ve stylu amerických hot-rods pro závody typu Baja v kalifornské Mohavské poušti; motor Jaguar V8/4,0 l) a Arcad (velká buggy pro pouštní závody s pevnou střechou; motor Cadillac V8). Futuristická Scilla studentů turínského Evropského institutu designu naznačuje, jak by mohlo vypadat „semi-autonomní vozidlo pro rok 2030“.
Studie vznikla ve spolupráci s Pininfarinou a časopisem Quttroruote, na jehož stánku byla odhalena. Ženeva láká i výrobce z daleka. Indická Tata přivezla ke světové premiéře produkt svého startupu, dvoumístné kupé Tamo Racemo, které má vyrábět nově založená divize Tamo. Pohání jej čtyřválec 1,2 l s turbodmychadlem a mezichladičem Revotron, uložený uprostřed a pohánějící kola zadní nápravy přes šestistupňovou převodovku. Výrobce uvádí výkon 140 kW (190 k)/6500 min-1 a točivý moment 210 N.m/2500 min-1. Dalšími indickými novinkami byly čtyřdveřový kompakt Tigor a sportovní kompaktní SUV Nexon. S pohonem prvního singapurského supervozu společnosti Vanda Electrics pomáhal britský specialista Williams Advanced Engineering. Má, jak jinak, elektrický pohon. Spekuluje se o výkonu až 745 kW (1000 k), nejvyšší rychlosti 322 km a zrychlení z 0 na 96 km/h za 2,7 s. Jméno konceptu Dendrobium odkazuje na singapurskou národní rostlinu – orchidej. Otevřené (= vztyčené) boční dveře a vzhůru vyklopený střešní díl po směru jízdy opravdu při pohledu zpředu vytvářejí profil květu. Čínská firma Techrules se po roce objevila znovu, s úplně novým roadsterem Ren, tentokrát poháněným turbínovým hybridním ústrojím. Podle požadavku objednatele dostane vůz jednu nebo dvě mikroturbíny doplňující elektrickou energii do 25kW/h akumulátorů, které pohánějí 2, 4 nebo 6 elektromotorů s celkovým nejvyšším výkonem až 960 kW (1287 k) a točivým momentem 2340 N.m při dojezdu až 1170 km. Prý jich budou stavět 10 kusů ročně. Designéry Renu byli Italové Giugiaro a Gianetti, kteří se ale na předchozím voze nepodíleli.
Převzato z časopisu