Představujeme
Winter Car 2019 – Ovladatelnost na sněhu
Jiří Duchoň 30.04.2019 06:01
Technika
Několik severských časopisů s finským magazínem Tekniikan Maailma v čele také letos uspořádalo velké testování automobilových novinek v extrémních podmínkách zimního Laponska.
Šéfredaktorem Tekniikan Maailma je Velimatti Honkanen, současný generální sekretář jury volící mezinárodní Vůz roku (COTY). Letošních zkoušek se zúčastnil rovněž prezident COTY Frank Janssen a v rámci sdílení exkluzivních informací mezi členy poroty vám nyní můžeme výsledky těchto testů zprostředkovat. V malém seriálu se do Laponska budeme v dalších vydáních Automobilu průběžně vracet a všímat si konkrétních aspektů provozu v arktických podmínkách. Tentokrát se zaměříme na ovladatelnost.
Zkoušky Winter Car se konají pravidelně již od počátku osmdesátých let a díky dekádám zkušeností a propracované metodice jejich výsledky přinášejí skutečně zajímavé výstupy. Letošního ročníku se zúčastnilo 15 nových automobilů nejrůznějších kategorií, a jak se opět ukázalo, na sněhu a ledu není důležitý výkon motoru. Šlo o vozy s konvenčními spalovacími motory a pohonem kol jedné nápravy, tým Tekniikan Maailma však zkoušel rovněž šest elektromobilů, jež byly ovšem hodnoceny samostatně v březnovém vydání magazínu.
Autoři soutěže o titul Zimní vůz 2019 (Winter Car) podotýkají, že kvalitní vůz pro takto náročné podmínky musí mít především citlivé řízení, dobrou směrovou stabilitu a kvalitně odladěné závěsy kol. Při zkouškách ovladatelnosti (sestávaly celkem ze tří opakovaných testů) nejlépe uspěly Audi, Ford a Volvo. Na Audi zkušební jezdci ocenili lehké a jemné řízení, spolehlivou trakci a minimální nedotáčivost, na Fordu těžké, ale přesné řízení (Focus byl navíc jediným ze všech vozů, který projel vyhýbací „losí test“ z nájezdové rychlosti vyšší než 80 km/h) a na Volvu pak bleskové reakce na pokyny volantem či sportovní režim stabilizačního systému, umožňující průjezdy zatáčkami v kontrolovaném přetáčivém smyku.
Příjemně překvapila Dacia, vůbec nejlevnější automobil v celém poli. Příliš měkké pérování sice znesnadňuje přenos točivého momentu na kluzkou vozovku, ale řízení je dostatečně přesné a při losím testu znamenitě fungovala stabilizace. Při zkouškách ovladatelnosti naopak zklamalo Mitsubishi, a to zejména kvůli nepřesnému řízení a prakticky nulové tendenci k centrování ve středové poloze, do nějž na výjezdu ze zatáčky musí řidič řízení vysloveně přemlouvat.
V květnovém Automobilu se do promrzlého Laponska vrátíme a zaměříme se na testy trakce a brzdění.
TESTOVANÉ VOZY
Audi A1 Sportback Business S Line 30 TFSI AT
BMW X2 sDrive18i Business AT
Citroën C4 Cactus Puretech 110 Shine AT
Dacia Duster SCe 115 4x4 Prestige
Ford Focus Titanium 1.5 EcoBoost AT
Honda CR-V Comfort 2WD
Hyundai Kona 1.0 T-GDI Comfort
Jaguar E-Pace D150 FWD Base
Kia Ceed 1.4 T-GDI Business Premium AT
Lexus ES 300h Executive
Mercedes-Benz A 200 Business Style AT
Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 MIVEC Intense AT
Opel Combo Life XL Enjoy 1.5 DTH AT
Peugeot 508 Allure Blue HDi 130 AT
Volvo V60 D3 Business AT
Převzato z časopisu