Představujeme
Car of the Year 2015 – Kandidáti
Tom Hyan 14.01.2015 07:35
V Dánsku jsme vyzkoušeli většinu kandidátů, raději nebudu jmenovat ojedinělé výrobce, kteří nedokáží porotě automobily dodat...
Hakan Matson, předseda evropské jury Vůz roku 2015, oznámí přesný seznam kandidátů pro evropskou volbu Car of the Year (COTY) až po naší uzávěrce koncem prosince; většina z nich však je známá. Podívejme se do předběžného seznamu, jaké jsou šance jednotlivých typů, resp. čím chtějí upoutat nejen porotce, ale i zákazníky. Během let se konstrukce automobilů zlepšila natolik, že na evropském trhu není špatných vozů, rozdíly jsou v preferencích klientů, které začínají cenou a končí náklonností k té, či oné značce. Naštěstí ještě existuje poměrně bohatá nabídka, byť výrobci bojují se vzrůstajícími vývojovými i výrobními náklady větší provázaností jednotlivých typů, sdílením nejen podlahových plošin a poháněcích soustav, ale i prvky výbavy včetně vyžadované konektivity. V poslední době také vyhlašují, že jedinou cestou ke splnění přísnějších evropských emisních předpisů je snižování objemu válců, byť konstruktéři moc dobře vědí, že to není vždy pravda.
Plnění nereálných norem spotřeby paliva a emisí CO2 zvyšuje neúměrně vývojové náklady automobilek, druhou stranou mince je, že normy neodpovídají skutečnému provozu a klienti se pak diví, neboť nemohou deklarované spotřeby dosáhnout. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že rozumnou variantou je optimalizace všech částí systému, již například u BMW výstižně označují jako EfficientDynamics. Skupina Volkswagen, abychom začali u největšího evropského výrobce automobilů, má mezi kandidáty vozy Volkswagen Passat (osmá generace), Audi TT a Škoda Fabia (oba třetí generace). U všech je patrný downsizing v nabídce motorů, nadčasový design, vycizelované jízdní vlastnosti a rozšířená paleta infotainmentu. O Passatu, poprvé i v hybridní verzi GTE, se dočtete na dalších stránkách, a proto jen stručně, dominujícím dojmem byla jízda s vynikajícím sladěním požadavků na tužší charakteristiku pro optimální jízdní vlastnosti bez omezení komfortu, a to i na horších cestách.
Pokud se nestane nic zvláštního, tak nový Passat bude patřit do sedmičky finalistů. Sdílí s novým Audi TT jak podlahovou plošinu MQB, tak inovativní Active Info Display s barevným displejem volitelného uspořádání přímo před volantem řidiče. Pokud jde o Audi (přiravena byla kupé s motory 2.0 TFSI a 2.0 TDI), jde o stejně komfortní automobil jako je Passat, přitvrzení podvozku by jistě nezaškodilo. Nový Porsche Macan byl k dispozici pouze se vznětovým motorem. Ve čtyřmetrové třídě stojí proti sobě kompaktní hatchbacky Škoda Fabia třetí a Hyundai i20 druhé generace. Nepříliš překvapivě mají téměř stejné rozměry, český výrobek vyniká jistějším chováním na silnici, konstruktéři Hyundai by měli poněkud zapracovat na zvýšení ovládacích sil na pedály, či na kalibraci posilovače řízení, vše jde příliš lehce (šlo o jeden z prvních vozů, takže uvidíme po prvních testech). Zatímco Fabia se představila s motory 1.2 TSI/81 kW (110 k) a tříválcem 1.4 TDI/ 66 kW (90 k), Hyundai i20 přijel jen s motorem 1.4/74 kW (100 k). Samozřejmě, u zákazníků rozhodne především cena.
Francouzské automobilky vsadily na avantgardu, ale Citroën to trochu přehání, možná by jeho klienti uvítali nějaké normální auto. Většina je totiž konzervativní, odlišení za každou cenu vždy neoslovuje. Navzdory označení C4 vychází Cactus z podlahové plošiny, jaká posloužila menšímu C3, čemuž odpovídají jízdní vlastnosti. Některé detaily designu lze považovat za vtipné, ovšem na displej před řidiče nedostanete ani denní počítadlo kilometrů, ani otáčkoměr (ten chybí zcela), nemluvě o pouze výškovém nastavení volantu (nikoli podélném). Nadšení designera Marka Lloyda pro avantgardu sdílím, ale nevím, zda třeba v České republice získá relativně drahý Cactus více klientů. Nechápu, proč Citroën nadále nabízí svoje automatizované převodovky, jejichž způsob řazení vyvolává u posádky cosi jako mořskou nemoc. Zážehový tříválec 1.2/81 kW (110 k) je zjevně lepší než výrazně těžší turbodiesel 1.6 e-HDi 92. U Renaultu kladně hodnotím odvahu uložit motor Twinga dozadu, vývojová spolupráce s Daimlerem (nový Smart) však takové řešení předurčila. Navíc tento vůz milého designu (na rozdíl od agresivní C1 od Citroënu) vyvolává pozitivní reakce stejně jako před lety Fiat Cinquecento.
A jsme-li u kolínských trojčat, pak Toyota Aygo je stylisticky nejzajímavější, Peugeot 108 sympaticky uhlazený a dlužno říci, že francouzský tříválec PSA Pure Tech 1.2 nabízí lepší svezení než přepracovaný litr od Toyoty (další vývoj tříválce z roku 2005). O větších vozech Mercedes-Benz třídy C (viz AR 7/’14) platí totéž jako o Passatu, na nějž útočí dlouho očekávaný nový Ford Mondeo, jehož evropský debut zdrželo zavření továrny v belgickém Genku a stěhování do španělské Valencie. K tomuto automobilu podle filozofie One Ford (stejné typy pro celý svět) se vrátíme podrobněji, první jízdy byly velmi příjemné, a to i s downsizingem (dokonce s tříválcem 1.0/92 kW (125 k), ale ve voze obsazeném jen řidičem). Na rozdíl od USA (Ford Fusion) míří Mondeo do Evropy nejen jako čtyřdveřový sedan, ale rovněž jako pětidveřové kombi a hlavně hatchback.
Tříválec 1.0/85 kW (115 k), známý z Adamu Rocks, měl nový Opel Corsa s kultivovanějším jízdním projevem (žádný z podvozkových dílů není prý zaměnitelný s podobnou čtvrtou generací), ostatně je to jediný evropský tříválec do 1,2 l s protiběžným vyvažovacím hřídelem (Ford 1.0 EcoBoost to řeší vyrovnáváním nevyváženou řemenicí, u PSA 1,2 l jsou vibrace na volnoběh větší). Radost z jízdy poskytuje Subaru WRX STI, čtyřválec 2,5 l/221 kW (300 k) nemá chybu, pokud nehledíte na spotřebu. Bohužel značka, která si vždy na potěšení z řízení zakládala, nás zklamala, ale řada 2 Active Tourer prý je určena až pro 75 % nových klientů, kteří nikdy předtím neměli vůz BMW. Představitelé BMW Group sice tvrdí, že jde o stejný základ jako u nového Mini, ale jízdní vlastnosti jednoznačně vyznívají ve prospěch Mini, kde jsou nadále příkladné (byl k dispozici nově i jako pětidveřový). U zmíněné dvojky je řízení nepřesné, projevuje se pohon předních kol (vyzkoušeli jsme čtyřválec 218d i tříválec 218i). Náladu nám zlepšil až test BMW řady 2 Coupé klasické koncepce, X4 xDrive 35i příznivce SUV také nezklame. Našim čtenářům dobře známá Kia Soul včetně elektrické verze naprosto uspokojí běžné nároky, stejně jako poněkud předesignovaný Lexus NX 300h, či sedan Infiniti Q50. Skromným motoristům dobře poslouží tříválec Suzuki Celerio, dnes nezvyklé je manuální nastavení vnějších zpětných zrcátek (verze GLX má elektrické). Sedm finalistů COTY 2015 bude oznámeno v pondělí 15. prosince 2014.
Převzato z časopisu