Představujeme
Tři roky se třemi elektromobily Hyundai Kona EV. Reálné zkušenosti.
Jiří Duchoň 24.11.2022 06:29
Foto: Jiří Duchoň
Elektromobilita je horkým tématem. V jedné brněnské společnosti provozují hned tři vozy hyundai kona na elektřinu a my jsme rádi využili příležitosti a podívali se na to, v jakém stavu jsou po třech letech provozu v náročných podmínkách.
Foto: Jiří DuchoňIng. Pavel Musil je majitelem několika lomů v Brně a jeho okolí. Před třemi lety se tázal, zda by měl využít nabídky Evropské unie na podporu elektromobility, vypsané v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Šlo tehdy o jeden z prvních „elektrifikačních“ programů u nás a určen byl pro firmy. V rámci projektu Elektromobilita ve společnosti KLCT s.r.o., jehož cílem bylo zavést v této firmě elektromobilitu, byly nakonec vybrány celkem čtyři automobily na elektřinu, jež se využívají zejména pro převoz vzorků do laboratoře a ke konečným zákazníkům, jakož i k propagačním účelům.
Třemi z těchto elektromobilů jsou vozy Hyundai Kona EV (viz AR 11/’18), mimochodem jedny z vůbec prvních elektrických Kon vyrobených v Nošovicích a určených pro tuzemský trh. Jde o silnější model Power s akumulátorem 64 kWh, výkonem 150 kW (204 k) a točivým momentem 395 N.m. Doplňme, že způsobilé výdaje tohoto projektu činily 1 974 720,68 Kč (bez DPH) a výše dotace byla 1 481 040,51 Kč. V rámci daného projektu společnost KLCT s.r.o. vybudovala zároveň nabíjecí stanici v areálu lomu v Ochozi u Brna, sloužící pro vlastní potřebu firmy.
Foto: Jiří Duchoň
A jak na tom jsou elektromobily po třech letech provozu? Všechny tři vozy Hyundai Kona slouží v náročných podmínkách a často jezdí v kamenitém a vysoce prašném prostředí lomů. O tom svědčí také míra znečištění karoserie i interiéru, tyto automobily rozhodně nemají lehký život. Ing. Musil i uživatelé z řad jeho zaměstnanců si pochvalují snadnou obsluhu, tichý provoz, pohotové a vydatné zrychlování, naprostou spolehlivost (dosud nemusela být řešena žádná závada) a mírně zvýšenou světlou výšku, díky níž si vozy poradí i s nerovnostmi v lomech.
Každý z těchto tří vozů má dnes najeto přes 60 000 kilometrů, a tak nás zajímalo, jak na tom jsou po technické stránce. Jelikož je elektromobil ze svého principu jednodušší než vozy se spalovacími motory, zaměřili jsme se zejména na trakční akumulátory. Všechny vozy jsme nechali důkladně zkontrolovat v brněnském dealerství Hyundai Auto Pokorný Motors, přes něž je společnost KLCT s.r.o. nakoupila a servisuje. Určujícím ukazatelem pro vyjádření stavu akumulátoru z hlediska degradace jeho článků je údaj SoH (State of Health, tedy zdravotní stav), porovnávající skutečný stav používaného akumulátoru s deklarací výrobce o kapacitě nového zařízení. Během diagnostiky se ukázalo, že akumulátory všech tří vozů překvapivě vykazují 100,0 % SoH, což lze vysvětlit pouze tím, že výrobce do nových elektromobilů instaluje akumulátory s vyšší než deklarovanou kapacitou.
Foto: Jiří Duchoň
Elektrickým Konám se během náročné služby ve firmě KLCT s.r.o. nevyhnuly nehody, kromě střetu se zvěří bylo třeba také opravovat vozy nabourané zepředu i zezadu po kolizích s těžkou technikou. Ukázalo se, že náklady na opravy karosářských dílů elektromobilu jsou zcela srovnatelné s vozem se spalovacím motorem. Dle vyjádření servisu by byly vyšší například v případě, že by byl poškozen akumulátor (třeba po přejezdu velkého kamene) nebo by byla zasažena nabíjecí zásuvka. Ta je totiž u modelu Hyundai Kona EV umístěna na poměrně zranitelném místě uprostřed masky a její poškození by vyžadovalo výměnu kompletní zásuvky včetně vysokonapěťové kabeláže.
Trojice elektromobilů Hyundai Kona tedy ve společnosti KLCT s.r.o. zatím slouží velmi dobře. Vykazují průměrnou spotřebu energie v rozmezí 15,3 až 16,8 kWh na 100 km, přičemž výrobce u tohoto modelu hovoří o průměru 14,3 kWh/100 km (WLTP). Servisní náklady jsou nižší než u vozů se spalovacím motorem, jde zejména o menší požadavky na výměnu provozních kapalin či citelně větší životnost brzdové soustavy. Té totiž výrazně odlehčuje rekuperativní brzdění, ale zejména u klidněji jezdících řidičů dle vyjádření brněnského servisu Hyundai Auto Pokorný Motors vyvstává jiný problém: každý rok je třeba brzdy u Kony EV rozhýbat.
Převzato z časopisu