Představujeme
Tesla Model S P85 – Budoucnost!
10.11.2013 15:10
Poprvé jsme usedli za volant luxusního osobního vozu Tesla Model S s čistě elektrickým pohonem a bylo to neobyčejně příjemné překvapení...
Dosud jsme měli jen možnost prohlížet si elektromobil Tesla Model S na autosalonech v Detroitu nebo Ženevě, ale po vstupu Tesla Motors na evropský trh jsme jako první novináři z České republiky vyzkoušeli dva vozy, a to v provedení P85 Performance. Americký výrobce z Palo Alto totiž zřídil evropskou pobočku v nizozemském Tilburgu (prodej vozů od srpna); od startu v červnu loňského roku už nalezlo zákazníky čtrnáct tisíc vozů a výrobní kapacita v bývalé továrně General Motors v kalifornském Fremontu se zvýšila na více než dvacet tisíc ročně... Na rozdíl od jiných pokusů má nová Tesla výhodu v dostatečné kapacitě akumulátorů Li-Ion (v typu P85 činí 85 kWh), takže řidiči nabízí dojezd až 500 kilometrů, což osvobozuje od stresu za volantem; většina nově nabízených elektromobilů (např. Nissan, Renault) totiž prakticky ujede tak sto kilometrů a za nepříznivých klimatických podmínek či v dopravní zácpě připraví řidiči těžké chvilky.
Co s vybitými akumulátory třeba při traffic jamu na dálnici? Na cestě do Dánska jsme to zažili, popojíždění minimální rychlostí po dobu více než tří hodin akumulátory u jiných typů lehce vybije, Tesla má ovšem stále rezervu. U obou zkoušených vozů hlásil displej zaručený dojezd mezi 350 až 450 kilometry, po ujetí stovky hodnota na displeji na rozdíl od jiných souhlasila se skutečností. Podrobněji jsme Model S představili už v AR 8/’13, proto jen stručně připomeňme, že vůz má ploché akumulátory uloženy pod celou podlahou mezi nápravami (výhodou je nízká poloha těžiště a příkladné jízdní vlastnosti), trakční elektromotor vzadu a nezávislé zavěšení všech kol (viz obvyklý přehled technických údajů).
Téměř pětimetrový hatchback dostal zavazadlový prostor vpředu i vzadu; jeden byl pětimístný, druhý sedmimístný (5+2) s dvojicí dalších sedadel v zavazadlovém prostoru, určených dětem a situovaných proti směru jízdy. Představil se v nejvýkonnější verzi P85 Performance, charakterizované větší kapacitou akumulátorů a zvýšeným výkonem 306 kW (416 k). Zátah elektromotoru je enormní, největší točivý moment 600 N.m je k dispozici už od nulových otáček a do 5300 min‑1 neklesá. Vystačí se tedy s jednostupňovým redukčním převodem. Rekuperace elektrické energie dovoluje snadné brzdění motorem (generátorem), i když zpomalovací účinek není tak enormní jako u další elektrické novinky BMW i3 (o té někdy příště). Páčkou pod volantem se zvolí jízdní režim jako u běžné samočinné převodovky (polohy PRND), s trochou cviku pak už rychlost jízdy regulujete pouze plynovým pedálem; kolové brzdy (spolupráce Brembo) přicházejí ke slovu jen při potřebě náhlého zpomalení, či zastavení.
Tesla spolupracuje s renomovanými partnery, například sloupek řízení, airbag a volant jsou od Daimleru (Mercedes-Benz), platforma je však vlastní konstrukcí Tesla (původní Roadster měl hliníkový rám od Lotusu). K dispozici jsou kontrolní přístroje přímo v kapličce před řidičem, vedle centrálního sdruženého rychloměru s indikací výkonu, rekuperace a dojezdu lze sledovat i průměrnou spotřebu elektrické energie (u prvního vozu se pohybovala kolem 200 Wh/km). Skutečným zázrakem je však obrovský sedmnáctipalcový dotykový displej ve středu přístrojové desky, větší než iPad i běžný osobní počítač. Rozhodli jsme se pro mapu navigace v jeho horní části, zatímco dole jsme sledovali větší diagram průběhu spotřeby, který podle způsobu jízdy udával okamžitý dojezd, takže jsme viděli jak indikaci 224 km, tak dokonce teoretických 999 km! Kruhový přístroj před volantem se však nenechal vyvést z míry, stále hlásil zaručený dojezd kolem 400 km, protože nepracuje s okamžitými údaji, ale s průměrnou spotřebou. Největší rychlost je elektronicky omezena na 210 km/h vzhledem ke spotřebě, ale na stošedesát se automobil rozjede rychle a bez nadměrného úsilí
Displej slouží i jiným účelům jako vyhledání stanic, připojení internetu, ovládání klimatizace atd. Vůz má dálkové zamykání a otevírání dveří, obou zavazadlových prostorů, či na dvojí stisknutí i spouštění okenních skel (přece pro Kalifornii!); zcela zapuštěné kliky bočních dveří se vysouvají kolmo z karoserie, a to samočinně při přiblížení k vozu, máte-li v kapse elektronický klíč. V amerických nárazových testech získal Model S pětihvězdičkové hodnocení, totéž se čeká od EuroNCAP. Ve zmíněném minulém článku jsme v titulku položili otázku, zda jsou elektromobily tohoto druhu budoucností automobilismu. Po svezení v Modelu S musíme uznat, že opravdu jsou, neboť tento stroj funguje bez kompromisů a neobtěžuje řidiče žádnými neduhy, chybu kromě poněkud vyšší ceny jsme skutečně nenašli. Při výrobě ve větší sérii se mohou postupně snižovat i prodejní ceny (základní 68 700 eur). Tesla Motors vyvinula vlastní rychlonabíječku Tesla Supercharger, která bude k dispozici u veřejných dobíjecích stanic, např. při zastávce v motorestu na dálnici stačí půlhodinka na dalších 300 km jízdy. Dobíjecí síť se postupně buduje, kromě USA je nejvyspělejší v Norsku (tam se dobíjí zdarma!), které patří k největším evropským trhům pro elektrická vozidla. Do konce roku 2014 budou dokončeny hlavní koridory Tesla Supercharger také v Evropě, od Norska po Španělsko. Z patnácti prodejních a servisních míst Tesla Motors v Evropě je pro nás nejblížší ve Vídni; k dalším patří například Hamburg, Stuttgart, Amsterdam, Paříž, Ženeva, Londýn nebo Stockholm.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA (P85 Performance) – vzadu napříč uložený střídavý asynchronní třífázový elektromotor Tesla L1S, výkon 306 kW (416 k)/5000 – 8600 min‑1 a točivý moment 600 N.m/0 – 5300 min‑1; jednostupňový redukční převod Borg-Warner 9,73:1; pohon zadních kol. Mezi nápravami umístěná plochá sada akumulátorů Tesla Li-Ion 85 kWh chlazená kapalinou (7000 článků); dobíjení z běžné sítě 240 V přes noc (rychlodobíjení 30 až 45 minut); palubní nabíječka 10 kW (na přání 20 kW), běžná doba dobíjení osm (čtyři) hodiny.
PODVOZEK – samonosná hliníková konstrukce, karoserie vcelku s plošinovým rámem; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové závěsy; vzduchové odpružení s elektronickými aktivními tlumiči; kotoučové brzdy ø 355/365 mm s vnitřním chlazením, regenerativní brzdění, ruční brzda na zadní kola; ABS/BA, ESC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky Michelin, 245/45 R 19.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2959 mm; rozchod kol 1660/1700 mm; d/š/v 4970/1964/1445 mm; objem zavazadlového prostoru vpředu 229 l a vzadu 812/1645 l; pohotovostní/celková hmotnost 2175/2590 kg; max. možné zatížení náprav 1276/1500 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 209 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 4,4 s; uváděný dojezd podle NEDC 502 km, resp. 480 km při rychlosti 88 km/h; brzdná dráha 96 – 0 km/h na suché vozovce 41,2 m.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)