Představujeme
Elektrické sci-fi: 10 nejzajímavějších konceptů mnichovského autosalonu
Ondřej Štaidl 13.09.2021 07:00
V uplynulém týdnu se na mnichovském autosalonu IAA představila řada odvážných, futuristicky vyhlížejících koncepčních vozů. Prohlédněte si ta nejzajímavější auta blízké i vzdálenější budoucnosti.
Letošní autosalon IAA se poprvé přesunul z Frankfurtu nad Mohanem do bavorské metropole Mnichova. Více než kdy dříve byl zaměřen na elektromobilitu a udržitelnost a návštěvníkům přiblížil mobilitu budoucnosti formou interaktivních prezentací. Samotné plochy pro vystavení automobilů tak byly výrazně menší než v předchozích letech. Tématu uhlíkové neutrality odpovídala i sestava vystavených novinek a koncepčních vozů, kterým dominovaly elektromobily, elektrokola a další dopravní prostředky s nulovými emisemi. Nechybělo téma autonomního řízení, robotické vozy nebo služby pro sdílených vozidel.
Vybrali jsme 10 nejzajímavějších vozů, kterých se na trhu dočkáme v nadcházejících měsících nebo letech. A není náhodou, že ani jeden z nich nemá konvenční spalovací motor.
BMW i Vision Circular
Futuristický čtyřmístný elektromobil BMW i Vision Circular je vizí, která se má stát realitou v roce 2040. Je 100% recyklovatelný, karoserie vyrobená z tepelně upravené oceli a eloxovaného hliníku se obejde zcela bez lakování. Aby se vůz po skončení životnosti jednodušeji recykloval, nejsou jednotlivé díly karoserie lepeny, ale používají snadněji rozebíratelné lisovací čepy a rychloupínací prvky.
Jedním z cílů je použití co nejmenšího množství komponent a rozdílných materiálů. Například logo výrobce je proto gravírované přímo do kapoty. Většina dílů interiéru včetně volantu je vyrobena pomocí 3D tisku a odpad vzniklý při výrobě je možné opětovné použit. Pneumatiky jsou z biologicky pěstovaného kaučuku a dřevěné obložení interiéru z padlých stromů, aby nedocházelo k cílenému kácení.
Inovativní je rovněž způsob ovládání vozu pomocí dotykových ploch na volantu. Veškeré jízdní informace a multimediální funkce se promítají pomoci head-up displeje na celou šířku spodní části čelního okna, čímž je nahrazen klasický displej infotainmentu i přístrojový štít.
Polestar Precept
Koncept Polestar Precept měl být představen už v roce 2020 na autosalonu v Ženevě. Ten byl ale zrušen z důvodu pandemie koronaviru. Nyní se švédská novinka vytvořená pod čínským vedením ukazuje v plné kráse. Přestože jde o koncept, jsou tvary karoserie i podoba interiéru velmi blízko produkční verzi. S elegantním, sportovně laděným designem a vyspělými technologiemi se elektrický Polestar postaví například proti sedanu Audi e-tron GT nebo připravovanému BMW i5.
Interiér je podle současných trendů vyrobený převážné z recyklovaných materiálů. Například čalounění sedadel je ze 100 % vyrobeno z recyklovaných PET lahví, hlavové opěrky používají recyklovaný korek a koberečky jsou zase ze starých rybářských sítí. Hojně používaným materiálem v interiéru je také len.
Výroba nového Polestaru bude probíhat v právě budovaném čínském závodě, jehož cílem je neutrální uhlíková stopa. Tento směr zavedla již továrna značky v čínském Čcheng-tu, která při výrobě využívá pouze obnovitelné zdroje energie.
Smart Concept 1
Koncept Smartu se designem a hlavně velikostí odlišuje od všech současných modelů značky. výrazně prosklená karoserie je mnohem větší, než jsme u Smartu byli zvyklí. Dveře se otevírají směrem od sebe, což zjednodušuje nastupování na zadní sedadla. Zajímavostí jsou organicky tvarovaná sedadla a palubní deska.
Přestože automobilka Smart patří čínskému koncernu Gelly, jako základ je použit Mercedes EQA. Tomu tedy zřejmě bude odpovídat i použitá technika včetně pohonného ústrojí. Přesnější technické parametry se dozvíme během odhalení produkční verze, které je naplánováno na rok 2023.
Audi Grandsphere
Koncept Grandsphere navazuje ne nedávno odhalené kupé Skysphere ukazující budoucnost mobility podle Audi. Oba koncepty vyznávají identický designový směr kombinující sportovní proporce s elegantními tvary. Luxusní sedan Granspehere je předobrazem sportovně laděného čtyřmístného kupé, které má v sériové podobě dorazit v roce 2025.
Koncept by měl nabídnout autonomní řízení čtvrté úrovně, kladoucí na řidiče jen minimální nároky. Tomu odpovídá na Audi nezvykle minimalistický interiér s absencí displejů. Dominantním prvkem jsou pohodlná sedadla připomínající křesla.
Mercedes EQG Concept
Ikonický off-road G se striktně hranatou karoserií se brzy dočká čistě elektrické verze EQG. V Mnichově byl prozatím představen pouze koncept, od kterého by se však produkční verze prakticky neměla lišit. Mercedes bohužel neprozradil žádné technické parametry, nicméně podle dostupných informací má být první elektrické géčko poháněno čtveřicí elektromotorů. Každý by měl být schopen fungovat samostatně, což zajistí dobré jízdní vlatsnosti hlavně při jízdě v náročném trénu. Pohonné ústrojí má být navíc vybaveno dvojicí převodů, což zřejmě naznačuje možnost redukce.
V produkční verzi se však řada věcí může změnit a zatím ani není jisté, kdy se čistě elektrická třída G dostane do výroby. Lez očekávat, že uvedení na trh budou předcházet náročné testy, aby elektrické EQG dokázalo zvládnout náročný terén stejně snadno jako současná třída G se spalovacími motory.
Renault Mégane E-Tech
Mnichovský autosalon dal návštěvníkům ochutnat nejen vizionářské koncepty, ale i blízkou budoucnost, například v podobě nové generace Renaultu Mégane E-Tech. Čistě elektrický hatchback nové generace je postavený na modulární platformě CMG-EV sdílené s Nissanem. Výhodou je použití velmi tenké baterie s vysokou hustotou, která nabídne dojezd až 470 km na jedno nabití při menší prostorové náročnosti.
Ve srovnání se současnou generací Méganu je novinka výrazně prostornější právě díky kompaktnímu elektrickému pohonu a delšímu rozvoru náprav. Moderní interiér nabídne dvojici displejů s úhlopříčkou 12“ a pokročilou konektivitu. Nechybí trendy recyklované materiály a ovládání pomocí dotykových ploch.
Na trh dorazí elektrický Mégane koncem tohoto roku ve dvou výkonových verzích s elektromotory naladěnými na 96 kW (130 k) a 160 kW (218 k), přičemž točivý moment bude v obou případech 300 Nm. Výhodou má být příznivá cena.
VW ID.5 GTX
Volkswagen zatím konečnou podobu modelu ID.5 GTX tají decentní maskovací fólií, přesto je na první pohled jasně patrná elegantnější záď ve srovnání s SUV ID.4 GTX. Právě to je jeden z prvků, který má dodat ID.5 GTX sportovnější vzhled.
Nevýkonnější a nejsportovněji laděný model z rodiny ID má nabídnout nejen stylovější karoserii, ale i dynamické jízdní vlastnosti. Pohon obstarají dva elektromotory poskytující pohon všech kol. Stejnou techniku používá i ID.4 GTX systémovým výkonem 220 kW (299 k), jak přesně budou elektromotory naladěny v ID.5 GTX ale prozatím Volkswagen neprozradil. Akumulátor má využitelnou kapacitu 77 kWh a slibuje dojezd 500 km na jedno nabití.
Mercedes EQE
Mercedes představil další elektromobil, kterého se dočkáme již během několika měsíců. Je jím elektrický nástupce třídy E. Model EQE je postavený na nově vyvinuté platformě určené pro elektromobily. Po designové i technické stránce se EQE inspiroval větším a luxusnějším EQS.
V interiéru tak nechybí rozměrný vertikálně umístěný dotykový displej infotainmentu, prakticky nahrazující veškerá mechanická tlačítka, digitální přístrojový štít, špičkový audio systém s prostorovým zvukem, barevný head-up displej promítající vybrané informace na čelní okno nebo pokročilý hlasový asistent.
Na trh dorazí jako první slabší varianta EQE350 s jedním elektromotorem naladěným na výkon 212 kW (288 k), baterií o kapacitě 90 kWh a dojezdem až 410 km na jedno nabití. Systém dobíjení podporuje výkon až 170 kW, což odpovídá asi jedné hodině nabíjení pomocí rychlodobíjecí stanice. Později má dorazit i sportovně laděná verze AMG.
Cupra UrbanRebel
Tento divoký koncept sportovně laděného městského hatchbacku slibuje zábavnou elektrickou budoucnost. Díky kompaktním rozměrům, optimalizované aerodynamice a elektromotoru naladěnému na výkon 250 kW (krátkodobě 350 kW) se můžeme těšit na působivou dynamiku.
Karoserie je postavena na základě koncernové platformy MEB pro elektromobily. Ta umožňuje zástavbu jednoho i dvou elektromotorů a pohon zadních, nebo všech čtyř kol. Technické specifikace prozatím výrobce neprozradil, nicméně uvedený výkon a zrychlení z nuly na 100 km/h za 3,2 sekundy napovídají použití dvojice elektromotorů a pohonu všech kol. Prozatím nejostřejší koncernový elektromobil se má na silnicích objevit v roce 2025.
Hyundai Robotaxi
Robotické taxi od Hynudai vypadá na první pohled jako elektromobil Ioniq 5 v předprodukční testovací verzi. Jedná se ale o plně funkční autonomní taxi navržené tak, aby dokázalo jezdit bez řidiče. Díky více než 30 senzorům a kombinaci kamer, radarů a lidarů, které zajišťují 360° vnímání okolí, dosahuje autonomní úrovně čtyři.
Od reálného použití na veřejných silnicích vůz dělí hlavně právní předpisy, které prozatím použití robotických taxi neumožňují. Jakmile legislativa povolí jízdu autonomních vozů bez řidiče na palubě, dostane elektrické taxi od Hyundai zelenou a odstartuje novou kapitolu individuální přepravy. Hyundai už je ale o další krok napřed a experimentuje rovněž s létajícími elektrickými taxíky.