Představujeme
Kůži v autech nahrazují PET lahve, medúzy i eukalyptus. Končí s ní i MINI
Ondřej Štaidl 05.02.2021 07:00
Výrobce premiérových vozů MINI přestane nabízet kožené čalounění. V interiéru nových MINI najdeme brzy jen recyklované nebo přírodní rostlinné materiály. Podobnou filozofii zavádějí i ostatní automobilky jako je BMW, Range Rover nebo tuzemská Škoda.
Snaha o snižování dopadů na životní prostředí a ekologičtější výrobu se promítá i v interiérech aut. Nejnověji značka MINI plánuje nahradit oblíbené kožené čalounění recyklovanými materiály. Připojí se tak k dalším automobilkám, které prosazují použití recyklovaných a k životnímu prostředí šetrných materiálů. V interiérech moderních vozů a hlavně elektromobilů se již dnes lze běžně setkat s čalouněním z alternativních materiálů vyrobených například z plastů vytažených z moře nebo z odpadu vznikajícího při výrobě vína.
Jedním z průkopníků ekologicky pojatých interiérů je městský elektromobil BMW i3 z roku 2013. Například čalounění sedadel je vyrobeno z téměř stoprocentně recyklovaného polyesteru, který je z třetiny tvořen PET lahvemi. Na dekorativní obložení BMW používá dřevo z eukalyptu, vlákna z ibišku nebo recyklovatelnou ovčí vlnu. Tyto materiály jsou jednak snadno obnovitelné, a také méně náročné na úpravu, což snižuje nároky na energii při výrobě.
Automobilky hledají netradiční řešení
Kůži chce textilními materiály nahradit i Range Rover v modelech Evoque a Velar. Nové čalounění bude vyráběno z eukalyptových vláken. Výroba takovéto textilie spotřebuje mnohem méně vody než tradiční materiály jako je kůže nebo Alcantara. Navíc lze tato vlákna jednodušeji a ekologicky nabarvit podle přání zákazníků.
Udržitelnost je tématem i pro automobilku Hyundai. Ta sice prozatím kůži ve svých luxusnějších modelech používá, ale odpad z výroby kožného čalounění věnuje módním značkám, které z něj následně vyrábí stylové doplňky. Jihokorejci se spojili například s americkou módní značkou Zero + Maria Cornejo a v rámci pekingského týdne módy s čínskou módní značkou Reclothing Bank.
Myšlenku ekologických interiérů rozvíjí také značka Bentley, která chce zákazníkům nabídnout alternativu k tradičním materiálům prostřednictvím proteinové kůže nebo opravdu nezvyklého materiálu z medúz. Podobným směrem bude brzy směřovat i Škoda. Naznačila to konceptem Vision RS, který využívá vlákna z recyklovaného polyesteru a potahy sedadel z veganské Alcantary.
Zpět ale k MINI. V minulém roce si ve Velké Británii objednala čalounění pravou kůží více než polovina zákazníků. To se ale podle slov šéfdesignera značky Olivera Heimlera brzy změní. „V budoucnosti nebude pravá kůže potřeba. Nemyslíme si, že jde o udržitelný materiál. Jsme naprosto přesvědčeni, že můžeme nabízet moderní a hodnotné produkty i bez kůže. Již nyní má látka našich sedadel 100% recyklovaný původ a podšívka je recyklovaná ze 70 %.“
Heimler navíc dodal, že recyklovaný materiál nemusí působit levně. Naopak, s dnešní vynalézavostí lze zajistit luxusní dojem a zároveň nabídnout inovativní řešení, tvary, povrchy nebo odstíny. Nechme se tedy překvapit, s čím vším automobilky přijdou.