Představujeme
Tesla Model – Budoucnost?
Tom Hyan 21.08.2013 08:28
Novou americkou automobilkou je Tesla Motors z Kalifornie, která právě slaví deset let od svého založení. Specializuje se na čistě elektrický pohon...
Prvním produktem byl elektrický Roadster, stejně jako v jiných případech postavený s využitím hliníkového rámu Lotus Elise/Exige, který nalezl asi 2400 zákazníků, když se stal módou mezi smetánkou z Hollywoodu. Tesla Roadster jako sportovní automobil byl poměrně drahý, ale výrobce koncem minulého desetiletí představil svůj druhý Model S, mnohem praktičtější pětimístný hatchback se dvěma dalšími nouzovými sedadly v zádi (pro děti), s nímž nyní vstupuje na trh, ovšem s výrazně nižší cenou. V únoru 2012 pak byl odhalen třetí typ, módní kategorie SUV, označený jako Tesla Model X. Značka je skutečně poctou Nikolovi Teslovi (1856 – 1943), průkopníku využití střídavého proudu a vynálezci asynchronního elektromotoru.
Při přestěhování vedení podniku do Palo Alto v Kalifornii pozvedl generální ředitel Elon Musk (42) číši šampaňského a prohlásil: „Tady zakládáme nejdůležitější automobilku 21. století, která skutečně změní svět, a zbaví nás závislosti na té zatracené ropě...“ Nebyl to jeho první počin tohoto druhu, o čemž svědčí také osmdesátiminutový dokumentární film Revenge of the Electric Car, tedy cosi jako pomsta elektromobilu. V roce 2006 na svém blogu vyhlásil čtyři cíle, a to vyrobit sportovní vůz, ze zisku vyvinout ekologický automobil, z dalšího zisku vyvinout ještě dokonalejší ekologický automobil a za čtvrté prosadit bezemisní výrobu elektrické energie. V roce 2008 zahájil výrobu Roadsteru s technickou pomocí Group Lotus a Ricardo, ale sklidil kritiku, že nabízí drahé sportovní vozy jen pro bohaté (cena přes sto tisíc dolarů). Koncem dekády měl připraven nový vlastní typ Model S (projekt Whitestar), jehož zahájení prodeje oznámil na červen 2012. Podle firemních pramenů za první čtvrtletí 2013 bylo prodáno 4900 vozů z nové továrny ve Fremontu (CA), roční cíl prodeje zůstává dvacet tisíc. Základní cena klesla na polovinu, ale podle provedení se lehce vyšplhá z uváděných základních 58 570 až na 106 570 dolarů, samozřejmě ještě před odečtením možného federálního příspěvku 7500 USD za kus od americké vlády...
Obavy z malého dojezdu na jedno nabití akumulátorů Tesla vyvrátila jízdou 750. vyrobeného Roadsteru z Los Angeles, který na přelomu roku za devatenáct dnů dorazil v lednu 2010 na Detroitský autosalon. Pro Model S uvádí dojezd 375 a 500 km podle metodiky NEDC, resp. 370 a 480 kilometrů při rychlosti 88 km/h podle použitých akumulátorů Li-Ion (verze 60, 85 nebo 85 kWh Performance), na něž poskytuje záruku osm let, v případě 60 kWh limitovanou proběhem 200 tisíc kilometrů, v dalších bez omezení. Rychlonabíječkou lze dobít akumulátory na osmdesát procent za 45 minut, běžný čas dobíjení ze sítě je tři až pět hodin. Při správné údržbě vydrží akumulátory deset let. Vývoj Modelu S byl pro společnost Tesla Motors značně náročnější, neboť tentokrát je hliníková platforma originální vlastní konstrukce, opět s elektromotorem uloženým vzadu napříč společně s jednostupňovým redukčním soukolím na poháněné nápravě (do budoucna se připravuje model AWD s elektromotorem také vpředu).
Design vozu je rozhodně zajímavý, prost zbytečných výstřelků, ostatně pracoval na něm Franz von Holzhausen (45) z Connecticutu, někdejší šéfdesigner studia Mazda North America (do roku 2008), kde se spe-cializoval na koncepční studie (Nagare, Furai), ale také ex-designer sportovních vozů General Motors (Pontiac Solstice, Saturn Sky). „Kromě toho, že zcela měníme pohon automobilu, chceme podpořit naši nabídku působivým designem,“ prohlásil Franz po nástupu do funkce u Tesla Motors, a dodal: „Ještě nikdy jsem neměl při designu tak volnou ruku.“ Spolu s ním nastoupili k firmě také Mike Donoughe, dříve viceprezident pro technický vývoj u Chrysleru, a Deepak Ahuja od Forda, jmenovaný finančním ředitelem. Další zaměstnanci přišli od Volkswagenu, BMW, Toyoty a Volva. Model S je prvním dílem von Holzhausena pro novou automobilku.
Téměř pětimetrový hatchback má zavazadlový prostor v přídi i v zádi, vzhledem k tomu, že ploché akumulátory v podlaze přispívají ke snížení polohy těžiště a motor je uložen vzadu; v základním provedení je automobil pětimístný, ale může být vybaven třetí řadou sedadel pro dvě děti, situovaných proti směru jízdy a přístupných vzhůru výklopnou zadní stěnou. Jinak je ovšem opěradlo druhé řady sedadel sklopné, dělené v obvyklém poměru 40:60 %. Na přání se dodává panoramatická otevírací střecha, dálkové ovládání důležitých funkcí (dobíjení, vyhřátí vozu) a automatizovaná výklopná zadní stěna; lze samozřejmě volit ze tří výkonových variant (viz přehled technických údajů) včetně kapacity akumulátorů.
Technickou vyspělost vozu dokumentuje rovněž palubní deska. Před sportovním volantem je jeden nebo dvojice velkých kruhových kontrolních přístrojů (v určité konfiguraci proměnného displeje), ale jedinečnost vozu podtrhuje obrovský dotykový displej 17“ ve střední části kokpitu, větší než iPad. Připojení na internet, satelitní rádio, navigace, nic není problém. Pneumatické odpružení nabízí čtyři varianty světlé výšky (zaváděcí série Signature), kotoučové brzdy s vnitřním chlazením doplňuje regenerativní brzdění elektromotorem/generátorem. Možnosti úprav naznačují Show Cars, předváděné na autosalonech, například už v Detroitu 2010 měl Model S Show Car větší kola s pneumatikami 245/35 R 21 vpředu a 285/30 R 21 vzadu, kotoučové brzdy Brembo GT ø 405 x 34 mm vpředu a ø 380 x 28 mm vzadu se šesti- resp. čtyřpístkovými třmeny, zapuštěné kliky, čalounění italskou kůží a koberce Futuris ze stoprocentně recyklovaného materiálu PET. Úprava byla také dílem Franze von Holzhausena.
Pro výrobu Modelu S (a dalších typů) koupila Tesla Motors, Inc., v roce 2010 za 42 milionů dolarů továrnu ve Fremontu, asi třicet minut jízdy od vedení podniku v Palo Alto, která je někdejším společným podnikem Toyoty a General Motors v Kalifornii, založeným v roce 1984 jako NUMMI (New United Motor Manufacturing, Inc.) na základech montážního závodu GM Fremont Assembly z let 1960–1982. Naposledy se tam vyráběla dvojčata Pontiac Vibe a Toyota Matrix, ale také americké Corolly, známé rovněž jako Geo Prizm nebo Chevrolet Nova. Tesla koupila většinu závodu, ale tam kde se vyrábělo šest tisíc vozů týdně se rozbíhá produkce Modelu S na osmdesát denně. Prodej byl zahájen zaváděcí Signature Series v USA, Tesla Motors nabízí vozy v USA, Kanadě a v zemích EU, majitelé Roadsteru mají přednost a nárok na slevu.
Zatím to vypadá, že Tesla Motors se těší dobrému zdraví na rozdíl od jiných amerických firem na výrobu elektrických vozidel, které rovněž dostaly státní subvence. Henrik Fisker už rezignoval z funkce výkonného ředitele Fisker Automotive, když firma přestala platit splátky na půjčku 529 milionů dolarů od U.S. Department of Energy a propustila tři čtvrtiny osazenstva (od července 2012 nevyrobila jediný automobil), Coda Automotive stejně jako výrobce akumulátorů A123 Systems vyhlásily bankrot, ve Fremontu stojí opuštěné objekty Solyndra (solární panely) hned v sousedství Tesla Factory atd. V prvním čtvrtletí 2013 oznámila Tesla svůj vůbec první zisk jedenácti milionů, když dosáhla obratu 562 milionů dolarů (nárůst o 83 % proti stejnému období loňského roku). Tato čísla mohou být jen hrou, neboť jako výrobce výhradně elektromobilů prodává Tesla odpustky zero-emission credits jiným automobilkám, které neplní stanovený podíl vozů s nulovými emisemi podle kalifornských zákonů (California Air Resources Board). Menší část příjmu tvoří spolupráce na vývoji elektromobilů Toyota RAV4 EV a Mercedes-Benz A/B-Klasse Electric. Výroba dalšího Modelu X (SUV) s pohonem všech kol Dual Motor AWD má začít v roce 2014, ale nezapomínejme, že také Tesla Motors dostala před čtyřmi lety federální půjčku U.S. Department of Energy ve výši 465 milionů dolarů, kterou letos údajně splatila. Na úspěchu Modelu S záleží, zda podnik přežije.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – vzadu napříč uložený střídavý asynchronní elektromotor Tesla s permanen-t-ními magnety, výkon 222/266/306 kW (302/362/416 k)/ 5000 – 8000 (9500) min‑1 a točivý moment 430/440/600 N.m/0 – 5000 (5800) min‑1 podle typu (60/85/85 kWh Performance); jednostupňový redukční převod Borg-Warner 9,73:1; pohon zadních kol. Mezi nápravami umístěná plochá sada akumulátorů Tesla Li-Ion chlazená kapalinou (7000 článků); dobíjení ze sítě 120, 240 nebo 480 V (rychlodobíjení 45 minut); palubní nabíječka 10 kW (na přání 20 kW za 1500 USD), běžná doba dobíjení osm (čtyři) hodiny.
PODVOZEK – samonosná hliníková konstrukce, karoserie vcelku s plošinovým rámem; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové závěsy; vzduchové odpružení s elektronic-kými aktivními tlumiči; kotoučové brzdy ø 355/365 mm s vnitřním chlazením, regenerativní brzdění, ruční brzda na zadní kola; ABS/BA, ESC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 245/45 R 19 nebo 245/35 R 21 (Performance).
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2959 mm; rozchod kol 1660/1700 mm; d/š/v 4978/1963/1435 mm; objem zavazadlového prostoru vpředu 229 l a vzadu 812/1645 l; pohotovostní hmotnost od 1735 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce; v pořadí 60 kWh/85 kWh/85 kWh Performance) – největší rychlost 193/201/212 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 6,2/5,9/ 4,6 s; uváděný dojezd podle NEDC 375/500/500 km, resp. 370/480/480 km při rychlosti 88 km/h; brzdná dráha 96 – 0 km/h na suché vozovce 41,2 m.
Převzato z časopisu