Představujeme
ROLLS-ROYCE PHANTOM VIII – Nejlepší na světě
Petr Hanke 27.09.2017 06:31
Představujeme
Rolls-Royce své modely Phantom často prezentoval jako „nejlepší vozy světa“. Osmá generace se snaží tomuto mottu dostát...
Rolls-Royce odhalil osmou generaci modelu Phantom v rámci unikátní výstavy, nazvané příznačně The Great Eight Phantoms a uspořádané právě pro příležitost této premiéry v londýnské čtvrti Mayfair. Z každé z předchozích generací se zde představuje jeden vůz s vlastním příběhem a historií. Patří mezi ně i Phantom VI britské královny Alžběty II. nebo pomalovaný Phantom V, jenž patřil Johnovi Lennonovi. První Rolls-Royce Phantom byl vyvíjen pod přísným utajením jako „obrněný vůz pro východ“ a představil se v roce 1925. Automobil vybavený řadovým šestiválcem 7668 cm3 se osvědčil jako technicky propracovaný a spolehlivý stroj a zaznamenal značné obchodní úspěchy. Druhá generace na sebe nenechala dlouho čekat a vyjela za prvními zákazníky v roce 1929 s novým podvozkem a přepracovaným motorem. Phantom číslo tři byl posledním dílem sira Henryho Royce a do prodeje se dostal v roce 1936. Další verze se představila v roce 1950, po níž roku 1959 následoval Phantom V. Phantom VI byl ve výrobě dlouhých 23 let mezi roky 1968 a 1990. Aktuálně osmá generace svým designem zřetelně navazuje na svého předchůdce Phantom VII, jenž se světu představil první minutu roku 2003. Byl prvním novodobým vozem Rolls-Royce vzniklým pod taktovkou nového majitele, kterým bylo a dodnes je německé BMW.
Vzhled osmé generace Phantomu zdánlivě není příliš velkým krokem oproti předchůdci, pečlivější pohled ale odhalí, že jde o zcela nový vůz. Zachovává si tradiční proporce s dominantní přídí s maskou ve tvaru římského Pantheonu a opticky klesající a zužující se zádí. Důmyslně řešené linie boků tento dojem ještě umocňují a současně si zachovávají typický široký zadní C-sloupek. Maska chladiče je nyní více zapuštěná do těla karoserie, ovšem k jejímu zdůraznění pomáhají i lišty z ručně leštěné nerezové oceli, přecházející z rámu čelního skla přes výrazné zlomy kapoty motoru až do lemů masky. Dveře nové generace se otevírají proti sobě a nyní nemá elektrický pohon pouze zadní pár, ale po stisku tlačítka se elektricky zavřou i přední dveře. Rolls-Royce uvádí, že osmý Phantom má pro automobilku jako takovou zásadní význam. Je totiž prvním vozem se zcela novou hliníkovou platformou, navrženou speciálně pro takto velké luxusní vozy, jež se v budoucnu objeví i v útrobách dalších modelů s dvojitým R ve znaku. Vývoj nové karoserie probíhal u BMW v Mnichově, nicméně alespoň dosud se o její aplikaci pro typy BMW neuvažuje. Z hliníku není vyrobena pouze samotná nosná struktura, ale také povrchové díly karoserie. Rolls-Royce uvádí, že v rámci vývoje inženýři navrhli i několik nových způsobů spojování hliníkových dílů.
Samotná nosná struktura je ve srovnání s předchozí konstrukcí o 30 % tužší v krutu. Přímo do struktury vozu Rolls-Royce za-vedl mnoho řešení pro snížení hlučnosti. V oblasti podlahy a přepážky mezi prostorem pro posádku a motorem jsou použity dvě vrstvy hliníkového plechu, mezi nimiž je tlumicí pěna. Celkem je v novém Phantomu použito více než 130 kg zvukově izolačních materiálů, které jsou rozmístěny ve stropě, výplních dveří či zavazadlovém prostoru. Přenosu hluku zabraňuje také dvojité zasklení s tloušťkou 6 mm, stejně jako pneumatiky s vloženou izolací nalepenou uvnitř. Nový model je při rychlosti 100 km/h o 10 procent tišší než jeho předchůdce. Pro pohon Rolls-Royce použil, stejně jako v předchozí generaci, vidlicový dvanáctiválec. Motor s objemem 6,75 litru ale dostal dvojici turbodmychadel, disponuje nejvyšším výkonem 420 kW (571 k) a točivým momentem 900 N.m. Technicky vychází z šestilitrové jednotky používané v BMW M760Li. Standardní výbavou je osmistupňová samočinná převodovka ZF. Rolls-Royce neuvedl, jestli bude mít Phantom VIII pohon zadních kol, nebo zda pro něj připravil i provedení s pohonem 4x4, jež je aktuálně ve vývoji pro chystaný zvýšený model Cullinan. Předpokládáme spíše použití tradičního pohonu zadních kol, i když zmiňované BMW M760Li standardně disponuje pohonem obou náprav.
Řešení podvozku s dvojitými příčnými rameny vpředu a zadní víceprvkovou nápravou svým uspořádáním odpovídá BMW řady 7. Standardní výbavou je v tomto případě i řízení zadních kol. Ve výbavě nechybí vzduchové odpružení doplněné aktivními tlumiči a adaptivními stabilizátory. Systém odpružení je navíc doplněn prediktivním řízením, jež vychází z informací o povrchu silnice před vozem získaných pomocí dvojice čelních kamer (do rychlosti 100 km/h). Rolls-Royce se s novým Phantomem snaží být průkopníkem v definici moderního pojetí luxusu. Interiér je proto navržen ve velmi speciálním duchu s extrémně širokými možnostmi individualizace. K dispozici je několik druhů zadních sedadel pro standardní i prodloužený rozvor. V zadní části je připraven multimediální zábavní systém s displeji ukrytými za dřevěnými stolky na zadních stranách opěradel předních sedadel. Samotná palubní deska je tvořena takzvanou galerií, což je lesklý pás vedoucí od jedné strany palubní desky ke druhé. Samotný tvar palubní desky i řešení jednotlivých detailů přitom ctí tradice a nese se v typickém duchu své značky. Trojice hlavních kruhových přístrojů, jemně integrovaná před volantem, je tvořena displeji, ovšem grafika přístrojů i ukazatelů je velmi tradiční. Uprostřed palubní desky je umístěn 12,3palcový displej navigačního, komunikačního a informačního systému, ovládaného jako ve vozech BMW otočným prvkem umístěným mezi předními sedadly (iDrive). Když se displej nepoužívá, lze jej schovat do palubní desky. Nová generace modelu Phantom nahrazuje čtrnáct let vyráběný Phantom VII. Pro svoji značku je velmi důležitá a není pochyb o tom, že tento vůz patří na vrchol segmentu luxusních vozidel. Očekává se cena začínající přibližně na částce deset milionů korun.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)