Představujeme
ROLLS-ROYCE CULLINAN – TERÉNNÍ LUXUS
Petr Hanke 11.06.2018 06:43
Představujeme
Rolls-Royce Cullinan ukázal svoji podobu. Svým stylem vlastně nepřekvapí, nicméně přináší své značce mnoho zajímavých novinek.
Formy luxusu se postupně vyvíjejí. Již nejde pouze o houpavé limuzíny s čalouněním jemnou kůží, obložením z kvalitního dřeva a opulentní výbavou. Moderní luxus je nyní vnímán šířeji, a to například jako univerzálnost, suverenita na každém povrchu nebo prostá bezstarostnost. Výrobci automobilů si tyto trendy uvědomují, a tak se ani prémiové, sportovní nebo luxusní značky nebály vstoupit do „blátivého“ segmentu SUV. Jednou z posledních automobilek, jež do tohoto trendu nastoupila, je Rolls-Royce. Britská značka koncernu BMW AG postavila automobil, který, jak je pro ni obvyklé, poněkud vystupuje z davu nejen svým designem, ale také velikostí a propracovaností jednotlivých detailů. Stejně jako v ostatních modelových řadách, i v tomto případě bylo prioritou vývoje postavit automobil poskytující maximální jízdní komfort. Svým vzhledem Cullinan navazuje na styl ostatních modelů značky. Čisté a zdánlivě jednoduché linie sázejí na celkově majestátní proporce, a přitom absenci přehnaně zdobných prvků. Fotografie udělají o tomto voze pouze prvotní obrázek, ale až jeho zasazení do proporcí reality ukáže jeho skutečnou velikost.
Tu naznačují například použité ráf-ky s průměrem 22 palců. Rolls-Royce navrhl model Cullinan s využitím své vlastní celohliníkové platformy, poprvé aplikované na aktuální generaci typu Phantom (viz AR 9/’17). Její silnou stránkou je kombinace tuhosti konstrukce a nízké hmotnosti. Zajímavostí řešení zadní části je dvoudílná elektricky se otevírající stěna. Její horní část se vyklápí vzhůru, zatímco ta spodní dolů. Spodní část lze nyní vyklopit samostatně, a tím získat přístup do prostoru pro zavazadla, aniž by se otevřel interiér vozidla. Zavazadlový prostor tak může být oddělený od prostoru pro posádku, ale současně také plně přístupný a využitý. To je samozřejmě přínos komfortu, jenž je v této souvislosti na úrovni klasických tříprostorových sedanů. Zajímavou vlastností je možnost dokoupit do zavazadlového prostoru různé specializované moduly. Připraveny budou například pro uskladnění dronů, rybaření, fotografování, ježdění na kitech, nebo třeba bude k dispozici i jen dvojice vyhlídkových sedadel se stolečkem pro pozorování přírody. Cullinan je skutečně velký vůz. Svojí délkou 5341 mm je sice kratší než nový Phantom, nicméně šířkou 2164 mm a výškou 1835 mm jej suverénně překonává. Mimořádný je též rozvor náprav 3295 mm. I když automobil má nosnou strukturu karoserie z hliníku, jeho pohotovostní hmotnost činí 2660 kg, ovšem není pochyb o tom, že při použití oceli by byla ještě vyšší. Rolls-Royce používá modifikované dvanáctiválcové motory z dílny BMW. V tomto případě jde o dvanáctiválec s dvojicí turbodmychadel a objemem 6,75 litru. Ten je známý již z limuzíny Phantom a vychází z jednotky BMW M760i, kde má objem šest litrů.
V typu Cullinan je specificky naladěný, zachovává si výkon 420 kW (571 k), ovšem maximum točivého momentu má z důvodu jeho ploššího průběhu o 50 N.m nižší, disponuje hodnotou „jen“ 850 N.m. Také další prvky techniky podvozku a poháněcí soustavy mají původ v Německu. Jde například o osmistupňovou samočinnou převodovku ZF, stejně jako o pohon všech kol, trvale pohánějící zadní kola a připojující kola přední nápravy. BMW tento systém označuje xDrive, u britské značky znamená vůbec první aplikaci pohonu všech kol do jejích vozů. Samozřejmostí je použití vzduchového odpružení na obou nápravách, spolupracujícího s aktivními tlumiči a adaptivně řízenými stabilizátory. Vzduchové odpružení umožňuje měnit světlou výšku vozu podle zvoleného jízdního režimu. Po nastartování například dojde ke zvýšení karoserie o 40 mm.
Součástí podvozku s víceprvkovým zavěšením předních i zadních kol je také systém řízení zadních kol, doplněný aktivním členem v předním řízení měnícím převod podle rychlosti jízdy, u BMW se tento systém jmenuje Integrální aktivní řízení. Uvnitř Cullinan poskytuje maximální komfort. Je navržen jako čtyřmístný vůz se samostatnými sedadly pro každého z cestujících, ale může mít vzadu i třímístnou lavici. Rolls-Royce i v tomto případě použil proti směru jízdy otevírané zadní dveře, jež usnadňují nastupování a vystupování. V oblasti použitých materiálů značka používá stejně vysoké standardy jako u ostatních svých vozů a současně nabídne i široké možnosti individualizace v rámci programu Bespoke. Asistenční a komfortní systémy jsou ve většině případů převzaté z vozů BMW. Rolls-Royce Cullinan svojí velikostí, komfortem, stylem, ale také cenou překonává všechny ostatní automobily segmentu SUV. Je výjimečným vozem ukazujícím, jak může vypadat moderní pojetí luxusu.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Kapalinou chlazený zážehový V12/60˚, uložený podélně vpředu, hliníkový blok i hlavy válců; DOHC 4V, proměnné časování, variabilní zdvih sacích ventilů, elektronické přímé vstřikování paliva, EU6; 6749 cm3, 420 kW (571 k)/5000 min-1 a 850 N.m/1600 min-1. Osmistupňová samočinná převodovka ZF; pohon všech kol.
PODVOZEK
Samonosná hliníková karoserie s pomocnými rámy vpředu a vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení; vzduchové odpružení s aktivními teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory s proměnnou tuhostí; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/CBC/DBC, DSC/DTC; hřebenové řízení s posilovačem, podle rychlosti proměnný převod, řízení zadních kol, průměr otáčení 13,23 m; kola z lehké slitiny 22“.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 3295 mm; d/š/v 5341/2164/1835 mm; objem zavazadlového prostoru 600 l; pohotovostní hmotnost DIN 2660 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 250 km/h; kombinovaná spotřeba paliva NEDC 15,0 l/100 km; emise CO2 341 g/km.
CENA: od cca 7 500 000 Kč
Převzato z časopisu