Představujeme
Rolls-Royce Cullinan inspired by Fashion – Dokonale opulentní
Jiří Duchoň 06.12.2023 06:26
Foto: Rolls-Royce
Nejlepší automobil na světě? Takový není. Pokud však jde o luxus ve všech jeho podobách, je to Rolls-Royce.
Když před pěti lety Rolls-Royce představil typ Cullinan (viz AR 6/’18 a 10/’19), slyšeli jsme povzdechy: tak už i rolls je SUV. Skutečností je, že do této módní kategorie dnes míří i slavní výrobci sportovních vozů, nicméně jak jsme si připomněli, Cullinan svým pojetím duchu Rolls-Royce přesně sedí. Vždyť i Phantom, od roku 1925 nejprestižnější typ značky, vyniká vyšší stavbou a bohatým prosklením karoserie, přičemž zvýšený Cullinan díky vyšší světlosti dále usnadňuje nastupování, a to i v módním oděvu, jenž nebývá vždy zcela praktický. Nová edice Inspired by Fashion odpovídá heslu prêt-à-porter ze světa módy (připraveno na nošení) a tato exkluzivní konfekce přichází ve dvou větvích: spíše funkční Fu-Shion a odvážné Re-Belle. Obě vycházejí z modelu Cullinan Black Badge a zároveň předvádí prvky z individualizačního programu Bespoke, umožňujícího vytvořit pro každého zákazníka unikátní automobil s každým detailem dotvořeným podle jeho vkusu.
Foto: Rolls-Royce
V Praze a blízkém okolí jsme krátce jezdili vozem z varianty Re-Belle s lakem Wildberry a interiérem čalouněným bílou kůží v odstínu Arctic White, doplněným prvky modré Navy Blue a růžové Peony Pink a dýhami Black Badge Technical Carbon, decentně připomínajícími texturu uhlíkových vláken.
Karoserie je dvouprostorová, nicméně Rolls-Royce ani v tomto případě nezapomněl na své pravidlo, že posádka nesmí cestovat ve společném prostoru se svými zavazadly. Za zadními sedadly je proto na přání dodávaná pevná skleněná příčka, striktně definující prostor pro zavazadla. V jeho podlaze měl zkoušený Cullinan elektricky výsuvnou plošinu se sklopnými sedátky pro piknik ve dvou či jen posezení s výhledem do krajiny. Pokud bude zataženo, můžete se těšit na stropnici se stovkami LED připomínajícími hvězdnou oblohu, jež byla u zkoušeného Cullinanu protažena až do vnitřní části vzhůru výklopné stěny. A skleněná přepážka za zadními sedadly má v takovém případě i další poslání: do vozu vám nebudou létat komáři.
Již první setkání s tímto Rolls-Roycem je jedinečným zážitkem. Je do všech směrů daleko větší, než jak se zdá z fotografií. Karosářské panely jsou vesměs střídmě rovné, dominují tak prolisy zužující se vpřed k masce chladiče a hrany propojující přední a zadní blatníky, zdůrazněné (údajně) ručně malovanou kočárovou linkou. Po odemčení z horní části masky vyjede tradiční soška Spirit of Ecstasy, jež má v rámci edice Black Badge lak podobně zatmavený jako zbytek chromování.
Foto: Rolls-Royce
Prakticky rovná palubní deska budí dojem strohosti, středový displej má otočné ovládání na středové konzole, připomínající systém BMW iDrive v jeho nejlepší formě (když jej nepotřebujete nebo vám přijde jeho přítomnost nepatřičná, můžete ho skrýt do roviny palubní desky). Ano, některé prvky včetně elektroinstalace připomínají, že Rolls-Royce patří pod BMW. Vůkol vládne bezbřehý komfort, definovaný huňatými koberci z ovčí vlny a ušlechtilými, znamenitě dílensky opracovanými materiály. Na volantu Rolls-Royce se kdysi upravoval předstih zážehu, dnes z něj ovládáte adaptivní tempomat vlevo a multimediální systém vpravo.
Ne že by byli cestující vpředu jakkoli diskriminovaní, ale ten pravý luxus se odehrává až ve druhé řadě sedadel. Jsou pouze dvě, samostatně elektricky stavitelná, vyhřívaná i ventilovaná a nastupuje se na ně dveřmi otevíranými proti směru jízdy. Přezdívá se jim „sebevražedné“, ale vše je zde dnes samozřejmě hlídáno sadou senzorů. Všechny boční dveře mají tlačítka pro elektrické zavírání (otevírat je třeba ručně, systémy neumějí zabránit poškození o vyvýšené překážky). V zadní části předních opěradel jsou elektricky sklopné stolky a rozměrné obrazovky palubního systému, na nichž lze sledovat prakticky jakýkoli multimediální obsah. V přední části pevné středové opěry je druhý otočný ovladač „BMW iDrive“, za ním schránka s občerstvením a zcela vzadu pak chladnička pro víno s párem vysokých sklenic. Kdo si potrpí spíše na variabilitu, má v Cullinanu k dispozici i pětimístné uspořádání s dělenými a sklopnými zadními opěradly. A při výletech mimo vozovku se zpevněným povrchem přijde vhod pohon všech kol.
Foto: Rolls-Royce
Pod přední kapotou se skrývá motor s tradičním objemem 6,75 litru. Dávno jím už ale není atmosféricky plněný vidlicový osmiválec, ale modifikovaný dvanáctiválec BMW dopovaný párem turbodmychadel. Rovných 441 kW (600 k) dává pocitu z řízení vozu Rolls-Royce Cullinan nadhled daný i při pohotovostní hmotnosti 2,7 tuny naprostou dominancí nad vším v okolí. I proto za jeho volantem nemáte chuť s kýmkoli závodit. Nemusíte být absolventem tovární Chauffeur Driving Academy, vůz vás vede sám. Základem každého pohybu řidiče je plynulost při zatáčení a dynamických změnách, což ale neznamená pomalou jízdu: jakmile se s Cullinanem sžijete, zjistíte, že jedete velmi svižně. Ve městě si záhy osvojíte udržování větší vzdálenosti za vpředu jedoucím vozidlem: přece nechcete, aby tempo vaší jízdy Rolls-Roycem ovlivňoval někdo jiný. Testované provedení Black Badge vyniká zatmavenými chromovými dekory, ale především výkonem zvýšeným o 21 kW (29 k) a o 50 N.m větším točivým momentem. Tužší podvozek s aktivními tlumiči i stabilizátory omezuje náklony karoserie a dodává pocit větší jistoty a stability.
Prostor pro cestující je dokonale tlumen kombinací sofistikovaného vzduchového pérování a robustního odhlučnění. V zatáčkách se Cullinan vlivem optimálního rozložení hmotnosti mezi nápravy chová přísně neutrálně a nemá tendenci rozkolébat se. Nerovnosti zvládá s grácií, narazí až na ostrých výtlucích, na nichž se projeví masa neodpružené hmoty velkých kol s nízkoprofilovými pneumatikami.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený přeplňovaný (2x turbodmychadlo) zážehový celohliníkový V12/60º uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování Double-Vanos; elektronické přímé vstřikování; EU6; 6749 cm3 (ø 89,0 x 90,5 mm); 10,0:1; 441 kW (600 k)/5100 min-1 a 900 N.m/1650 min-1. Osmistupňová samočinná převodovka Steptronic (ZF); aktivní pohon všech kol.
Foto: Rolls-Royce
Podvozek
Samonosná hliníková konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; vzduchové odpružení, aktivní tlumiče, příčné zkrutné stabilizátory; elektrohydraulická brzdová soustava, kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/CBC/DBC, DSC/DTC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, aktivní řízení zadních kol; pneumatiky Continental ContiSportContact5, vpředu 255/45 R 22, vzadu 285/40 R 22.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 3295 mm; d/š/v 5341/2000/1835 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 560 l; objem palivové nádrže 100 l; poloměr otáčení 6,8 m; hmotnost pohotovostní 2690 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 250 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 5,2 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 16,3–16,6 l/100 km; emise CO2 370–377 g/km.
Cena asi 11 000 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)