Představujeme
ROLLS-ROYCE PHANTOM VIII – SUPERTICHÝ LUXUS
Petr Hanke 12.12.2018 06:41
Za volantem osmé generace vozu Rolls-Royce Phantom jsme odhalili definici ultimativní luxusní limuzíny. Spočívá v dokonalé izolaci od okolního světa a pečlivém zpracování prvotřídních materiálů.
Aktuální Rolls-Royce Phantom se představil v polovině loňského roku a my jsme jej stručně popsali v Automobilu 9/2017. Nyní jsme ale zásluhou společnosti Rolls-Royce Motor Cars Prague dostali možnost usednout za volant tohoto výjimečného vozu, stojícího na pomyslném vrcholu automobilové produkce. Fotografie nebo videa jen těžko dokáží zprostředkovat skutečné charisma modelu Phantom, a to zejména pokud jde o jeho velikost. Teprve reálné setkání s tímto vozem v konfrontaci s jinými automobily ukáže, co skutečně znamenají délka 5762 mm a výška 1646 mm, jež je obvyklá spíše u vozů segmentu SUV. Více než dvoumetrovou šířku opticky poněkud kompenzuje vysoká maska chladiče vpředu a důmyslně se zužující záď. Celkově je třeba vyzdvihnout právě propracovanost jednotlivých detailů. Vzhled Phantomu osmé generace je evolucí předchozího provedení, jež v roce 2003 zahájilo novou éru značky pod taktovkou mnichovského BMW. Zdánlivě jednoduché tvary se opírají především o specifické proporce. Detailnější pohled ale ukazuje celkovou promyšlenost. Za pozornost stojí například boční linie, tvořená dvojicí linek, které se uprostřed vozu do ztracena minou. Velmi originální je též plynulé propojení dlouhé kapoty motoru se zužující se vystouplou střední částí a čelního skla. Tento efekt ještě více zdůrazňují chromované lišty, navazující vpředu až na masku chladiče. Při bližším zkoumání vyjde najevo především značná jednolitost Phantomu. Spáry či spoje mezi jednotlivými materiály a prvky jsou minimalizované a designéři nechali vyniknout velkým plochám. Opticky automobilu například zcela chybějí nárazníky. Nejvíce je tento přístup zřejmý na zádi a zadních blatnících, spojených plynule a beze spár se střechou a obklopujících zadní skupinové svítilny.
Sedadla Phantomu jsou umístěna relativně vysoko, takže se na ně velmi snadno nastupuje. Uvnitř jsou okamžitě patrné výlučnost a luxus, nicméně nejedná se o přehnanou opulentnost, ale spíše o sebevědomou zdrženlivost, kterou jistě podtrhlo i konzervativnější barevné provedení testovaného exempláře. Pohled přes dlouhou přední kapotu, na jejímž konci sledujete záda sošky „Spirit of Ecstasy“ (či „Emily“), je ne-opakovatelnou zkušeností, stejně jako procedura elektrického zavírání dveří pomocí tlačítka umístěného na palubní desce. Všudypřítomný je též dojem ze značné prostornosti, dané především mimořádnou vnitřní šířkou.
Po nastartování se k životu probudí trojice velmi tradičně vyhlížejících přístrojů, jež jsou ale tvořené displeji s vysokým rozlišením. Výsledné řešení působí zcela přirozeně a je snadné si představit, že mnoho řidičů si skutečnost, že sleduje displeje namísto mechanických ukazatelů, ani -neuvědomí. V centrální části palubní desky se za velkoplošným skleněným krytem, procházejícím celou šířkou interiéru, objeví informační displej s decentní grafikou kombinující především černé, šedé a bílé odstíny. K jeho obsluze se používá výklopný ovladač umístěný mezi sedadly. Systém má stejnou logiku, a v převážné většině i funkčnost jako ve vozech BMW, kde jej označují jako iDrive. Displej lze na pokyn schovat do palubní desky a nechat vyniknout volný prostor určený pro individuální výplně, dodávající vnitřnímu prostoru nádech osobitosti. Rolls-Royce tento prostor označuje jako galerii a jako příklady, co lze za krycí sklo umístit, představil například květinovou plastiku, peří exotického ptactva, frézovaný zlatý pás či fialový ornament s diamantem a ametysty. V rámci programu Bespoke je automobilka připravena splnit takřka jakékoliv přání svých klientů.
Pobyt za volantem má ve voze Phantom své nezaměnitelné kouzlo. Na své si přijdete ale také v zadní části. Po velmi komfortním usednutí zásluhou dveří otevíraných proti směru jízdy budete na zadních místech schovaní za robustním C-sloupkem. To dodává pocit značného soukromí, jež mohou dále přivést k dokonalosti elektricky ovládané záclonky bočních oken i zadního skla. Každé z krajních sedadel má možnost nastavení vlastní teploty prostřednictvím panelu umístěného ve dveřích s tradičními otočnými ovladači. Ze zadních částí předních sedadel se mohou na přání vyklopit barevné displeje, určené pro sledování obsahu z různých zdrojů, stejně jako pro obsluhu některých funkcí vozu. Tvar sedadel i možnosti jejich nastavení vytvářejí spolu s výklopnými podnožkami výjimečný komfort sezení.
Po technické stránce Rolls-Royce pro osmou generaci Phantomu vyvinul zcela novou hliníkovou platformu, která našla uplatnění také v typu Cullinan (viz AR 6/’18) a v budoucnu ji budou využívat všechny další modely s dvojitým R ve znaku. Jde o prostorový rám z různých druhů hliníkových slitin, jenž je nejen o 30 procent tužší v krutu a mírně lehčí než u předchůdce, ale byla do něj vložena i řešení navržená pro maximálně účinné potlačení vibrací a hlukovou izolaci.
Podvozek je tvořen dvojitými příčnými rameny vpředu a pětiprvkovou zadní nápravou. V principu tyto prvky spolu s dalšími systémy podvozku vycházejí z řešení využívaných v BMW M760Li xDrive (viz AR 11/’18). Standardní výbavou je vzduchové odpružení s udržováním stálé světlé výšky a aktivními tlumiči, nechybí ani řízení zadních kol přispívající ke zmenšení poloměru otáčení. Specialitou Phantomu je dvojice kamer sledující povrch vozovky před vozem a na jeho základě s předstihem upravující činnost tlumičů, které jsou tak již dopředu připravené třeba na nekvalitní povrch. Tento systém pracuje do rychlosti 100 km/h.
Řízení vozu Rolls-Royce Phantom je zcela výjimečným zážitkem. Po prvotní adaptaci na velké rozměry, jež ale proběhne velmi snadno, do popředí vejde velmi snadná obsluha vozu. Ovládací síly jsou spíše menší, ovšem ne takové, že by řidič ztrácel potřebné spojení s vozem. Jízda má v sobě unikátní klid vyvolaný souhrou mnoha různých aspektů. Mezi hlavní a nejvíce patrné ale patří již zmíněná schopnost izolace posádky od okolí. Do rychlosti přibližně 160 km/h je jízda takřka zcela prosta vibrací od podvozku a úroveň hlučnosti je minimální. Není slyšet odvalování pneumatik, aerodynamický svist a samozřejmě ani motor. To vše je výsledkem aplikace více než 130 kg tlumicích a izolačních materiálů, stejně jako specifického řešení skeletu karoserie, v němž jsou v exponovaných místech, například v přepážkách mezi interiérem a motorem, případně zavazadlovým prostorem, použity dva hliníkové plechy, mezi něž je vpravena speciální tlumicí pěna. Pro Phantom vyvinul Continental také specifické pneumatiky s integrovanou vrstvou hluk absorbující pěny, snižující hlučnost odvalování kol o 9 dB. Automobilka uvádí, že hlučnost se ve srovnání s již tak tichou předchozí generací v rychlosti 100 km/h omezila o 10 procent. V tomto ohledu jízda v Phantomu může vzdáleně připomínat cestování ve vlaku.
Toto přirovnání ale neplatí pro dynamické vlastnosti, kterých je Phantom schopen. Dvanáctiválec přeplňovaný dvojicí turbo-dmychadel má pro RR tradiční zdvihový objem 6,75 l (o 0,15 l více než v BMW M760Li) a výkon naladěný na 420 kW (571 k). Jeho hodnota je o 28 kW nižší než v případě limuzíny z Mnichova, ovšem byla vyměněna za o 100 N.m vyšší točivý moment. Tato charakteristika vhodněji ladí s větší hmotností Phantomu i jeho klidnější povahou. Standardní výbavou jsou osmistupňová samočinná převodovka Steptronic a pohon zadních kol.
Fascinující je sametovost reakcí celé poháněcí soustavy, stejně jako jemnost, s níž reaguje na pokyny plynového pedálu. Automobil je připraven poskytnout maximální plynulost pohybu, jež je další vlastností zajišťující špičkový jízdní komfort. Výkon motoru je samozřejmě připraven zajistit velmi dynamické zrychlení zřejmé z při-pojených naměřených údajů, nicméně Phantomu samozřejmě nejvíce vyhovuje klidnější styl jízdy, při němž dokáže v maximální míře ukázat své přednosti v podobě maximálního jízdního komfortu.
Cestování v tomto automobilu je výjimečným zážitkem, na nějž si přirozeně zvyknete. A protože vše jednou končí, tak po následném přesednutí do jakéhokoliv jiného vozu, třeba i segmentu vyšší střední třídy, si budete připadat jako v malém městském voze natřásajícím se na každé nerovnosti s nesnesitelným hlukem uvnitř. Inu, Phantom je zkrátka jiná liga, jež ukazuje, co je možné, když se staví vůz pro zákazníky, u nichž je hlavním kritériem komfort či prestiž, a ne cena.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený přeplňovaný (2x turbodmychadlo) zážehový celohliníkový V12/60º uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování Double-Vanos; elektronické přímé vstřikování; EU6; 6749 cm3 (ø 89,0 x 90,5 mm); 10,0:1; 420 kW (571 k)/5000 min-1 a 900 N.m/ /1700 min-1. Osmistupňová samočinná převodovka ZF. Pohon zadních kol.
PODVOZEK
Samonosná hliníková konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; vzduchové odpružení, aktivní tlumiče, příčné zkrutné stabilizátory; elektrohydraulická brzdová soustava, kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/CBC/DBC, DSC/DTC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, aktivní řízení zadních kol; pneumatiky vpředu 255/45 R 22, vzadu 265/40 R 22.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 3552 mm; d/š/v 5762/2018/1646 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 548 l; objem palivové nádrže 100 l; hmotnost pohotovostní 2560 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 250 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 5,3 s; spotřeba paliva WLTP 21,3/9,7/13,9 l/100 km; emise CO2 318 g/km.
NAMĚŘENÉ HODNOTY
0–60/80/100/120 km/h ... 3,4/4,6/5,9/7,6 s
0–140/160/180/200 km/h ... 9,5/11,7/14,3/17,8 s
50–90/90–130 km/h ... 2,5/3,0 s
Průměrná spotřeba v testu ... 18,7 l/100 km
CENA cca 14 100 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)