Představujeme
Rolls-Royce Waterspeed Collection – Pocta
07.07.2014 13:29
Rolls-Royce Phantom Waterspeed je poctou Siru Malcolmu Campbellovi a oslavou řemeslné zručnosti…
Speciální provedení Rolls-Royce Phantom Drophead Coupé Waterspeed Collection je především dalším příkladem schopností značkového oddělení Bespoke, jež se zaměřuje na plnění individuálních přání zákazníků značky. Omezenému publiku bylo představeno 13. května (původně mělo být k vidění již v Ženevě!) v prostorách někdejší Campbellovy londýnské firmy Bluebird Motor Company (dnes Bluebird Restaurant) na King’s Road a jeho oficiální premiéra pro zraky širokého publika byla naplánována na Soutěž elegance ve Villa d’Este u břehu italského jezera Como.
Sir Malcolm Campbell (1885 – 1948) je mezi motoristickou veřejností znám především rekordními jízdami s automobily Bluebird, ovšem Phantom Waterspeed má připomenout jeho neméně slavné rychlostní rekordy na vodní hladině. V září 1937 totiž Campbell ve svém člunu Bluebird K3 ustavil nový světový rekord rychlostí 126,33 mph (203,26 km/h) s motorem Rolls-Royce R a k rekordní jízdě došlo na hladině italského jezera Maggiore. Proto karoserie speciálu Phantom Waterspeed vyniká devítivrstvým lakováním v odstínu Maggiore Blue, připomínajícím zároveň zbarvení Campbellových strojů i jméno jezera. Na počátku letošního dubna, krátce po dokončení prototypu Phantom Waterspeed, byli přizváni Donald a Joe Walesové, vnuk a pravnuk Sira Malcolma Campbella, aby si mezi prvními doslova osahali hold Rolls-Royce jejich slavnému předkovi. Vůbec poprvé se barevné schéma povrchu karoserie přenáší také do motorového prostoru dvanáctiválce 6,75 l a specifické ráfky s vysokým leskem vozu dodávají fantasticky zdobný vzhled.
Tečkou za snahou stylistů Waterspeedu o exkluzivitu v její krystalické podobě je jemná kočárová linka, jejíž ruční nanesení trvá lakýrníkovi čtyři hodiny. Namísto teakového dřeva je u Waterspeedu za hlavami cestujících členitý díl z kartáčované oceli. Tento plát byl obráběn 70 hodin výhradně ručním tepáním, konečná povrchová úprava specialistům zabrala dalších 10 hodin. Kůží Windchill Grey čalouněný interiér vyniká dřevěnými dekoračními prvky z africké vrby abachi (spoje jednotlivých dílů mají budit dojem vodní brázdy za rychlým člunem), tenké pásy na palubní desce svým odstínem odkazují na lakování karoserie. Upravený přístrojový štít se dočkal zcela vlevo usazeného ukazatele výkonové rezervy pohonné jednotky. Při zrychlování ručka startuje z hodnoty 100 % proti směru hodinových ručiček až ke žlutému a modrému poli, jež naznačuje maximální využití aktuálně dostupného výkonu. Toto řešení připomíná Campbellovo heslo jít do modré, přičemž Sir Malcolm své speciály označoval Blue Bird či Bluebird údajně pod vlivem hlubokého dojmu, jenž v něm v roce 1909 zanechalo představení Maurice Maeterlincka Modrý pták v londýnském divadle.
Převzato z časopisu