Představujeme
Range Rover V – Luxus do nepohody
Lukáš Dittrich 09.11.2021 06:24
Pátá generace vozu Range Rover přichází do turbulentních časů. Připravena je ale na vše, a to jak po uživatelské stránce, tak co do budoucnosti emisních předpisů.
Je to skoro k nevíře, ale čtvrtá generace typu Range Rover se představila již v srpnu roku 2012 (viz AR 4/’12). Proto nastal čas na obměnu. Novinku jsme si prohlédli už začátkem října v Mnichově a podle prvních informací se zdá, že je připravena skutečně na všechno, ať už jde o požadavky současných zákazníků nebo o nároky v oblasti produkce emisí.
Nastupující generace představuje bez přehánění revoluci. Už jen kvůli tomu, že se počítá se zástavbou všech aktuálně využívaných druhů pohonu. Připravena je tedy na klasické zážehové i vznětové motory, k dispozici budou dva plug-in hybridní pohony a v roce 2024 přijde i čistě elektrické provedení, což bude v případě značky Land Rover historicky první bateriový elektromobil, pokud nebudeme počítat elektricky poháněný Defender minulé generace. Automobilka nový Range Rover vyvíjela pět let a během této doby zaregistrovala na 125 patentů.
Výsledkem je zbrusu nová platforma s označením MLA-Flex (Flexible Modular Longitudinal Architecture) využívající z osmdesáti procent slitiny hliníku. Ta kromě jiného přinesla torzní tuhost vyšší o padesát procent. Základní karoserie je vyztužena třemi prstenci vyrobenými z vysokopevnostní oceli umístěnými mezi A-sloupky, C-sloupky a D-sloupky. Stejný materiál byl využit také pro vstupní otvory předních dveří. Za zmínku stojí ocelová přepážka mezi kabinou a motorovým prostorem. Také ta má svůj přínos v oblasti tuhosti, zároveň snižuje přenos hluku a vibrací do interiéru (–24 %). Akumulátory v případě plug-in hybridních variant (a později u elektromobilu) budou uloženy v podlaze. Pro jejich obal byla využita vysokopevnostní bórová ocel, přičemž ochranný plech je zkonstruován tak, aby odolal i nástrahám provozu v terénu. Uložení akumulátorů v podlaze pak znamená nulový vliv na vnitřní prostor, takže i plug-in hybridní Range Rover může mít pod zavazadlovým prostorem uložené plnohodnotné rezervní kolo. V případě nové generace byl zvětšen průměr kol na 815 mm a nově jsou k dispozici ráfky o velikosti až 23“.
Nastupující generace bude hned od začátků prodeje k dispozici se standardním (2997 mm) a prodlouženým (3197 mm) rozvorem náprav. V prvním případě to znamená délku karoserie 5052 mm, v tom druhém 5252 mm. Oproti dosluhujícímu provedení došlo k nárůstu délky o pět centimetrů, rozvor byl prodloužen přibližně o sedm centimetrů. Šířka a výška zůstaly v podstatě identické. Výrazně se ovšem změnily proporce karoserie. Pátá generace má kratší přední převis (–23 mm), zatímco délka toho zadního se nezměnila. Současně s tím narostl rozchod kol vpředu (+9 mm) i vzadu (+19 mm), kola ovšem z karoserie vystupují o 50 % méně než doposud. Celkově dostal Range Rover dynamičtější profil a působí velmi uhlazeně. Přední partie vypadají spíše jako facelift, pod povrchem ovšem ukrývají například prvky aktivní aerodynamiky, a to včetně aktivních klapek určených pro chlazení brzd. Ty se otevírají pouze tehdy, pokud brzdy skutečně potřebují chladit. Podobně jako například Velar využívá Range Rover vysouvací kliky. Z profilu vynikne ještě detail v podobě skrytého těsnění u spodní hrany oken. Tím je vytvořen dojem, že karoserie přímo navazuje na prosklené plochy. Novinkou jsou vertikálně orientované koncové svítilny, spojené do jednoho celku horizontální lištou. Uvnitř světelných jednotek jsou diody otočené proti směru jízdy, jejich světlo je směrem vzad odráženo. Celá tato lišta ve tvaru písmene U je tím pádem kompletně černá, dokud se diody nerozsvítí. Uhlazené tvary a řada dalších opatření pak přinášejí výhodu v podobě nízkého součinitele odporu vzduchu. Automobilka uvádí hodnotu cx = 0,30.
Interiér je luxusní a nabízí nepřeberné množství kvalitních materiálů. V rámci nabídky od divize SV lze dokonce sáhnout po keramických detailech. Poprvé v historii nabídne výrobce kromě známých čtyř- a pětimístných variant velký Range Rover také v sedmimístném provedení. To bude dostupné pouze v kombinaci s prodlouženým rozvorem náprav. Land Rover slibuje pro třetí řadu plnohodnotnou dvojici sedadel. Jejich sklápění a vyklápění probíhá elektricky. Ve druhé řadě pak má být pro kolena o znatelných 44 mm více místa.
Kromě běžné zadní lavice automobilka připravila luxusnější provedení s elektricky výklopnou středovou loketní opěrkou, obsahující mimo jiné malý tablet pro ovládání funkcí určených zadním cestujícím. Na vrcholu nabídky pak bude stát vzadu dvoumístná „business class“, zahrnující efektní detaily typu elektricky výsuvného stolku postaveného na designové noze vyrobené pomocí 3D tisku. Pokud jde o luxus, Land Rover si přichystal dokonce i elektricky ovládané dveře, známé třeba z modelů Rolls-Royce. Systém bude při otevírání hlídat jak přijíždějící dopravu, tak případné překážky, a otevřít by měl dveře pouze tak, aby do ničeho nenarazily. A protože jde o Land Rover, samočinné otevírání a zavírání je možné využít až do náklonu 10°. Objem zavazadlového prostoru pětimístné verze činí minimálně 725 litrů. Páté dveře jsou jako tradičně rozdělené na dvě části. Novinkou pro nastupující generaci je možnost objednat dvě malá sedátka, pojmenovaná jako Tailgate Event Suite. Tato sedátka lze v případě potřeby vyklopit na spodní díl zadních dveří. Podobnou věc nabízí také Rolls-Royce Cullinan. Pro patřičné pohodlí jsou součástí tohoto příplatku ještě přídavné osvětlení a reproduktory umístěné v horní části zadních dveří.
Vznětová část nabídky zahrnuje agregáty D250, D300 a D350, přičemž číslo značí výkon motoru v koňských silách. Tyto motory, stejně jako zážehový řadový šestiválec P400 (a slabší P360), disponují mild hybridní technikou. Novinkou a současně vrcholným motorem je vidlicový osmiválec označený jako P530. V tomto případě jde o výsledek spolupráce s automobilkou BMW, přičemž tento dvakrát přeplňovaný agregát známe třeba z BMW M850i nebo X7 M50i. Shodný je u obou automobilek objem 4,4 litru, stejně jako vrtání i zdvih, výkon je v případě Range Roveru 390 kW (530 k) a točivý moment 750 N.m. Land Rover motor upravil kromě jiného s ohledem na použití automobilu v terénu. Pro brodivost až 900 mm dostal motor nové sání, zatímco olejová vana prošla změnami kvůli bočnímu náklonu až 45°.
Nastupující generace přichází také hned s dvojicí výrazně elektrifikovaných jednotek, ovšem založených na třílitrovém zážehovém šestiválci Ingenium. Slabší nabídne 324 kW (440 k) a 620 N.m, ten silnější dokonce 375 kW (510 k) a 700 N.m. Podrobné technické údaje týkající se plug-in hybridních pohonů automobilka zatím nezveřejnila. V kontextu silnější varianty slibuje akumulátor s kapacitou 38,2 kWh dojezd v elektrickém režimu 100 km, elektromotor o výkonu 105 kW schopný rychlosti až 140 km/h a také možnost využívat stejnosměrné nabíjení výkonem 50 kW.
Pátá generace Range Roveru dostane také ještě větší množství elektroniky než ta čtvrtá, což je dáno kromě jiného příchodem několika dosud nevyužívaných systémů. Celá elektronická síť má zhruba 70 řídicích jednotek a systém už je navržen tak, aby všechny tyto jednotky bylo možné aktualizovat přes vzdálený přístup. Velkou novinkou pro Range Rover je systém řízení zadní nápravy. Ten bude dodáván v rámci standardní výbavy a zadní kola se dokážou natočit v úhlu až 7,3°. K dispozici pak budou také aktivní stabilizátory využívající napětí 48 V a schopné vygenerovat točivý moment 1400 N.m, kdy 900 N.m vyprodukují během 200 milisekund. Samozřejmostí jsou aktivní tlumiče (dodává je společnost Bilstein), pohon všech kol nebo elektronicky řízený zadní diferenciál. Zadní nově zkonstruovaná náprava je pětiprvková, odpružení je vzduchové a nabízí několik úrovní světlé výšky.
Land Rover při vývoji dbal na maximální pohodlí. Protože se počítá s tím, že vůz budou využívat také majitelé s vlastním řidičem, jednou z oblastí vývoje bylo omezení takzvané kinetózy. Tedy nevolnosti vznikající tehdy, pokud vaše oči nesledují cestu a na tělo působí pohyby, které nevidíte. Proto, ale rovněž pro zlepšení jízdních vlastností automobilka připravila komplexní systém založený na podrobných mapových podkladech. Vůz tak přesně ví, po jaké komunikaci jede a co bude následovat. Podle toho připraví nastavení podvozku. Platí to jak pro blížící se zatáčku, tak například pro jízdu s adaptivním tempomatem, kdy automobil ví, že začíná brzdit, a podle toho změní nastavení tlumičů, aby se karoserie nezhoupla. Data z navigace jsou využívána rovněž pro optimalizaci fungování plug-in hybridních pohonů a pro nastavení výšky podvozku.
Zajímavý systém se také týká světlometů. Land Rover nabídne několik úrovní, kdy ta nejvyšší obsahuje 1,2 milionu bodů a dokáže naprosto přesně odstínit ostatní vozidla i jiné předměty. Systém zvládne detekovat až 16 objektů najednou, odstíní rovněž například dopravní značky a je opět propojen s mapovými podklady.
Veškerému luxusu navzdory automobilka stále počítá s využitím v terénu. Řidiči tak mají k dispozici řadu nejrůznějších terénních režimů, ale také mohou sáhnout po režimu Auto, kdy elektronika sama zvolí nejvhodnější nastavení. K dispozici je i režim pro brodění hluboké vody. Tyto pomůcky už známe z nového Defenderu. Za vůz lze zapřáhnout přívěs o hmotnosti až 3,5 tuny.
Základní cena na tuzemském trhu je 3 072 658 Kč. Fyzicky dorazí nový Range Rover do českých showroomů v březnu příštího roku a ve stejné době budou předány také první zákaznické kusy.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený řadový zážehový nebo vznětový šestiválec nebo zážehový vidlicový osmiválec, uložený vpředu podélně; elektronické přímé vstřikování; EU6d; DOHC 4V, proměnné časování;
a) P400: zážehový šestiválec, přeplňovaný turbodmychadlem a elektrickým kompresorem, 2996 cm3 (ø 83,0 x 92,3 mm); 10,5:1; 294 kW (400 k) a 550 N.m;
b) P530: zážehový osmiválec, přeplňovaný dvěma dvoukomorovými turbodmychadly, 4395 cm3 (ø 89,0 x 88,3 mm); 10,5:1; 390 kW (530 k) a 750 N.m;
c) D250: vznětový šestiválec, přeplňovaný dvěma turbodmychadly, 2997 cm3 (ø 83,0 x 92,3 mm); 15,5:1; 183 kW (249 k) a 600 N.m;
d) D300: viz výše, ale 221 kW (300 k) a 650 N.m;
e) D350: viz výše, ale 258 kW (350 k) a 700 N.m; pro a+c+d+e) mild-hybridní 48V ústrojí se startér/generátorem.
Převodné ústrojí
Osmistupňová samočinná převodovka ZF s kapalinovým měničem momentu (5,50–3,52–2,20–1,72–1,32–1,00–0,823–0,640–Z 3,993), stálý převod 3,55/3,31 pro b+c+d+e. Dvoustupňová redukční převodovka. Pohon všech kol, elektronicky řízený zadní diferenciál.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojité lichoběžníkové zavěšení, vzadu pětiprvkové zavěšení; odpružení vzduchovými pružinami a teleskopickými aktivními tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory, na přání aktivní; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením vpředu/vzadu pro a) ø 380/355 mm, b) ø 400/370 mm, c+d+e) ø 380/355 mm; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem (EPAS), řízení zadních kol.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů)
Rozvor náprav 2997 mm, rozchod kol 1702,3/1704,3 mm; d/š/v 5052/2047/1870 mm, světlá výška 295 mm (Off-Road Mode); objem zavazadlového prostoru (VDA) 725–1841 l; stopový průměr otáčení 10,95 m; objem palivové nádrže 90 l (a+b), 80 l (c+d+e); hmotnost pohotovostní 2454/2585/2505/2505/2505 kg. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,30 (a), 0,32 (b), 0,31 (c+d+e).
Provozní vlastnosti (v pořadí motorů, údaje výrobce)
Největší rychlost 242/250/206/218/234 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 5,8/4,6/8,3/6,9/6,1 s; kombinovaná spotřeba WLTP 9,5–10,2/11,4–11,9/7,6–8,2/7,6–8,2/7,6–8,3 l/100 km,
emise CO2 215–230/270–275/198–215/198–215/198–217 g/km.
Cena od 3 072 658 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)