Představujeme
Range Rover Evoque 9 Speed – Poprvé devět
-RS- 24.07.2013 07:48
Range Rover Evoque je prvním osobním automobilem s devítistupňovou samočinnou převodovkou, kterou vyvinula německá společnost ZF...
Důvod, proč neustále narůstá počet převodových stupňů u samočinných převodovek, souvisí s všeobecnou snahou o snížení emisí CO2, resp. spotřeby paliva. Čím více převodů, tím snáze lze motor udržet v optimálních otáčkách. Zatímco u převodovek pro podélnou zástavbu se jejich počet zastavil na osmi (jako první představila osmistupňovou japonská firma Aisin v roce 2006 pro Lexus LS), klasické samočinné převodovky pro příčnou zástavbu byly od roku 2003 dosud maximálně šestistupňové. Dvouspojkové převodovky DSG jsou sice sedmistupňové, jejich konstrukce však pracuje s ozubenými koly s čelním ozubením.
Více než dva roky od uvedení devítistupňové převodovky ZF 9HP, která se zatím zkoušela ve vozech Mini, byl na Ženevském autosalonu 2013 představen Range Rover Evoque s tímto převodným ústrojím, který prochází náročnými zkouškami, jež potvrzují značnou úsporu paliva díky snížení provozních otáček motoru. Nové devítistupňové ústrojí, označované 9HP, bylo poprvé k vidění jako koncept v roce 2009. Další informace německá firma ZF zveřejnila na Ženevském autosalonu 2011 a na podzim ve Frankfurtu už představila sériové provedení. Nové ústrojí, určené pro osobní automobily s příčnou zástavbou motoru, existuje ve verzích pro točivé momenty do 280 N.m (typ 9HP 28) a 480 N.m (9HP 48), respektive s maximálními výkony 128 a 185 kW. Převodovku tvoří čtyři planetová soukolí (RS1 až RS4) a šest řadicích elementů (dvě lamelové a dvě zubové spojky a dvě brzdy), schopných měnit převodové stupně během 450 milisekund.
Jelikož zástavbové rozměry převodovky jsou u příčné koncepce omezeny šířkou automobilu, nejsou všechna planetová soukolí v jedné ose. Dvě z nich (RS1 a RS2) jsou totiž v záběru nad sebou a skříň převodovky je široká 363 nebo 367 mm (u 9HP 48) a dlouhá v podélném směru vozu 482/521 mm, přičemž výška činí 386/429 mm. Hmotnost převodovky dosahuje 78/86 kg včetně olejové náplně (ale bez chladiče). Z rozměrových důvodů také museli inženýři ZF oddělit hydraulický mechatronický modul (HCU) a elektronickou řídicí jednotku (TCU).
Její algoritmy jsou pochopitelně upravovány pro každého zájemce zvlášť, proti standardní verzi může být výpočetní výkon zvýšen až o 30 procent podle požadavků klienta. Převodovka 9HP má celkový převod 9,81 při účinnosti 97 %. Jen pro porovnání, osmistupňová převodovka pro podélnou zástavbu ZF 8HP má celkový převod 7,0 a šestistupňová 6HP 26 z roku 2003 jen 6,0. Kompaktní měnič momentu je vybaven vícestupňovými torzními tlumiči minimalizujícími hydraulické ztráty v nízkých otáčkách do doby, než dojde k jeho přemostění spojkou Lock-Up. Kromě úspory paliva, která činí v celkové bilanci ve srovnání se šestistupňovou 11 až 16 %, toto řešení zajišťuje i okamžitou odezvu na přidání plynu bez výraznější prodlevy. Další výhodu představuje snížení otáček motoru; zatímco v kombinaci s 6HP 26 točí agregát ve 120 km/h na nejvyšší převodový stupeň 2890 min‑1, s 9HP to je o 720 otáček méně. Devítistupňový automat zlepšuje zrychlení na sto o 0,6 sekundy. Konstrukce převodovky je uzpůsobena pro systém Stop/Start a silnější verze se dodává i pro pohon všech kol nebo hybridní paralelní pohon, u něhož elektromotor nahradí měnič momentu. Pro 9HP 48 Hybrid jsou maximální hodnoty 185 kW a 500 N.m (podpora elektromotoru). Převodovku 9HP vyrábí továrna ZF v Gray Courtu v Jižní Karolíně (USA).
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)