Představujeme
Goodwood Festival of Speed 2024 – Festival plný kontrastů
František Vahala 30.09.2024 10:14
Foto: František Vahala
Festival plný kontrastů. Letní Goodwood v hrabství Sussex nabízí stovkám tisíc návštěvníků nejen adrenalinovou zábavu jízd do vrchu, ale také mnohé premiéry. Kromě klasických automobilů určených pro závody i silnice se představují evropská super- a hyperauta, ale také mnoho elektrických vozidel z Číny.
Historie Goodwoodského festivalu rychlosti sahá do roku 1993, kdy ho založil vévoda z Richmondu. Poté, co získal zpět své rozsáhlé pozemky, chtěl na okruh v Goodwoodu vrátit závody, což mu ale nebylo umožněno. Proto se rozhodl, že na své vlastní „zahradě“ začne pořádat oslavy motorsportu. To, co začínalo jako připomínka klasických závodních strojů, se velmi brzy vyvinulo v událost, na níž výrobci z celého světa představují své novinky. S tím, jak odzvonilo klasickým autosalonům, je tento trend rok od roku patrnější.
Foto: František Vahala
A nelze se divit, prostory a příležitosti jsou víc než lákavé: každý ze čtyř dní projde branami 150 000 návštěvníků (počet je omezen), kteří se procházejí mezi stovkami stánků a obdivují tisíce moderních i klasických automobilů. Jelikož v západním Sussexu často prší a travnaté plochy se tak rychle umějí proměnit v bažinu, návštěvníci chodí po praktických hliníkových deskách. I ty jsou po posledním dešti plné bahna, ale i tak máme při naší návštěvě štěstí – většinu dne svítí slunce a je příjemných 20 °C.
Jeden den úplně nestačí na výčet všeho, co je k vidění – od meziválečných závodních strojů, monopostů, vytrvalostních závodních automobilů až po rallye speciály, natož mnohé jedinečné novinky. Právě na ně se zaměříme víc.
Začneme rovnou u stánku společnosti MG, původně tradiční britské značky, která letos oslavila 100 let existence. Patřila jí hlavní skulptura před Goodwood House a zároveň se pochlubila několika novinkami. Běžnou přepravu osob bude nově zajišťovat druhá generace typu HS, představená veřejnosti právě 11. července v Goodwoodu. Z velké části vychází ze třetí generace řady Roewe RX5 a nabídne spalovací motory i plug-in hybridní variantu. Více se mu budeme věnovat samostatně, protože na stánku MG naši pozornost strhl zejména nový elektrický roadster Cyberster (vyzkoušeli jsme jej i dynamicky na okruhu Goodwood Circuit), ale rovněž jeho kupé varianta GTS (zatím jen koncept) a konečně elektrický hypercar EXE 181, který si značka připravila ke stoletému výročí a také jako poctu rychlostním speciálům z dávné minulosti.
Foto: František Vahala
Než se dostaneme k tomu nejšťavnatějšímu (tedy novým superautům), je třeba vysvětlit onen naznačený kontrast – kromě úžasných historických či moderních skvostů evropských (nebo amerických) výrobců se totiž při FoS předváděla v praxi invaze čínských, potažmo korejských výrobců. Ohromné, majestátní stánky v hlavní části zahrad, kolem nichž pobíhaly desítky Asiatů v drahých oblecích, naznačily, jak moc chtějí zaujmout evropské zákazníky. Co bylo k vidění?
Korporaci SAIC Motor, pod kterou spadá i zmíněné MG, jsme už zmínili, ale nechyběl ani čínský výrobce BYD, jenž ukázal celkem devět typů. Mezi další zastoupené značky patřila společnost Chery Automobile, masová Omoda nebo Jaecoo společně s luxusním výrobcem Hongqi (doplníme, že vloni Čínu zastupovala pouze společnost Nio). U BYDu nejvíc zaujal elektrický supercar Yangwang U9. Zajímavostí může být fakt, že zástupci čínských značek předpokládají, že jsou nyní ve stejné pozici, jako byli před 20 lety výrobci z Jižní Koreje, tedy Hyundai a Kia. Když už jsme u toho, velkou prezentaci měla na britské půdě luxusní značka prvního zmíněného, tedy Genesis. Kromě palety již známých modelů zaujala podznačka Magma a modely GV60 a GV80 EV, ale hlavně úchvatný hybridní koncept Genesis X Grand Racer VGT s celkovým výkonem 1561 koní.
A mezi tím vším byl obrovský stánek zvaný Electric Avenue, kde své elektrifikované automobily předváděly klasické evropské, nebo lépe řečeno zavedené značky – vozů zde byly desítky.
Jakmile jsme využili nabídky jednoho z mnoha stánků s jídlem, nastal správný okamžik přesunout se mezi zavedené evropské výrobce superaut. Pokud to vezmeme čistě emočně, nejvíc okouzlila Alfa Romeo 33 Stradale (V6, 2,9 litru, 620 k), kterou jsme mohli na dráze spatřit poprvé. Pozadu nezůstávala ani francouzská Alpine, jež předvedla vodíkový koncept Alpenglow. Velký stánek BMW M se stal dějištěm prezentace nové plug-in hybridní M5 s celkovým výkonem přes 700 koní, ale také hmotností přes 2,5 tuny. U běžnějších výrobců nás nejvíc oslovil Ford, který ukázal rovnou dva kusy svého nového trháku: jedinečného Mustangu GTD, tedy extrémního vozu prakticky pouze na okruhy, poháněného motorem V8 5,2 litru s kompresorem a výkonem 800 koní (a cenovkou ve stovkách tisíc eur). Trochu k zemi nás vrátila nenápadná premiéra nové Hondy Prelude, tedy hybridního kupé navazujícího na klasický sportovní model.
Foto: František Vahala
Ferrari nás okouzlilo nejen předvedením řady slavných monopostů a limitovaných superaut (a to ve stylovém, hezky sladěném „pitu“), ale také speciálu z Le Mans pro pár vyvolených, známého jako 499P Modificata. Kdo raději historii, mohl obdivovat například F40 LM, 250 GTO nebo závodní monopost Ferrari 166. Tím se dostaneme k týmu Red Bull, jenž v rámci FoS oslavil dvacet let existence. Kromě plejády závodních monopostů z F1 se blýskl například zbrusu novým hypercarem zvaným RB17 s motorem V10 uprostřed, což byl jeden z „highlightů“ celého víkendu. Určitě si o tomto unikátním stroji povíme ještě víc.
Fascinující byla procházka uličkami zvanými Supercar Run. Zde byly k vidění skutečné zajímavosti, navíc hned vedle sebe. Aston Martin ukázal nejen ultimativní Valkyrii, model Victor nebo Valour, ale také krásný Valiant od zakázkové divize Q. Elegantní GT s motorem V12 twin-turbo, který pomáhal vyvíjet Fernando Alonso, vznikne v limitované edici 38 kusů.
Více raritních kousků? Zmiňme například nový elektrický hypercar od tradiční značky Hispano-Suiza – jmenuje se Carmen Sagrega a nabízí celkem 1114 koní. Nebo malosériovou dánskou značku Zenvo, jež předvedla svůj nový model Aurora. Ten na rozdíl od španělského stroje využívá spalovací motor V12 se čtyřmi turbodmychadly. Nelze nezmínit ani kreace společnosti Pagani – kromě krásné výstavy oslavující 25 let typu Zonda se ukázala jedinečná Huayra Epitome, používající manuální převodovku. Centrální pozici u stánku McLarenu opanoval hypercar Senna v livrejích připomínajících slavného brazilského jezdce, ale nechyběla ani nová Artura Spider. Jako obvykle si lze k výše zmíněnému přidat řadu různých monopostů a superaut, jež do kopce proháněli slavní jezdci – například Emerson Fittipaldi, který řídil svou vítěznou formuli M23 z roku 1974.
Foto: František Vahala
Nevynecháme ani Lotus, tam byly premiéry celkem dvě: Hyper GT zvané Emeya a také jedinečná Evija X, která ale bohužel ještě před startem závodu do vrchu skončila rozbitá v bariérách. Velká Británie, to je také Bentley – domácí značka kromě ikonického prototypu Speed 8 Le Mans ve skleněném boxu vystavila i nový Continental GT Speed. Ten se vzdal motoru W12 a namísto toho používá plug-in hybridní V8 twin-turbo motor, známý například z nového Porsche Panamera, Cayenne Turbo nebo Lamborghini Urus SE. S celkovým výkonem 771 koní se ani přes obří hmotnost zřejmě nemá za co stydět.
Nelze si odpustit zmínku o domácím malosériovém výrobci Morgan, který kromě nové tříkolky předvedl jedinečný počin – roadster zvaný Midsummer, jenž vznikl ve spolupráci s italským studiem Pininfarina. Jde o jednoznačnou redefinici roadsteru se silným řadovým šestiválcem z BMW (buď manuální převodovka, nebo samočinná od ZF) a nádherným stylem a zpracováním (dřevo nechybí). Když už jsme nahlíželi na nejrůznější krásné nové stroje, nešlo minout ani nové Bugatti Tourbillon, zvenku snadno rozeznatelné, ale uvnitř plné překvapení: tak jedinečné uspořádání přístrojového štítu, připomínající strojky kvalitních hodinek, člověk musí obdivovat stále dokola. Nebo třeba řemeslné zpracování a techniku nejnovějších Koenigseggů, kromě CC850 byla k vidění Regera nebo brutální Jesko.
Nejrůznějších témat bylo v Goodwoodu možné spatřit mnoho. Třeba o tom, jak moderní, nové monoposty formule 1 proti svým předchůdcům narostly (zejména do délky) nebo jak jsou stále fascinující 20 nebo 30 let staré speciály z Le Mans. Na FoS je k vidění skoro všechno, co má čtyři nebo případně dvě kola – od výstavy starých Rolls-Royceů z 20. let přes úžasné kreace typu Darracq 200 HP nebo Fiat 76S, přes rallye speciály (MG Metro Turbo, Audi Sport Quattro, Lancia S4 nebo rovnou čtyři Stratosy) až po moderní hypersporty a nejrůznější krásné automobily se všemožnými druhy pohonu. Výhodou je, že program nekončí a neustále se něco děje, hlavně na zmíněné dráze do vrchu, kde se předvádí jedna zajímavost za druhou.
Jistě jsme nezmínili všechno, což ani nejde, ale z četných specialit si na závěr dovolíme vypíchnout jednu premiéru automobilu, který ve své době nevznikl, ale díky Audi Tradition se ho podařilo stvořit: majestátní Auto Union Type 52. Tento aerodynamický „Schnellsportwagen“ měl vzniknout ve 30. letech, ale nakonec zůstalo jen u technických dokumentů a výkresů. Unikátní stroj tedy na základě těchto informací postavila pro Audi společnost Crosthwaite & Gardiner. A byla to premiéra, jaká se nevidí: vůz o délce 5390 mm, prakticky celý z hliníku (s hmotností 1450 kg), totiž pohání uprostřed podélně uložený motor V16 o objemu 6005 cm3 s kompresorem a celkovým výkonem 520 koní. Něco tak úžasného se jen tak nevidí – navíc v kontrastu s moderními elektrickými superauty.
Převzato z časopisu