Představujeme
Range Rover Sport – Očekávaně jiný
Petr Hanke 16.11.2022 02:50
Foto: Land Rover
Třetí generace Range Roveru Sport má na jednu stranu předvídatelně evoluční design, současně ale přichází s novým pojetím luxusu, a také s pokrokovou technikou odvozenou od většího Range Roveru.
Nová generace největšího typu automobilky Jaguar Land Rover – Range Rover – se teprve nedávno dostala k prvním zákazníkům a my jsme již měli možnost, zatím pouze staticky, prozkoumat od něj odvozenou variantu Range Rover Sport. Jde o třetí generaci vozu tohoto jména, který se prodává od roku 2005. Je navržen jako kompaktnější a sportovněji laděná alternativa k jeho většímu sourozenci, u nějž je akcentován především luxus a prostor. Range Rover Sport na evropských trzích stojí především proti BMW X5/X6, Audi Q7/Q8 nebo dvěma karoseriím Mercedes-Benz GLE. Záměrně uvádíme u každé z německých značek jak praktičtější, tak stylovější variantu, protože Range Rover Sport stojí mezi nimi, i když možná přeci jen blíže těm emotivnějším. Na americkém trhu má soupeřů mnohem více, protože tam se kromě Evropanů musí utkat i s místními matadory od značek Lincoln (Aviator), Cadillac (XT6), Jeep (Grand Cherokee), nebo s japonskou konkurencí v podobě třeba Infiniti QX60.
Foto: Land Rover
Range Rover Sport přichází s další evolucí designérského stylu své značky. Nejvíce na něm zaujme celková uhlazenost, která byla patrná již na větším sourozenci bez slova Sport v označení a spočívá ve snaze o maximální čistotu jednotlivých ploch. Vozu dominuje optické oddělení těla karoserie od prosklené části a střechy. Typické jsou zapuštěné kliky, ale například také absence lišty pod spodními hranami oken. Na přídi je dominantním prvkem nízký tmavý pás spojující světlomety a masku chladiče. Pod nimi jsou umístěné opět horizontálně orientované otvory pro přívod vzduchu. Uhlazenost je patrná také při pohledu na záď, kde jsou LED zadní svítilny propojené leskle černým pruhem. Opticky takřka zcela chybí klasicky pojatý nárazník. Celkově uhlazené řešení včetně zakrytované spodní části i velký střešní spoiler přinášejí zlepšení aerodynamiky o 15 %, takže součinitel odporu vzduchu činí jen cx = 0,29.
Po technické stránce je Range Rover Sport postaven na nové architektuře MLA-Flex (Flexible Modular Longitudinal Architecture), využívající z větší části hliníkových slitin, ovšem z pohledu tuhosti nejexponovanějších míst jsou hlavním materiálem vysokopevnostní oceli. Výsledkem je struktura karoserie o 35 % tužší v krutu, než tomu bylo u předchozí generace. Nový model je současně o 97 mm delší, o 64 mm širší a o 17 mm vyšší. Je také postaven na rozvoru náprav prodlouženém o 74 mm. Ten je s hodnotou 2997 mm shodný se standardní variantou modelu Range Rover, jenž ale délkou 5052 mm variantu Sport překonává.
Foto: Land Rover
Také technika podvozku odpovídá sesterskému modelu. Standardní výbavou všech variant je nově navržené vzduchové odpružení kombinované s jednoplášťovými aktivními tlumiči Bilstein s možností nastavení charakteristiky pro tlačení i odskok. Vzduchové odpružení je navrženo jako dvoukomorové, v dynamickém nastavení je pro tužší nastavení aktivní jen jedna komora, přičemž při běžném používání se do systému připojí komora druhá, takže větší objem vzduchu zajistí jemnější tlumení, a tím komfortnější jízdní projev. Samozřejmostí je možnost změny světlé výšky v širokém rozsahu, takže od rychlosti 105 km/h dochází k samočinnému snížení ze standardní světlé výšky 216 mm (PHEV modely 209 mm) o 16 mm níže. V terénu lze vzdálenost podvozku od povrchu zvětšit až na 281 mm (PHEV modely 274 mm), na 15 sekund lze přitom světlou výšku v extrémních případech zvýšit až na 351 mm. Tato schopnost může pomoci najít potřebný grip v extrémních situacích, kdy vůz uvízne takzvaně „na břiše“.
Pro modely P510e a P530 a pro ostatní za příplatek jsou připraveny další podvozkové systémy, jejichž cílem je rozšířit schopnosti vozu a dále zvětšit rozdíl mezi komfortním, terénním a sportovním naladěním. Jde především o kombinaci 48V adaptivních stabilizátorů (v terénu se pro zajištění zdvihu kol až 546 mm rozpojují) a o systém řízení zadních kol, umožňující pracovat s úhlem natočení až 7,3 stupně. V malých rychlostech se zadní kola otáčejí opačným směrem než přední, ve vyšších shodným.
Významný vliv na jízdní projev má také standardně dodávaný aktivní pohon všech kol, jenž pomocí elektronicky řízené lamelové spojky připojuje k trvale hnané zadní nápravě přední kola. Zadní diferenciál je taktéž doplněn elektronicky řízenou lamelovou spojkou, jež reguluje jeho svorný účinek.
Foto: Land Rover
Uvedená technika spolu s integrovaným brzdovým systémem je navržena pro zajištění obratnosti a komfortu na běžných silnicích s terénními schopnostmi, jimiž by měl nový Range Rover Sport překonávat své obvyklé soupeře. V tomto ohledu přichází s pokročilými terénními funkcemi, zajišťujícími ideální souhru všech systémů v závislosti na typu terénu a požadavcích řidiče. Range Rover Sport byl v tomto ohledu vyvíjen na zbrusu novém terénním simulátoru ve vývojovém centru v anglickém Gaydonu. Na simulátorech se při vývoji software pro jízdu v terénu strávilo více než 140 000 hodin.
Land/Range Rover svůj systém terénních jízdních režimů a funkcí označuje Terrain Response. V současnosti se v Range Roveru Sport používá druhá generace s možností nastavení řady funkcí. Základem je samozřejmě samočinná funkce s možností nastavení úrovně komfortu, schopná rozpoznat povrch a podmínky, v nichž se vůz pohybuje. Řidič má ale k dispozici také čtyři vlastní terénní profily, do nichž lze uložit vlastní nastavení pro diferenciály, poháněcí soustavu, řízení, protiprokluzový systém a výšku odpružení (pro každou položku jsou k dispozici tři úrovně nastavení). Novinkou systému Terrain Response je funkce terénního tempomatu, u nějž je možné nastavit jednu ze čtyř úrovní komfortu. Systém následně automaticky mění i v náročném terénu rychlost podle dané jízdní situace i v závislosti na přilnavosti kol, náklonu karoserie či stáčivého momentu. Systém pracuje například agresivněji s plynem na písčitém podkladu a dokáže rozpoznat vodu, určit její hloubku a přizpůsobit rychlost při vjezdu například do brodu. Vůz dokáže projet hloubkou až 900 mm, přičemž systém v těchto situacích automaticky uzavírá ventilaci a po vyjetí z vody automaticky osuší brzdy přiblížením destiček ke kotoučům.
Foto: Land Rover
Širokou škálu jízdních schopností na různých površích doplňuje široká nabídka pohonných jednotek čítající osm položek uvedených v tabulce, k nimž v roce 2024 přibude ještě plně elektrická verze. Ve všech případech jde o vyspělé pohonné jednotky. Například vlastní zážehové řadové šestiválce P360 a P400 z řady motorů Ingenium se 48V mild hybridní technikou jsou přeplňované dvoukomorovým turbodmychadlem a současně ještě elektrickým kompresorem. Tyto motory jsou hlavním zdrojem výkonu také u plug-in hybridních variant P440e a P510e, které doplňuje mezi nimi a osmistupňovou samočinnou převodovkou umístěný elektromotor o výkonu 105 kW (143 k). Zásluhou akumulátoru s využitelnou kapacitou 31,8 kWh se podle WLTP očekává dojezd na elektřinu 113 km, ale především normovaná spotřeba jen 0,8–0,9 l/100 km, a tedy produkce emisí 18–20 g/km, což podle trhu znamená odpuštění eko-daní nebo v Česku nárok na registrační značky „EL“. Jelikož platforma MLA-Flex je od počátku navržena pro různé druhu pohonů, má prostor pro akumulátory připravený v podlaze, takže neomezují objem zavazadlového prostoru, v němž může být umístěno i náhradní kolo. Plug-in hybridní modely disponují možností nabíjení stejnosměrným proudem výkonem až 50 kW, což není u tohoto typu pohonů obvyklé.
Vrcholem nabídky je tradičně osmiválec namísto vlastního pětilitrového motoru přeplňovaného kompresorem, Land Rover pro model Range Rover i Range Rover Sport nakupuje motory od BMW. Konkrétně jde o jednotku 4,4 litru s výkonem 390 kW (530 k) a točivým momentem 750 N.m. Nabídku doplňuje trojice vznětových řadových šestiválců.
V daném segmentu luxusních vozů SUV je značný důraz kladen také na komfort a pojetí vnitřního prostoru. V případě modelu Sport je připraveno vždy pět míst, zájemci o sedmimístné provedení musejí sáhnout po větším sourozenci. Druhá řada sedadel je umístěna o 11 mm výše než ta přední a oproti předchůdci poskytuje o 31 mm více prostoru pro nohy. Kromě prostoru ale interiér zaujme snahou u uhlazenost, jež je zřejmá také při pohledu zvenku. Efektní je například vyboulený displej multimediálního systému Pivi s úhlopříčkou 13,1 palců, kopírující tvar palubní desky. Land Rover uvádí, že 90 procent jeho funkcí je dostupných maximálně na dva kliky. Doplňují jej digitální přístroje s úhlopříčkou 13,7 palce. Samozřejmostí je mnoho funkcí využívajících připojení k online světu, a to včetně možností vzdálených aktualizací softwaru, jež mohou vylepšovat a doplňovat funkce 63 řídicích jednotek umístěných ve voze. Nedílnou součástí výbavy je integrace telefonů Apple i Android, včetně například digitálního asistentu Google Alexa.
Foto: Land Rover
Technickou zajímavostí je systém aktivního potlačování hluku ANC integrovaný do hudební aparatury Meridian. Jeho součástí je kromě jiného čtveřice mikrofonů umístěná v podbězích kol, jejichž signály se používají k modulaci zvuků s opačnou amplitudou, jež následně vyšle audiosystém s 29 reproduktory do interiéru. Tím dochází k eliminaci rušivých hluků. Zvuková aparatura s výkonem 1430 kW má například reproduktory umístěné v hlavových opěrkách.
Range Rover Sport má ambice být jedním z nejvyspělejších vozů svého tržního segmentu, v němž jsou zákazníci tradičně velmi nároční. Kromě osobitého charakteru daného výrazným, ale přitom jasně rozpoznatelným designem je navržen pro poskytnutí vysoké míry komfortu, ale také podmanivého jízdního projevu při nadšenějším jízdním stylu. Terénní schopnosti pak dotvářejí jeho univerzální a vlastně i originální charakter.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený řadový zážehový (i jako plug-in hybrid) nebo vznětový šestiválec nebo zážehový vidlicový osmiválec, uložený vpředu podélně; elektronické přímé vstřikování; EU6d; DOHC 4V, proměnné časování;
a) P360: zážehový řadový šestiválec, přeplňovaný turbodmychadlem a elektrickým kompresorem, 2996 cm3 (ø 83,0 x 92,3 mm); 10,5:1; 265 kW (360 k)/5500–6500 min-1 a 500 N.m/1750–5000 min-1;
b) P400: viz výše, ale 294 kW (400 k)/5500–6500 min-1 a 550 N.m/2000–5000 min-1;
c) P440e: viz výše, ale plug-in hybridní systém, celkový výkon 324 kW (440 k)/5500–6500 min-1 a 560 N.m/5000 min-1, akumulátor 31,8 kWh; d) P510e: viz výše, ale plug-in hybridní systém, celkový výkon 375 kW (510 k)/5500–6500 min-1 a 560 N.m/5000 min-1;
e) P530: zážehový osmiválec, přeplňovaný dvěma dvoukomorovými turbodmychadly, 4395 cm3 (ø 89,0 x 88,3 mm); 10,5:1; 390 kW (530 k)/5500–6000 min-1 a 750 N.m/1800–4600 min-1;
f) D250: vznětový řadový šestiválec, přeplňovaný dvěma turbodmychadly, 2997 cm3 (ø 83,0 x 92,3 mm); 15,5:1; 183 kW (249 k)/4000 min-1 a 600 N.m/1250–2250 min-1;
g) D300: viz výše, ale 221 kW (300 k)/4000 min-1 a 650 N.m/ /1500–2500 min-1;
h) D350: viz výše, ale 258 kW (350 k)/4000 min-1 a 700 N.m/ /1500–3000 min-1;
pro a+b+f+g+h) mild hybridní 48V ústrojí se startér/generátorem.
Foto: Land Rover
Převodné ústrojí
Osmistupňová samočinná převodovka ZF s kapalinovým měničem momentu (5,50–3,52–2,20–1,72–1,32–1,00–0,823–0,640–Z 3,993). Dvoustupňová redukční převodovka. Pohon všech kol, elektronicky řízený zadní diferenciál.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; odpružení vzduchovými pružinami a teleskopickými aktivními tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory, na přání aktivní; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením vpředu/vzadu pro a+b+f+g+h) ø 380/355 mm, c+d+e) ø 400/370 mm; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem (EPAS), řízení zadních kol.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů)
Rozvor náprav 2997 mm, rozchod kol 1702/1704 mm; d/š/v 4976/2047/ /1820 mm, světlá výška 216–281 mm (c+d) 209–274 mm), nájezdový úhel př./zad. (max.) 30,0/26,9°, přechodový úhel (max.) 33,0°; objem zavazadlového prostoru (VDA) 647–1491 l; stopový průměr otáčení 10,95 m; objem palivové nádrže a+b+e/c+d/f+g+h) 90/71,5/80 l; hmotnost pohotovostní a+b+c+d+e) 2265/2310/2660/2735/2430 kg, f+g+h) 2315/2315/2360 kg, hmotnost celková a+b+c+d+e) 3220/3220/3450/3450/3220 kg, f+g+h) 3220/3220/3220 kg; hmotnost brzděného přívěsu 3500 kg, c+d) 3000 kg.
Provozní vlastnosti (v pořadí motorů, údaje výrobce)
Největší rychlost a+b+c+d+e) 225/242/225/242/250 km/h, f+g+h) 206/218/234 km/h; zrychlení 0–100 km/h za a+b+c+d+e) 6,0/5,7/5,8/5,4/4,5 s, f+g+h) 8,0/6,6/5,9 s; kombinovaná spotřeba WLTP a+b+c+d+e) 9,3–10,0/9,4–10,0/0,8–0,9/0,8–0,9/11,2–11,7 l/100 km, f+g+h) 7,4–8,1/7,4–8,1/7,4–8,0 l/100 km, emise CO2 a+b+c+d+e) 212–226/213/226/18–20/18–20/254–266 g/km, f+g+h) 194–211/194–211/195–211 g/km.
Cena od 2 487 008 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)