Představujeme
Range Rover SDV8 – Univerzální luxus
-PH- 18.04.2013 08:08
Nová generace Range Roveru přináší charakter luxusní limuzíny i do těch nejzapadlejších koutů světa...
Range Rover čtvrté generace (L405) jsme představili v AR 11/’12, letos se nejvýše postavený typ značky začal prodávat, a tak jsme vyzkoušeli SDV8 se vznětovým osmiválcem. Zatímco předchozí generace v roce 2002 přinesla do segmentu samonosnou karoserii s hliníkovými panely, čtvrtá přijíždí s karoserií vyrobenou kompletně z hliníku. Výrobce využil zkušeností sesterské značky Jaguar a připravil nosnou strukturu, která váží jen 180 kg. Není žádným tajemstvím, že se hliník uplatní i pro karoserii nové generace Range Rover Sport. U modelu SDV8 je mezigenerační snížení hmotnosti 450 kg, ačkoli je vůz o 27 mm delší, o 55 mm užší a o 30 mm nižší. Modely V8 mají ve standardní výbavě kromě pneumatického odpružení s úhlopříčně propojenými vaky a aktivními tlumiči také systém Dynamic Response (aktivní stabilizátory). Právě stabilizátory s variabilně řízeným předpětím dávají jízdě výjimečný charakter.
V přímém srovnání se SDV6, který je nemá, je jasně patrné omezení pohybů karoserie, menší boční naklánění i podélné pohyby karoserie při akceleraci a brzdění. Automobil tak působí stabilnějším a jistějším dojmem. Zachována zůstala schopnost mimořádně účinného tlumení nerovností. Přejezd železničních přejezdů, jízda po dlážděných ulicích nebo tradičně rozbitých českých silnicích je nevídaným zážitkem, protože o hrbolech pod koly prostě nevíte... Zcela nové zážitky z komfortu nový Range Rover poskytuje při jízdě v terénu. Na polních nebo lesních cestách si uvnitř připadáte jako na silnici, a když se situace zhorší, Range Rover vám za volantem dá pocit, že se na jeho schopnosti můžete spolehnout. Elektronický systém Terrain Response ovlivňuje funkci motoru, převodného ústrojí, odpružení, stabilizace i závěru mezinápravového diferenciálu (na přání i zadního). Nabízí pět režimů, v nichž se přizpůsobí třeba kluzkým povrchům, písku, kamení nebo vyjetým kolejím. Pro každý terén mění charakteristiku uvedených systémů s cílem maximalizace průchodnosti. Zatímco na kluzkém povrchu jsou například reakce motoru ostřejší, při manévrování v kamenitém prostředí jsou mírnější a umožňují jemnější dávkování síly ke kolům. Značnou trakci v extrémních případech zajišťují velké dráhy propružení kol.
Výkony osmiválcových verzí procházejí v mezigeneračním srovnání spíše evolucí; novinkou je návrat vznětového šestiválce, přičemž se záhy přidá kompresorem přeplňovaný zážehový V6. Testovaný SDV8 (vůz na snímcích) prošel jen dílčími úpravami; použitím hliníkových lůžek místo litinových i úpravou klikové skříně se snížila hmotnost motoru o 10 kg. Zachováno zůstalo sekvenčně spínané přeplňování dvojicí turbodmychadel, s účinnějšími chladiči stlačovaného vzduchu se zvýšil výkon o 9 % na 250 kW (339 k). Točivý moment vrcholí hodnotou 700 N.m v širokém rozsahu 1750 až 3000 min‑1, což je vítaná vlastnost při jízdě v terénu, kde nemusí samočinná převodovka často řadit. I velmi náročné pasáže lze plíživou rychlostí absolvovat na druhý převodový stupeň. Nechybí elektronicky volitelná redukce až do rychlosti 60 km/h, při jízdě se zvolí neutrál, poté se tlačítkem aktivuje nebo deaktivuje redukce a následně opět nastaví režim D. Na vysoké míře komfortu má zásluhu kromě podvozku řešení interiéru s pohodlnými sedadly, účinnou hlukovou izolací a bohatou výbavou. Ve srovnání s předchůdcem je vůz pohodlnější na zadních sedadlech, vedle pětimístného lze volit také čtyřmístné provedení s dvojicí sedadel, oddělených středovým tunelem.
Celková atmosféra uvnitř vozu se vyznačuje moderností a jednoduchostí, Range Rover se jakoby snaží svoji techniku před posádkou ukrýt za lesklé povrchy a minimalizovaný počet viditelných tlačítek. To platí i pro přístroje tvořené rozměrným barevným displejem s novou grafikou (byl i v předchozí generaci), či pro navigační systém s dotykovými tlačítky vedle displeje. I když navigace disponuje všemi moderními funkcemi a schopnostmi propojení s mobilními telefony, její ovládání (přes menu i v českém jazyce) a rychlost by v kontextu ostatních vlastností mohly být na vyšší než jen na standardní úrovni. Range Rover se řadí na vrchol produkce sériových typů, což platí jak pro jeho vlastnosti, tak ceny. Verze SDV8 začíná na částce 2 757 360 Kč; absence dvojice válců a příslušné výbavy znamená úsporu bezmála půl milionu korun. Vrcholný luxus daný kulturou běhu a působivou dynamiku nabízí zážehový motor 5.0 Supercharged, dodávaný s vozem za 2 925 000 Kč.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – kapalinou chlazený vznětový motor TDV8 s válci do V/90°, přeplňovaný dvojicí turbodmychadel, uložený vpředu podélně; DOHC 4V; přímé vstřikování common rail; 4367 cm3 (ø 84 x 98,5 mm); 16,1:1; 250 kW (339 k)/3500 min‑1 a 700 N.m/1750 – 3000 min‑1. Osmistupňová samočinná převodovka, přídavná redukce (1,00–2,93); trvalý pohon všech kol, mezinápravový diferenciál s elektronicky řízenou svorností (lamelová spojka), na přání zadní samosvorný diferenciál. PODVOZEK – samonosná hliníková konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové závěsy; odpružení vzduchovými vaky, adaptivní teleskopické tlumiče, příčné zkrutné stabilizátory s proměnnou tuhostí Dynamic Response; kotoučové brzdy ø 380/365 mm s vnitřním chlazením, ABS, DSC, hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 225/50 R 20. ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2922 mm, rozchod kol 1690/1685 mm; d/š/v 4999/1983/1835 mm; objem palivové nádrže 105 l; pohotovostní/celková hmotnost 2360/3200 kg. PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 217 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 6,9 s; spotřeba paliva EU 11,5/7,6/8,7 l/100 km; emise CO2 229 g/km.
Převzato z časopisu