Představujeme
MERCEDES-BENZ VISION URBANETIC – DOPRAVA V ROCE X
Jiří Duchoň 05.12.2018 06:47
Představujeme
Mercedes představil svoji vizi mobility v roce 2030. V dánské Kodani nám v předpremiéře předvedl flexibilní prototyp Vision Urbanetic. Jeho základem je jakýsi skateboard.
Vůz je dílem divize Mercedes-Benz Vans, zapadá do plánu adVANce a podílí se na něm i německý koncern BASF. Ohromná multimediální show se odehrála ve středisku Bella Center a soustředila se na představu městské dopravy někdy po roce 2030. Součástí prezentace Urbanetic byla světová premiéra zajímavého prototypu elektromobilu s plně autonomním provozem, jenž nám představil osobně Volker Mornhinweg, nejvyšší muž Mercedes-Benz Vans. Oficiálně pak byl vůz prezentován o několik týdnů později na veletrhu užitkových vozidel v Hannoveru.
Základem futuristického automobilu Mercedes-Benz Vision Urbanetic je samostatně provozuschopný podvozek s bateriemi pod plochou podlahou a elektromotorem a řídicí elektronikou v přední části. Připraveny jsou pro něj dvě nástavby, osobní až pro 12 lidí a nákladní pro 10 europalet (při celkové délce vozu 5140 mm činí vnitřní délka užitkové nástavby 3700 mm a její objem 10 m3). Vše od ovládání, provozu a dobíjení až po nakládání či výměnu nástaveb je zcela samočinné, což nám bylo na prototypu Vision Urbanetic prakticky předvedeno. Vozidla se mají pohybovat autonomně a měnit svoji podobu podle aktuálních požadavků, registrovaných operačním systémem. Zvýší-li se například v dané lokalitě požadavky na osobní přepravu, třeba v případě konání kulturní události, změní dostupné vozy nástavbu z nákladní na osobní, případně opačně. Systém se bude díky zavádění umělé inteligence učit a předvídat, automobily s osobními nástavbami se tak vydají do oblasti už ve chvíli, kdy je zaznamenáno shromažďování většího množství lidí.
Provoz řídí společný elektronický systém. Po registraci do něj můžete pomocí aplikace v telefonu zadávat svoje požadavky na přepravu. Vozidla jezdí zcela autonomně, a tak budou v provozu celodenně (samozřejmě s přestávkami na nabíjení baterií). Díky prakticky zcela tichému provozu mohou třeba v noci rozvážet zboží nebo stavební materiál, nad ránem pak změní nástavbu a odvezou lidi do práce.
Studie Vision Urbanetic je velmi zajímavá a některé provozní aspekty v divizi Mercedes-Benz Vans již důkladně propracovali a ukázali na praktických simulacích. Nicméně podobné vize od různých výrobců průběžně přicházejí, aby vzápětí zapadly prachem. Nic jsme se například nedozvěděli o způsobu komunikace mezi vozidly navzájem (V2V) nebo mezi vozidlem a prvky infrastruktury (V2I), což jsou standardy, jež jsou pro úvahy o zavedení automatizovaného provozu zcela klíčové. Vision -Urbanetic očividně počítá s tím, že v dané lokalitě nebudou jezdit žádné vozy na jiné systémové platformě, natož pak automobily řízené člověkem. Celá koncepce Mercedes-Benz Vans vlastně řeší hromadnou dopravu, nikoli individuální, ovšem lze předpokládat, že do systému bude možné přidávat další vozidla.
Převzato z časopisu