Představujeme
MERCEDES-BENZ TŘÍDY V (2019) – SÍLA A KOMFORT
Jiří Duchoň 13.03.2019 06:58
Představujeme
Třída V automobilky Mercedes-Benz se po modernizaci příliš nezměnila, ale přijíždí s novým motorem a další dávkou luxusu.
„Véčko“ bylo představeno před necelými pěti lety v Mnichově jako nástupce řady Vito/Viano. Šestiválcové motory předchozí generace se v té nastupující bohužel staly minulostí, ovšem třída V (viz AR 10/’14) nabídla zcela novou úroveň komfortu a provozních vlastností. Od chvíle premiéry neustále roste počet zemí a kontinentů, na nichž je tato řada nabízena, a tak prodejně rekordním rokem byl paradoxně ten loňský, kdy oslovila 64 000 zákazníků. Největšími odběrateli jsou v současnosti Německo, Španělsko a Čína. Dosud vzniklo bezmála 210 tisíc vozů a nyní přišla chvíle na dílčí -modernizaci. S novinkou jsme dostali příležitost se seznámit v polovině ledna v německém Sindelfingenu, sídle vývojových středisek koncernu Daimler AG.
Tvarování karoserie třídy V je zdařilé jak po stránce elegantního designu, tak z hlediska účelného hospodaření s obestavěným prostorem. Razantní změny se tak na první pohled neodehrály, zaznamenáme především jinak tvarovaný přední nárazník s vpřed více vystupujícím spodním límcem spoileru a rozměrnější masku chladiče. Ta má ve výbavové úrovni AMG Line mřížku s „diamantovým“ vzorem, jenž patří u osobních modelů Mercedes-Benz a Mercedes-AMG k velmi vyhledávaným. Hlavní světlomety se nezměnily, jejich Full-LED provedení však nyní dostalo pokročilé -samočinné přepínání dálkového svícení se selektivním vykrýváním okolo se pohybu-jících automobilů. Škálu laků karoserie obohatily dva další šedé odstíny a modrá a červená metalíza. Čtveřice nových ráfků z lehké slitiny může mít průměr 17 až 19 palců.
Podobně decentní byly také retuše interiéru. Středová konzola i ovládací prvky a displej multimediálního systému jsou u modernizovaného provedení třídy V stejné jako dosud, nicméně přístrojový štít je nyní poněkud přehlednější. V nabídce se objevil nový dekor palubní desky a dveřních obkladů s vzorem tvořeným vodorovnými pruhy (všechny dosud dodávané dekory v nabídce zůstávají). Nové jsou kruhové výdechy ventilace, stávající škála čalounických materiálů a barev byla obohacena o jemnou kůži Tartufo Nappa.
Mercedes-Benz třídy V patří k oblíbeným vozům VIP přepravních společností především díky prostornému a variabilnímu interiéru a znamenitému odhlučnění. Velmi zajímavou novinkou se v tomto ohledu stává možnost objednat do druhé řady dvojici rozměrných samostatných sedadel. Mají individuální, všestranné elektronické ovládání s přepínači v panelech po stranách (překvapilo nás jen, že zde chybí regulace sklonu sedáku), vyhřívání, odvětrávání i masáž. Cestující si v nich mohou užít snad ještě většího komfortu než v sedanech třídy S, a to zejména díky širšímu spektru nastavení a většímu okolnímu prostoru. Také tato sedadla lze podélně posouvat v kolejnicích i vyjímat z vozu (elektrické příslušenství je v podlaze připojeno kabelem a praktickým konektorem), ovšem s ohledem na jejich velikost a hmotnost je to práce spíše pro dva. Tato sedadla byla dosud nabízena pouze v Číně. Úroveň aktivní bezpečnosti modernizované třídy V kromě výše zmíněného pokročilého přepínání dálkového svícení Highbeam Assist Plus zvyšuje také systém Active Brake -Assist. Řidiče varuje před hrozícím střetem s překážkou včetně chodce a případně před ní samočinně zastaví.
Důležitá změna se odehrála pod kapotou vozu. Osvědčený vznětový čtyřválec OM 651 s objemem 2,1 litru plošně nahrazuje moderní „dvoulitr“ OM 654, známý z osobních řad Mercedes-Benz a dodávaný v několika výkonových variantách. Je například o 17 kg lehčí a vyniká citelně tišším během a minimalizací vibrací. Stěny válců jsou pro snížení tření opatřeny povrchem Nanoslide a například verze V 250 d nyní v průměru dosahuje spotřeby paliva o 13 % nižší než dosud. Úplnou novinkou se stává špičkové provedení V 300 d, v němž agregát OM 654 dosahuje výkonu 176 kW (239 k) a točivého momentu 500 N.m, s krátkodobým overboostem až 530 N.m. Mercedes-Benz V 300 d zrychlí z klidu na 100 km/h za 7,9 s a dosáhne rychlosti 220 km/h při kombinované spotřebě 5,9 až 6,3 l/100 km.
S ohledem na emisní předpisy je samozřejmostí použití nejen dvoustupňové recirkulace výfukových plynů (EGR), selektivní katalytické redukce (SCR) a částicového filtru s integrovaným SCR konvertorem (sDPF), ale též doplňkový katalyzátor pro zachycování zbytků amoniaku (ASC) ze soustavy SCR. V souvislosti se zástavbou nového motoru byla dosud používaná samočinná převodovka 7G-Tronic nahrazena devítistupňovou převodovkou 9G-Tronic. Ovladač Dynamic Select nabízí výběr mezi provozními režimy Comfort a Sport a volbu manuálního řazení páčkami pod volantem. Standardem zůstává pohon zadních kol, připlácet lze za pohon všech kol 4Matic.
Všechny výše uvedené modernizační prvky se týkají rovněž kempinkových modelů Marco Polo a Marco Polo Horizon. V závěru prezentace nám byla v předpremiéře odhalena studie elektromobilu EQV pro březnový autosalon v Ženevě, vyvinutá v rámci strategie eDrive@VANs. Prodeje modernizovaného MPV třídy V budou u nás zahájeny v průběhu března, ceny mají začínat na částce 988 000 Kč bez DPH.
KOOPERUJÍCÍ AUTOMOBIL
Na okraj prezentace modernizované třídy V jsme dostali v Sindelfingenu příležitost seznámit se s projektem Cooperative Car, tedy spolupracujícího vozu. Představil nám jej Alexander Mankowsky, zastávající v koncernu Daimler AG podivuhodně znějící pozici „futurologisty“. Cooperative Car vychází z předpokladu rozšiřování autonomního řízení automobilů a z toho plynoucí potřeby komunikace mezi vozem a jeho okolím. Prezentován byl prototyp vycházející ze sedanu třídy S a opatřený dosti provizorně působícími nástavci v hranách nárazníků a na střeše. Nacházejí se v nich především kamery a různé senzory, bedlivě sledující okolí vozu v rozsahu 360°. Ve spodních hranách zasklení, kolem střechy i ve světlometech jsou vestavěny pásy sestavené z LED, jimiž tento automobil vysílá do okolí signály v tyrkysové barvě. Například trvalé svícení znamená aktivovaný autonomní provozní režim, pomalé blikání zpomalování a rychlé blikání blížící se rozjezd. Důvěru chodce v samočinně se pohybující vůz má podpořit například rozsvěcování jednotlivých diod na střeše, což naznačí, že automobil přesně ví o jeho poloze a směru pohybu. Díky individuálnímu ovládání vzduchových měchů závěsů kol umí tento stroj vysílat signály také nakláněním své karoserie. Prototyp Cooperative Car vychází ze zkušeností se staršími studiemi automobilů budoucnosti Mercedes-Benz (včetně konceptu F 015 z roku 2015) a rozsáhlých výzkumů.
Převzato z časopisu