Představujeme
Lotus 2010 – 2015 – Velké sousto
Tom Hyan 08.08.2012 15:12
Rozhodně je dobré být ambiciózní, ale nad plány Lotusu pod vedením Danyho Bahara mnozí kroutili hlavou, anebo se jen tázali, kde na ně vezme...
Dany Bahar šokoval svět na autosalonu Mondial de l’Automobile 2010 v Paříži, kde představil šest nových silničních vozů, pět sportovních a jeden městský automobil, samozřejmě v podobě koncepčních studií. Bylo to na vysoké úrovni, plachtu z nového Espritu sejmuli modelka Naomi Campbell a kytarista Brian May ze skupiny Queen; v předvečer autosalonu hostil Dany Bahar několik stovek novinářů a dalších hostů v Le Louvre, aby je připravil na zítřejší šok. Spolupracovníky Lotusu se stali nejlepší automobiloví manažeři světa, jiní opustili své zaměstnavatele, aby vstoupili do služeb britské skupiny Lotus.
Na stánku v Paříži pak zářily nové sportovní automobily Elan, Elise, Elite, Eterne a Esprit; v koutě se ještě skromně krčil hybridní Ethos, nyní nazývaný Lotus City Car... Group Lotus Plc. je pokračováním někdejší společnosti Lotus geniálního Colina Chapmana, který proslul jako nejlepší tvůrce vozů formule 1 a výrobce vynikajících sportovních automobilů lehké konstrukce, v jejichž výrobě pokračuje Lotus Cars dodnes. Po předčasné smrti Colina Chapmana (1928 – 1982) prožívala jeho společnost těžké chvíle, podíl na ní měla také Toyota, ale v lednu 1986 získal majoritu General Motors, pak spolu se znovuzrozenou Bugatti patřila italskému průmyslníkovi Romanu Artiolimu a nakonec se v roce 1996 stala majetkem malajsijské státní automobilky Proton, jež těžila především z vývojového a výzkumného oddělení Lotus Engineering, které pracuje pro řadu klientů na celém světě.
Bohužel automobilová produkce nikdy nevykazovala velké zisky (pokud vůbec nějaké), a tak v dubnu 2012 došlo k podstatné změně. Malajsijská vláda rozhodla o prodeji svého 42,7% podílu v Protonu soukromé akciové společnosti DRB-Hicom Group (součást impéria Al Bukharyho), která hned přikoupila dalších sedm procent akcií na burze, a stala se tak nejen vlastníkem Protonu, ale i vlastníkem Group Lotus Plc. Okamžitě zavedla kontrolu a pozastavila činnost nejen Baharovi, ale v dubnu dokonce přerušila výrobu automobilů Lotus. Co bude dál, nebylo před uzávěrkou jasné, všechny ambiciózní projekty byly zmrazeny, z pětice připravovaných vozů se snad dočká realizace jen Esprit, ale o dva roky později proti plánu. Vše může být ještě úplně jinak, pokud nabídne DRB-Hicom skupinu Lotus k prodeji...
Turbulentní vývoj Lotusu v posledních třech letech je natolik složitý, že rozsah článku nestačí k jeho kompletnímu zaznamenání. Naši čtenáři však vědí, že v roce 2010 jistý Tony Fernandes s požehnáním dědiců Colina Chapmana vrátil jméno Lotus do formule 1, ale Bahar mu smlouvu zrušil, vybral si pro jméno Lotus tým Renaultu a Fernandes svůj přejmenoval na Caterham. Záhy však vyšlo najevo, že Lotus nesplnil sponzorské závazky, a Renault tedy nadále používá jméno Lotus (kontrakt do roku 2017) na základě podobné smlouvy, jakou měl Fernandes! Další velké plány v motorsportu, iniciované Danym Baharem, také nenesou plánované výsledky.
Šílený nápad vstoupit do americké formule Indy Car s vlastním novým motorem Lotus 2.2 V6 bi-turbo (spolupráce Judd) skončil fiaskem pro finanční problémy, před 500 mil Indianapolis většina týmů přešla na motory Honda nebo Chevrolet a jediné zbylé vozy powered by Lotus byly ze závodu odvolány pro nebezpečně pomalou jízdu (rozdíl přes 25 km/h). A to nemluvíme o vstupu do dalších sfér motoristického sportu (viz třeba AR 8/’11) od formule GP2 po automobilové soutěže, ani o nákladném typu 125, jenž by měl bohatým zájemcům přinést na okruzích jízdní zážitky nikoli nepodobné těm ve formuli 1!
V loňském roce se ještě vše zdálo být v pořádku, poradce Bob Lutz představil studii nového Espritu také na autosalonu v New Yorku; na podzim ve Frankfurtu se zúčastnili autosalonu nejen Dany Bahar (CEO), ale také strategický poradce Karl-Heinz Kalbfell (dříve BMW, Rolls-Royce, Alfa Romeo a Maserati), šéfdesigner Donato Coco (nastoupil 4. ledna 2010; dříve Ferrari a Citroën); technický ředitel Wolf Zimmermann (dříve AMG-Mercedes); šéf motorsportu Claudio Berro; vedoucí prodeje Guillaume Chabin (oba ex-Ferrari); Mark James (ředitel technického vývoje) a další renomovaní muži, členové Lotus Advisory Council. Už v lednu 2012 však na veřejnost prosákly pochybnosti o tom, zda velkorysé plány budou pokračovat. Úsilí Lotusu o přeměnu z výrobce dvou tisíc sportovních vozů pro automobilové nadšence na větší automobilku s produkcí až deset tisíc ročně, která chce s rozšířenou modelovou řadou konkurovat Porsche, Ferrari, Aston Martinu, Maserati a dalším, dostalo povážlivé trhliny. V kuloárech se už hovořilo o tom, že peníze od Protonu, jehož odbyt a zisk povážlivě klesl, do britského Norfolku nepřicházejí v někdejší štědré míře.
Plán pěti nových vozů do pěti let se definitivně zhroutil po převzetí novým majitelem DRB-Hicom, jenž nemá zatím pro Group Lotus jasnou strategii. Dany Bahar, který působil v marketingu týmů formule 1 (Ferrari, Sauber, Red Bull), byl jmenován šéfem Lotusu na podzim 2009 a za pár dnů vyhlásil pětiletý recovery plan pro rozšíření a obnovu výrobního programu v Hethelu (Norfolk). Investice měly dosáhnout 770 milionů liber (z Malajsie?) a do roku 2015 mělo vyjet pět nových sportovních automobilů, z nichž čtyři dostaly legendární jména Elan, Esprit, Elite a Elise; zatímco první čtyřdveřová sportovní limuzína Lotus byla pojmenována Eterne. V souladu s moderními trendy budou jejich motory přeplňované (mechanickými dmychadly, jen u Elise se zvažuje alternativně výfukové turbodmychadlo) a nabídnou hybridní variantu různého druhu podle typu.
Samozřejmě se počítá s pohonem zadních kol (pro Eterne alternativně pohon všech kol). Vozy mají většinou motor uložen uprostřed před zadní nápravou, pouze Elite a čtyřmístná Eterne vpředu, ale v pozici mid-ship za přední nápravou. Vzhledem ke spolupráci s Toyotou se předpokládá využití jejích pohonných jednotek, ale také hybridních systémů. Srdcem dvoumístného Espritu, kupé 2+2 Elite s pevnou otevírací střechou (jako Ferrari California) i Eterne namířené proti Rapide od Aston Martinu je kompresorový osmiválec 5.0 V8/456 kW (620 k), zřejmě odvozený z Lexusu IS-F; hybridní varianty mají být příplatkovou variantou konvenčních.
Pro Elite a Eterne je připravena hybridní převodová skříň s elektromotorem cca 40 kW a systém rekuperace energie KERS; u Espritu je na přání zařízení KERS, stejně jako pro nový dvoumístný Elan (na přání 2+2), konkurenci Porsche 911 Carrera, jenž má motor 4.0 V8/331 kW (450 k). Dvoumístná Elise je nejlevnější, nahradí stárnoucí dnešní model, využívá přeplňovaný čtyřválec 2.0/ 235 kW (320 k) a systém Mild Hybrid (elektromotor/spouštěč Stop/Start). Technické a jiné údaje, tak jak je Lotus vyhlásil v Paříži na podzim 2010, přinášíme v přehledné tabulce. Zda některý z těchto bezesporu zajímavých sportovních automobilů vyjede na silnice, ukáže až blízká budoucnost.
Převzato z časopisu