Představujeme
Nejvýkonnějším autem světa se stane Lotus Evija
Ondřej Štaidl 30.07.2019 07:00
Tradiční britský výrobce lehkých sportovních vozů se zadním pohonem představil svůj první elektromobil v historii. Jmenuje se Evija a vznikne v omezeném počtu 130 kusů. S výkonem 1471 kW (2000 k) a točivým momentem 1700 Nm míří mezi nejvýkonnější a nejrychlejší sériově vyráběné vozy světa.
Také gigant Geely, patřící mezi největší čínské automobilky, vsadil kartu na elektrifikace a chce se postavit zavedeným konkurentům jako jsou Tesla nebo Rimac. Směr, kterým se chce ubírat, jasně naznačují nedávno představené koncepty výkonných elektromobilů Polestar švédského výrobce Volvo. Ten stejně jako Lotus patří koncernu Geely. V případě modelu Evija je cílem postavit nevýkonnější vůz na světě s dvěma tisíci koní a pohonem všech kol. Evija tak bude nejen prvním elektrickým modelem Lotusu, ale rovněž i prvním vozem automobilky s pohonem čtyř kol.
Kromě impozantního výkonu chce Lotus zaujmout i řadou technických inovací. Elektromotory nejsou uloženy u kol, jak tomu bývá zvykem u jiných výkonných elektromobilů, ale jejích výkon je přenášen pomocí speciální jednostupňové planetové převodovky mezi před přední a zadní nápravu. Toto řešení výrazně snižuje neodpruženou hmotnost a přispívá k lepšímu vyvážení vozu. To se podařilo nastavit v ideálním poměru 50:50.
U takto výkonného vozu dosahujícího rychlostí přes 320 km/h je velmi důležitá aerodynamika. Lotus se proto nechal inspirovat speciály pro vytrvalostní závody Le Mans. Velmi čistý design se přesto objede bez výrazných přítlačných křídel. Přítlak generuje pomocí Venturiho kanálů, které vedou od předního splitteru až k zadním světlům.
Udávaný dojezd je až 400 km. Lotus během prezentace vozu uvedl, že k plnému dobití pomocí 350kW nabíječky stačí pouhých 18 minut. Použité baterie jsou výrazně lehčí a chlubí se větší energetickou hustotou než současné konkurenční baterie. Na vývoji celého pohonného ústrojí spolupracoval Lotus se společností Williams Advanced Engineering, která má v této oblasti bohaté zkušenosti díky vývoji technologií pro monoposty Formule E. Hmotnost se díky tomu udržela na 1680 kilogramech, což je na poměry elektřinou poháněných supersportů skvělá hodnota. Zásluhu na tom má rovněž použití uhlíkových vláken v celé konstrukci vozu. Hmotnost i aerodynamický odpor snižují kamery použité místo klasických zpětných zrcátek a další technickou zajímavostí jsou laserové světlomety pro běžné i dálkové svícení.
Akcelerace z 0 na 100 km/h pod tři sekundy zní skvěle, ale v dnešní době už nikoho neohromí. Evija však prý za méně než tři sekundy dosáhne rychlosti 200 km/h a za další čtyři sekundy jede 300 km/h. To jsou hodnoty, které s velkým náskokem poráží jak McLaren P1 či Porsche 918 Spyder, tak i nedávno představené Ferrari SF90 Stradale. Zmíněným výkonům odpovídá i astronomická cenovka v přepočtu 45,5 milionu korun. Pro celý svět bude vyrobeno pouhých 130 kusů. Evija je rovněž ukázkou nového designového směru automobilky Lotus. Můžeme se tedy těšit na nové modely nahrazující dnes již dosluhující sportovní vozy Elise, Exige a Evora.