Představujeme
Infiniti Emerg-E Concept – Lotus Inside
Petr Hanke 27.06.2012 13:09
Koncept Infiniti Emerg-E je mnohem víc, než jen pohledným sportovním vozem; ukrývá totiž zajímavou a především reálnou hybridní techniku...
Velmi atraktivní koncepční automobily představuje japonská značka Infiniti už od roku 2009. Po vozech Essence (Ženeva 2009) a Etherea (Ženeva 2011) se na letošním autosalonu v Ženevě uvedl funkční prototyp vůbec prvního vozu této značky s motorem uprostřed, označený Infiniti Emerg‑E. Automobil je současně prvním Infiniti, které vzniklo v Evropě, konkrétně ve Velké Británii ve výzkumném a vývojovém centru Nissan Technology Center Europe v Cranfieldu (za spolupráce střediska Nissan Design Europe v londýnském Paddingtonu). Právě tam totiž využili program Technology Strategy Board, v němž britská vláda sponzoruje projekty zaměřené na snižování emisí CO2 z dopravy. Přestože Infiniti má díky mateřské značce Nissan značné zkušenosti s elektrickými pohony, v tomto případě konstruktéři evropského vývojového centra této japonské značky využili technologie Lotus Engineering, a to spřízněného prototypu Lotus Evora 414E Hybrid.
Koncept Infiniti Emerg‑E je postaven na modulární lepené hliníkové nosné struktuře Lotus Evora a k pohonu každého ze zadních kol slouží jeden synchronní elektromotor s výkonem po 150 kW (204 k) a točivým momentem 500 N.m. Motory jsou schopny dávat plný výkon po dobu 30 sekund; každý z nich přenáší svou sílu na příslušené zadní kolo prostřednictvím jednostupňové skříně XTrac stálého převodu 4,588. Dvojice nezávisle řízených elektromotorů na zadní nápravě poskytuje nové možnosti v řízení dynamiky automobilu. Rozdílem produkovaného točivého momentu mezi motory se dosahuje cíleného otáčivého momentu kolem svislé osy, jenž má přímý vliv na ochotu vozu k zatáčení, případně na jeho stabilizaci.
Značka Infiniti o řízení elektromotorů nesdělila více, Lotus Engineering však na toto téma uvádí několik zajímavých detailů. Kupé Evora 414E Hybrid dokáže simulovat řazení sekvenční převodovky. Na povel řadicích páček umístěných na volantu řídicí elektronika při řazení na vyšší převodové stupně škubne a současně zvukovým syntezátorem vytvoří dojem skutečného přeřazení jako u mechanické převodovky. Stejný systém při zpomalování simuluje podřazování změnou intenzity brzdného účinku (rekuperace) elektromotoru. Řidič tak má další možnost, jak dodatečně ovlivňovat chování automobilu. Způsob funkce hnacího ústrojí může řidič volit manuálně, ve standardním nastavení samozřejmě poskytuje plynulost a nízkou hlučnost elektrickou energií poháněných vozů. Zdrojem energie pro elektromotory konceptu Emerg‑E jsou akumulátory Li‑Ion s kapacitou 14,8 kWh, které stačí pro normovaný dojezd 48 kilometrů. Zatímco výchozí Lotus používá akumulátory chlazené vodou, u Infiniti se přiklonili ke chlazení vzduchem.
Pro prodloužení dojezdu je Emerg‑E vybaven ještě zážehovým tříválcem Lotus, navrženým přímo jako Range Extender, tedy pro pohon generátoru. Tato jednotka je v Infiniti zapouzdřena, takže její běh je pro posádku zcela neslyšný a nekazí tak dojem z jízdy s elektromobilem. Vůz zcela postrádá mechanické spojení spalovacího motoru a poháněných kol. Použitý spalovací motor s výkonem 35 kW (48 k) pracuje v otáčkách 1500 až 4000 min‑1 a jeho funkci řídí elektronika. S využitím 30,6 litru paliva v nádrži dokáže tříválec prodloužit dojezd konceptu Emerg‑E o dalších 432 kilometrů. Z toho vyplývá, že při pohybu v režimu sériového hybridu vychází spotřeba na 7,1 l/100 km. V normovaném měření spotřeby paliva podle EU, které je v mnoha zemích výchozí veličinou pro určování ekologických daní z provozu automobilu, se však vykazuje hodnota 2,4 l/100 km a emise CO2 55 g/km. Přibližně dvě třetiny měřícího cyklu totiž ujede výhradně na elektrickou energii z akumulátorů, která se podle evropského úředníka do celkového výsledku nepočítá… Vzhledem k použité hnací soustavě a akumulátorům se jeví jako zajímavá hodnota pohotovostní hmotnosti jen 1598 kilogramů. Má na ní jistě podíl i použití povrchových dílů karoserie z uhlíkových kompozitů, které byly vyvinuty ve spolupráci se společností Lola Composites, známé ze světa motoristického sportu, a Cranfieldské univerzity. Vzhledem k tomu, že tyto studie podporované výše uvedeným programem britské vlády mají mít návaznost na budoucí reálné využití, mohl by se koncepční vůz Infiniti Emerg‑E v určitém množství skutečně vyrábět. Samotná automobilka se však na toto téma zatím nevyjádřila.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – dvojice synchronních elektromotorů po 150 kW, pohánějících nezávisle zadní kola; celkový výkon 300 kW (408 k) a točivý moment 1000 N.m. Jednostupňová převodovka XTrac (4,588); pohon zadních kol. Kapalinou chlazený zážehový řadový tříválec Lotus, uložený uprostřed napříč, jako prodlužovač dojezdu s generátorem elektrické energie; DOHC 4V; 1200 cm3; 35 kW (48 k)/3500 min‑1 a 107 N.m/2500 min‑1. Akumulátory Li-Ion 14,8 kWh (25 °C).
PODVOZEK – samonosná hliníková konstrukce Lotus s povrchovými díly karoserie z uhlíkových kompozitů, všechna kola nezávisle zavěšena na hliníkových dvojitých příčných ramenech; odpružení vinutými pružinami Eibach a teleskopickými tlumiči Bilstein, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy ø 350/332 mm s vnitřním chlazením, ESP; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; kola z lehké slitiny, vpředu 8J x 19, vzadu 9,5J x 20; pneumatiky 235/35 R 19 vpředu a 275/30 R 20 vzadu.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2624 mm; d/š/v 4464/1954/1219 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,34; objem palivové nádrže 30,6 l; pohotovostní hmotnost 1598 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 208 km/h (elektronicky omezena); zrychlení 0 – 96/208 km/h za 4,0/30,0 s; dojezd 480 km (EV: 48 km); čas dobíjení 10 h (6 h při 16 A); spotřeba paliva EU 2,4 l/100 km; emise CO2 55 g/km.
Převzato z časopisu