Představujeme
Hyundai vymyslel vlastní řešení variabilní délky otevření ventilů
Ondřej Štaidl 15.07.2019 07:00
Korejská automobilka Hyundai představila technologii CVVD, která má v motorech nahradit současné systémy proměnného časování ventilů. Poprvé se řešení představí v motoru Smartstream G1.6 T-GDi ve voze Hyundai Sonata Turbo, další modely Hyundai a sesterské značky Kia budou následovat.
Technologii CVVD (Continuously Variable Valve Duration), která plynule mění dobu otevření ventilů, představil Hyundai společně s novým motorem Smartstream G1.6 T-GDi. Automobilka uvádí, že oproti současným řešením přináší systém zvýšení výkonu motoru o 4 %, snížení spotřeby o 5 % a o 12 % méně emisí. To je možné díky tomu, že konstrukce ventilového rozvodu umožňuje volně měnit okamžik otevření a uzavření ventilů v závislosti na provozních podmínkách.
Čím se technologie CVVD odlišuje?
U čtyřdobých spalovacích motorů pracujících s cyklem sání-stlačování-zážeh-výfuk je dnes běžným standardem proměnné časování ventilů. Tento systém však nedokáže plně optimalizovat dobu otevření ventilů, protože okamžik uzavření ventilu je závislý na okamžiku otevření a nemůže se přizpůsobit měnícím se provozním podmínkám. Nejčastěji jsou využívány systémy proměnného časování ventilů, které regulují okamžik otevření a zavření ventilů (CVVT, Continuously Variable Valve Timing), nebo systém variabilního zdvihu ventilů měnící objem nasávaného vzduchu nastavením zdvihu ventilů. Nové řešení Hyundai rozšířením prvního systému proměnného časování.
Technologie CVVD narozdíl od zmíněných systémů dokáže variabilně nastavit dobu otevření ventilů. Pokud vůz udržuje konstantní rychlost a využívá jen část výkonu, udržuje CVVD sací ventily otevřené až do poloviny kompresního zdvihu. Snížením odporu při kompresi se zvyšuje hospodárnost. Naopak při intenzivnější akceleraci nebo rychlé jízdě se sací ventily zavírají na začátku fáze stlačování, aby se maximalizovalo množství vzduchu pro spalování.
Motor plný novinek
Nový motor Smartstream G1.6 T-GDi je zážehový řadový čtyřválec přeplňovaný turbodmychadlem s výkonem 132 kW (180 k) s maximálním točivým momentem 265 Nm. Kromě zmíněné technologie CVVD a je vybaven systémem nízkotlaké recirkulace výfukových plynů (LP EGR) snižující emise. Systém recirkulace výfukových plynů vrací jejich část zpět do spalovacích prostor motoru, čímž se ochlazují a vzniká méně oxidů dusíku.
Motor je vybaven také systémem, který zvyšuje účinnost při vysokém zatížení přiváděním výfukových plynů k turbodmychadlu místo do sání. Nová jednotka má navíc integrované řízení oběhu chladicí soustavy, která rychle zahřeje nebo ochladí motor na optimální provozní teplotu. Přímé vstřikování paliva pracuje s vysokým tlakem 350 barů v porovnání s 250 bary předchozí jednotky T-GDi. Použití pohyblivých dílů s nízkým třením snižuje třecí ztráty o 34 %.