Představujeme
Hyundai: platforma III. generace – Efektivně
Jiří Duchoň 12.08.2019 06:48
Koncern Hyundai zavádí novou generaci univerzální platformy. Ta nabízí řadu zajímavých prvků.
Prvním vozem, v němž se tato platforma objevila, byl nový typ Hyundai řady Sonata (viz AR 4/’19), jež mimochodem letos oslavila 30. výročí svého vstupu na evropské trhy. Výhodou této základní struktury má být větší flexibilita při vývoji nových vozidel. Jejím uplatněním se zvyšuje celková úroveň bezpečnosti, hospodárnosti, výkonových parametrů a jízdních vlastností, ale i designu. Technických detailů zatím Hyundai mnoho nezveřejnil, ale například nová generace modelu Sonata by se měla vyznačovat nižší hmotností a vyšší tuhostí a hospodárností. Platforma přebírá ze stávající verze její největší přednosti a zajistí robustní konstrukci s nízkým těžištěm. Nejnovější provedení platformy zároveň významně vylepšuje pasivní bezpečnost automobilu využitím víceúrovňové struktury pro pohlcování nárazové energie, plechů tvářených za tepla včetně tvrzení a ocelí nejvyšších stupňů pevnosti. Tato struktura pro pohlcování nárazové energie zvětšuje množství energie, kterou je vozidlo při nárazu schopno pohltit, a zároveň minimalizuje deformace prostoru pro cestující.
Konstrukce platformy zajišťuje při kolizích s malým překrytím pohyb kol směrem ven, což přispívá k maximální ochraně cestujících. Toto řešení rovněž zabraňuje vzniku smyku a případným sekundárním kolizím. Nová platforma je vybavena systémem řízeného proudění vzduchu, optimalizujícím pohyb vzduchu motorovým prostorem. Toto opatření zvyšuje stabilitu v oblasti spodní části vozidla a minimalizuje aerodynamický odpor. Výsledkem je hospodárnost ve spojení s dobrými výkonovými parametry.
K větší tuhosti karoserie modelu Sonata přispívá také uložení některých těžších komponentů níže, což snižuje těžiště. Dalším přínosem platformy má být kvalitní ovladatelnost díky mimořádnému zvýšení tuhosti v příčném směru a uložení systému řízení v menší vzdálenosti od středů kol. Řada dalších účinných opatření a širší využití tlumicích materiálů u dílů vystavených působení vibrací snižuje přenos hluku a vibrací do interiéru.
Prvním motorem, jenž se v nové Sonatě, potažmo platformě Hyundai třetí generace objeví, bude nový, turbodmychadlem přeplňovaný zážehový čtyřválec Smart-stream G1.6 T-GDi s výkonem 132 kW (180 k) a točivým momentem 265 N.m. Vyznačuje se především technologií CVVD (Continuously Variable Valve Duration), jež plynule mění nejen časování, ale i dobu otevření ventilů. Automobilka uvádí, že oproti současným řešením přináší systém zvýšení výkonu motoru o 4 %, snížení spotřeby o 5 % a o 12 % méně emisí. To je možné díky tomu, že konstrukce ventilového rozvodu umožňuje volně měnit okamžik otevření a uzavření ventilů v závislosti na provozních podmínkách. Pokud vůz udržuje konstantní rychlost a využívá jen část výkonu, udržuje CVVD sací ventily otevřené až do poloviny kompresního zdvihu. Snížením odporu při kompresi se zvyšuje hospodárnost. Naopak při intenzivnější akceleraci nebo rychlé jízdě se sací ventily zavírají na začátku fáze stlačování, aby se maximalizovalo množství vzduchu pro spalování. Kromě toho systém přímého vstřikování paliva nového čtyřválce Smartstream G1.6 T-GDi pracuje s vysokým tlakem 350 barů v porovnání s 250 bary předchozí jednotky T-GDi. Použití pohyblivých dílů s nízkým třením navíc snižuje třecí ztráty až o 34 %.
Převzato z časopisu