Představujeme
HYUNDAI IONIQ 2019 – JEŠTĚ DÁL
Jiří Duchoň 04.03.2019 06:05
Představujeme
Paleta ekologicky zaměřených vozů Ioniq prošla faceliftem a přináší drobná zlepšení jak ve vzhledu, tak i ve funkčnosti.
Na ženevském autosalonu v roce 2016 překvapila automobilka Hyundai premiérou tříčlenné rodiny Ioniq. Šlo výhradně o kompaktní, specificky střižené pětidveřové vozy na úrovni evropské nižší střední třídy, vyvinuté pro střednědobý horizont energetického vývoje. Již od základu byly určeny pro „alternativní“, v tomto případě „elektrifikované“ poháněcí systémy, se samotnými motory s vnitřním spalováním se vůbec nepočítalo. Nešlo tedy o žádný stávající typ, do nějž by bylo hybridní či elektrické poháněcí ústrojí násilně naroubováno a omezovalo užitné vlastnosti vozu.
Nejprve přišly vozy Ioniq s hybridním (HEV) a elektrickým pohonem (EV), jež jsme záhy vyzkoušeli v Holandsku (viz AR 9/’16), a paletu krátce nato doplnilo plug-in hybridní provedení (PHEV). Od té doby si vozy řady Ioniq na evropských trzích vydobyly pověst věrozvěstů „nové doby“, ale především spolehlivých, nadprůměrně vybavených, praktických, a hlavně velmi hospodárných automobilů. A to za dostupné ceny: hybrid stojí 719 990 Kč, zatímco verze PHEV a EV vás přijdou na 899 990 Kč. Po necelých třech letech výroby Hyundai představil facelift, jenž možná poněkud nadneseně označuje za „druhou generaci“. Nejprve se dotkne variant Ioniq Hybrid a Plug-in, jež se ve své inovované podobě u nás objeví na konci letošního léta. Ioniq Electric přijde později.
Zvenčí se toho mnoho nezměnilo, kromě tří nových odstínů laků karoserie si všimneme alespoň přepracovaných konců karoserie s novými hlavními světlomety, maskou chladiče v duchu aktuálních typů Hyundai a členitějším předním nárazníkem. Poháněcí ústrojí obou modelů řady Ioniq se podle zveřejněných informací obešlo bez větších úprav, zmiňme alespoň možnost aktivovat režim GDM (Green-zone Drive Mode), upřednostňující ve stanovených oblastech pohon na elektřinu, či vylepšené ovládání rekuperace pro prodloužení dojezdu, adaptované z modelu Kona Electric.
Novinky ale najdeme zejména v těch oblastech, kde čas běží nejrychleji, tedy palubní elektronice. Standardem se stává soubor asistenčních bezpečnostních soustav Hyundai SmartSense, zahrnující například samočinné brzdění před překážkou (FCA), rozpoznávání únavy řidiče (DAW) nebo aktivní vedení v jízdním pruhu (LKA). V základní výbavě všech verzí se objevuje kompletní konektivita včetně Bluetooth, Android Auto a Hyundai LIVE Services. Na přání je k tomu k dispozici středový dotykový displej multimediálního systému s úhlopříčkou 10,25 palce (dosud bylo maximem 8“). Soustava navíc nyní zajišťuje hlasové ovládání a bezdrátové aktualizace služeb.
Vozů řady Ioniq se během necelých tří let produkce vyrobilo více než 60 000 kusů. Právě rodina modelů Ioniq spolu s elektromobilem Kona Electric (viz AR 11/’18) a vodíkovým typem Nexo (viz AR 12/’18) ukazuje, že koncern Hyundai Motor Company v tuto chvíli patří mezi automobilkami k těm technologicky nejpřipravenějším.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)