Představujeme
Hyundai design – Inspirace dodává odvahu
Petr Hanke 02.06.2023 06:48
Foto: Hyundai Motor
Hyundai v posledních letech představil sérii automobilů s různou mírou retronádechu.
Od vozů série Heritage až po nejnovější vodíkový sportovní koncept je každý z nich zajímavou sondou do historie značky.
Nalézt sebe sama a vydat se novou cestou vyžaduje hodně odvahy. Nejnovější sériové modely Hyundai v podobě Kony, MPV Staria nebo zámořského typu Grandeur ukazují, že právě odvaha podtržená nápaditostí korejské značce rozhodně nechybí. Protipólem futuristické současnosti je ale série několika různě pojatých vozů, jimiž Hyundai s nadhledem odkazuje na svoji minulost, která se opírá především o model Pony.
Foto: Hyundai Motor
Sérii těchto vozů nastartovala na frankfurtském autosalonu v roce 2019 představená designérská studie 45 EV Concept, jež, jak se o dva roky později ukázalo, byla předobrazem elektrického sériového typu Ioniq 5. Jak číslo 45 v označení, tak hranaté rysy konceptu jednoznačně odkazovaly právě na Hyundai Pony, jenž se v roce 1975 stal prvním v Koreji vyvinutým a sériově vyráběným osobním automobilem.
To byl zřejmě impulz ke vzniku vozů série Heritage navržených jako tzv. restomody, tedy vozy s původní karoserií, ale doplněné moderními prvky. Jde o obdobu zrestaurovaných historických budov doplněných třeba moderními velkoplošnými okny či systémy chytré domácnosti. V roce 2021 v tomto duchu vznikly typy Pony a Grandeur, přičemž oba zaujaly mnoha do detailů promyšlenými nápady. V obou případech je automobilka vybavila elektrickým pohonem s 800V architekturou a současně na nich použila světelnou techniku s grafikou viditelných pixelů, jako je tomu také u sériového Ioniqu 5.
Například Pony za slupkou klasického třídveřového hatchbacku ze 70. let ukrývá moderní techniku v podobě kamer nahrazujících zpětná zrcátka, bezdrátové nabíječky telefonů, dotykového ovládání převodovky či hlasového ovládání. Nádherným prvkem přístrojů jsou znakové výbojky, jež se hojně používaly do sedmdesátých a u nás spíše do 80. let.
Foto: Hyundai Motor
Grandeur vychází z první generace stejnojmenného sedanu vyšší třídy, který byl v roce 1986 licenčním Mitsubishi Debonair. Uhlazený vzhled doplněný moderní osvětlovací technikou kontrastuje s výrazně pojatým interiérem čalouněným tmavě červenou kůží a semišem. Samozřejmostí jsou dotykové displeje a celkově redukovaný design povrchů. Velký důraz byl v tomto případě kladen na audiosoustavu s 18 reproduktory.
Hyundai v rámci série Heritage již pracuje na třetím voze, jímž bude Galloper z roku 1991. Když se v rámci těchto tří vozů ohlédneme zpět, zjistíme, že mají logickou posloupnost a jsou sladěné s premiérami nejnovějších elektrických typů značky. Zatímco na základě Pony vzdáleně vznikl Ioniq 5, Grandeur se transformoval do Ioniqu 6 a off-road Galloper v budoucnu souzní s chystaným sedmimístným SUV Ioniq 7.
Budování odkazu typu Pony a současně hledání vlastních kořenů je u Hyundai širším tématem, než jen představení série modelů Heritage. Prvním náznakem druhého pilíře tohoto přístupu bylo loni představené sportovně pojaté kupé N Vision 74 (viz AR 11/’22), navržené jako pojízdná laboratoř pro vývoj plug-in hybridní technologie s palivovým článkem, ale současně také jako odkaz na designérskou studii Hyundai Pony Coupé z roku 1974.
Foto: Hyundai Motor
Právě tento vůz byl v uvedeném roce vystaven po boku sériového Pony jako prototyp. Oba vozy jsou dílem tehdy mladého designéra Giorgetta Giugiara, pro nějž byl v tehdejší době typický hranatý styl, který v polovině 70. let ostatně uplatnil také u první generace Volkswagenu Golf a zejména Scirocco. Hyundai se nakonec rozhodl sportovní variantu kupé nevyrábět, a to i přesto, že ji měl rozpracovanou až do podoby prototypů. Právě tuto skutečnost nedávno odhalila skupina designérů, jež hledala inspiraci pro sportovní vodíkový prototyp divize N. V archivech našli perokresbu prototypu s datem 18. února 1977, jež nakonec posloužila jako výchozí bod pro návrh jejich vozu. I když použili jeho proporce, podařilo se jim vytvořit zcela svébytný a moderně působící sportovní vůz s vlastní identitou.
Pomyslnou korunou příběhu oživování vlastních kořenů je projekt, jehož cílem je renovace a obnova koncepčního vozu Pony Coupé. V listopadu loňského roku jej v Koreji oznámil kreativní šéf Hyundai Motor Group Luc Donckerwolke a výkonný viceprezident a šéf globálního designu Hyundai SangYup Lee. Přítomen byl při této slavnostní příležitosti také samotný Giorgetto Giugiaro, v jehož firmě GFG, kterou založil se svým synem, bude automobil v Itálii vznikat. Výsledek jejich práce bude k vidění v průběhu jara letošního roku.
Převzato z časopisu