Představujeme
Ford S-Max Concept – Design & inovace
Tom Hyan 23.10.2013 08:00
Na akci v Langen Foundation v německém Neussu jsme se v předpremiéře seznámili se studií S-Max Concept, která je předobrazem druhé generace úspěšného S-Maxu...
V roce 2006 nahradil Ford původní velkoprostorový osobní automobil Galaxy, vyráběný ve spolupráci s Volkswagenem (Sharan/Seat Alhambra), zcela novou vlastní konstrukcí, rovněž na nové platformě EU C/D z tehdejšího Mondea. To mu však nestačilo, a tak vedle Galaxy uvedl rovněž sportovní verzi S‑Max, stylisticky odlišnou s větším dynamickým nábojem. Uspěl, původní Ford S‑Max byl zvolen evropským Vozem roku 2007, dosud vzniklo přes 350 tisíc exemplářů na výrobních linkách v belgickém Genku, a po sedmi letech je uvedená studie S‑Max Concept předobrazem druhé generace. Zatímco první S‑Max byl průkopníkem tzv. kinetického designu Ford, nový S‑Max Concept jde ještě dále, jeho linie jsou působivější; a přestože žádné rozměry nebyly zveřejněny, na první pohled působí delším dojmem s elegantnější siluetou, přičemž svůj podíl na tom má nejen boční prolis, ale také snížená celková výška automobilu.
„Studie Ford SAV z roku 2005, tedy Sport Activity Vehicle, upoutala velký zájem veřejnosti a inspirovala nás k vytvoření dnešního S‑Maxu,“ říká Barb Samardzichová, viceprezidentka Ford of Europe pro vývoj nových produktů. Úspěšná kariéra sportovního S‑Maxu se však po osmi letech dočká generační proměny a právě S‑Max Concept, představený 28. srpna v Langen Foundation, je jasným potvrzením záměru pokračovat v nastoupené cestě, ovšem s ještě vyzrálejším designem (ředitel designu Martin Smith, v Neussu nechyběli ani Chris Bird a Stefan Lamm). Uspořádání čtyř až sedmi sedadel doznalo jisté změny, prostřední sedadlo ve druhé řadě se sklápí snadno do podlahy pro zvýšenou variabilitu, či pro jedodušší přístup k sedadlům třetí řady (technologie zvaná Thin Seat).
Studie má pevná bezrámová okna, prosklenou střechu, vícefunkční světlomety Organic LED, ale chybějí kliky bočních standardně vpředu zavěšených dveří (poslouží dálkové ovládání). Při předpremiéře nebyl zveřejněn ani jediný technický údaj, pouze oznámeno použití nového motoru 1.5 EcoBoost v rámci downsizingu. Ford S-Max Concept se ovšem podle svých tvůrců chlubí nevídanou kombinací stylingu, variabilty a dynamiky zaměřené na řidiče, ale také vynikající bezpečností, komfortem a integrovanou konektivitou, jak zdůraznil Pim van der Jagt, výkonný technický šéf Ford Research & Advanced Engineering. Jádrem vyspělých komunikačních funkcí je systém Ford SYNC, doplněný funkcí MyFord Touch, ovšem rozsah nabízených možností je tak velký, že je snad lepší řízení vozu svěřit někomu, koho to ještě baví.
Spolujezdec si na displeji Dual-View může promítat něco jiného než řidič, aby si zkrátil tu nudnou jízdu; ostatně i řidič má už tolik asistenčních systémů, že je snad za volantem jen doplňkem. Parkovací asistent dokáže vůz zavést do příčné i podélné mezery, Cross Traffic Alert upozorní na jedoucí vozy při výjezdu z parkovacího místa; technologie vzájemné komunikace mezi automobily varuje před idiotem jedoucím na dálnici v protisměru, či vozidlem stojícím za zatáčkou; nemluvě o samočinném brzdění Pre-Collision Assist, hlídání jízdy v pruhu, mrtvých úhlů apod. Ještě jsem však neslyšeli o sedadle s monitorováním srdečního tepu řidiče (při infarktu zavolá samočinně pomoc), či monitorování hladiny cukru v krvi za jízdy (no comment)! Vrátíme‑li se k vozu, pak zaujme důraz na vybrané materiály a kvalitu zpracování.
V roce 2006 představené pěti- až sedmimístné automobily Galaxy a S‑Max třídy MPV (Multi Purpose Vehicle) se ještě vyrábějí v závodě Ford-Werke AG v belgickém Genku, stejně jako všechny verze Mondeo. Světovou premiéru v produkčním provedení oslavily na Ženevském autosalonu 2006, jako studie se objevily už dříve (SAV Concept v Ženevě 2005, Galaxy na IAA 2005). Využívají shodnou podlahovou plošinu EU C/D, ale jiným stylem a charakterem oslovují odlišné sku-piny zákazníků. Sportovně laděný S‑Max v nabídce Forda vyplnil prostor mezi Focusem C‑Max, respektive Mondeem a novou Galaxy. Při debutu nabídku pohonných jednotek kromě čtyřválců, zážehového 2.0 Duratec HE/107 kW (145 k) a vznětových Duratorq TDCi 1.8/92 kW (125 k), resp. 2.0 TDCi/103 kW (140 k), tvořily také přeplňované zážehové pětiválce 2.5 Duratec TC/162 kW (220 k), známé z tehdejšího Focusu ST.
V roce 2010 prošel S-Max modernizací, jež se kromě faceliftu a výbav projevila modifikovanou paletou pohonných jednotek. Patří k nim zážehové čtyřválce EcoBoost (přeplňování turbodmychadlem a přímý vstřik paliva), a to šestnáctistovka o výkonu 118 kW (160 k) a dvoulitr ve verzích 149 nebo 176 kW (tedy 203 nebo 240 k), také s dvouspojkovou šestistupňovou převodovkou (standardně pro oba 2.0 EcoBoost), ale i špičkový turbodiesel 2.2 TDCi/147 kW (200 k), alternativně rovněž s převodovkou DCT 6. Po ukončení výroby v Genku se od září 2014 budou nové generace automobilů Ford na platformě EU C/D vyrábět ve španělské Valencii (nejprve Mondeo, pak S‑Max). Pro zájemce o konkrétní údaje uveďme, že nový čtyřválec 1.5 EcoBoost s plně variabilním rozvodem DOHC 4V byl odvozen ze šestnáctistovky se shodným vrtáním 79 mm a se sníženým zdvihem z 81,3 na 76,5 mm; má téměř shodné parametry jako 1.6 (uvedeno až 130 kW/6000 min‑1 a 240 N.m/1500 – 4500 min‑1), ale nižší spotřebu a emise. Jedním z důvodů objemové hranice 1.5 byly daňové úlevy v Číně, kam chce Ford expandovat (uvedl tam nové Mondeo). Spolu s tříválcem 1.0 EcoBoost se nový motor vyrábí v rumunské Craiově, spolu se čtyřválcem 1.6 EcoBoost se bude vyrábět i v Bridgendu (Wales). K prvním aplikacím patří čínské Mondeo, Fusion modelového roku 2014 (americké Mondeo) a zmíněné evropské novinky Mondeo (od září 2014) a S‑Max/Galaxy (2015). Nový S‑Max se nebude prodávat v USA navzdory strategii One Ford.
Převzato z časopisu