Náš test
Toyota Hilux 3.0 D-4D Double Cab - Král pikapů
-red- 24.02.2010 03:16
Pracovní nástroj, ale i automobil pro volný čas, tak lze nazvat šestou generaci pikapů Hilux, jejichž celosvětové prodeje činí přes dvanáct milionů vozů. V roce 2007, tři roky po uvedení do Evropy, tam tvořil Hilux pětinu prodejů segmentu, ale na celém světě se jen v roce 2007 prodalo 508 107 automobilů Toyota Hilux…
Král pikapů se loni oficiálně vrátil na český trh, když importér Toyota Motor Czech zařadil modernizované provedení modelového roku 2009 do své nabídky (v posledních letech se tyto vozy dovážely individuálně plzeňskou firmou Dajbych). První HiLux (psáno ještě zvlášť) se objevil v roce 1967 jako varianta sesterského modelu Hino Briska (uveden 1961). Po začlenění automobilky Hino Motors Ltd. do skupiny Toyota se Hilux rozšířil pod značkou Toyota a stal se jedním z nejúspěšnějších lehkých užitkových automobilů, neboť celkové prodeje přesáhly dvanáct milionů, takže je druhým nejprodávanějším vozidlem v historii značky (samozřejmě po Corolle). První generační obměny přišly v letech 1972 a 1978; v roce 1979 vyjela nejen první verze se vznětovým motorem (2.2 D), ale také s pohonem všech kol (mechanické skupiny z terénního Land Cruiseru). Dnešní šestá generace se v Evropě představila v roce 2005, poslední modernizací prošla pro modelový rok 2009.
Vzhledem k tomu, že se velké pikapy (zejména se čtyřdveřovou prodlouženou budkou) stávají mnohdy náhradou stylového SUV, zaměřila Toyota pozornost hlavně na zvýšení úrovně komfortu při zachování typické robustnosti a vynikající průchodnosti terénem. Nová je čelní maska lichoběžníkového tvaru, jejíž komponenty ze šedého kovu a výraznější světlomety odrážejí drsný vzhled sportovně užitkových typů Toyota. Změnil se také nárazník, má nyní větší a širší vstupy vzduchu, opticky snižující vůz. V Evropě představuje přes 60 procent prodejů právě provedení Double Cab, tedy se čtyřmi bočními dveřmi a pětimístným interiérem, zatímco prodlouženou dvoumístnou Extra Cab a krátkou základní Single Cab volí ti klienti, kteří používají automobil především jako pracovní nástroj.
Vyzkoušeli jsme špičkový Double Cab ve výbavě Sol se silnějším turbodieselem 3.0 D 4D a nově dodávanou pětistupňovou samočinnou převodovkou; jízdní vlastnosti a chování vozu nás příjemně překvapily jak v terénu (s režimy 4x4), tak při cestování po dálnici na delší vzdálenosti, kdy jsme ocenili nízkou hlučnost, velmi dobrou dynamiku a spotřebu paliva kolem 9,0 l/100 km. Interiér připomíná osobní automobily, nechybějí autorádio s přehrávačem CD/MP3 a ovládáním na volantu, automatická klimatizace, elektrické spouštění okenních skel vpředu, kožený potah nového čtyřramenného multifunkčního volantu, palubní počítač, výškové nastavení volantu, centrální dálkové zamykání, čelní, boční i hlavové airbagy, ostřikovače předních světlometů, zatmavená zadní skla, vyhřívání zadního okna, ABS, litá kola, plastové potažení nákladového prostoru s uzamykatelným víkem atd. K dispozici je rovněž navigace, kožené čalounění a stabilizační systém VDC, tedy prvky donedávna v užitkových vozech nevídané. V nejvyšší výbavě Sol (nižší je Luna a základní Terra) mají přední sedadla sportovnější tvar s lepším bočním vedením těla, zadní průběžná lavice u Double Cabu poskytuje uprostřed ještě páté místo, ovšem jen s bederním bezpečnostním pásem. Originální příslušenství zahrnuje kryty ložné plochy a uzavřené nástavby.
Nová Toyota Hilux je v nabídce se vznětovým čtyřválcovým motorem 2.5 D 4D/88 kW (120 k) a pětistupňovou mechanickou převodovkou pro verze 4x2 a 4x4, ale také s výkonnějším 3.0 D 4D/126 kW (171 k), jenž byl pod kapotou zapůjčeného vozu. Také tento motor lze kombinovat s pětistupňovou převodovkou, alternativně rovněž s novou plně samočinnou, rovněž vybavenou dvoustupňovou mechanickou redukcí (1,000 – 2,566). Před volicí pákou samočinné převodovky (polohy PRND32) je klasická páka redukce a připojení pohonu předních kol (H2/H4/L4), ovšem jen pro obvyklé terénní použití bez mezinápravového diferenciálu.
Základem vozu je tuhý a široký žebřinový rám ze dvou podélníků a většího množství příček, záruka robustnosti pro terénní provoz. Ložná plocha vyobrazeného typu je dlouhá i široká 1,5 metru, užitečná hmotnost se podle výbavy pohybuje od 750 do 815 kg a Hilux může ještě táhnout přívěs do hmotnosti 2250 kg (brzděný). Ceny verze Double Cab v době testu začínaly na 560 000 Kč bez DPH (2.5 D 4D Terra), resp. 710 000 Kč bez DPH u testovaného 3.0 D 4D Sol Automatic.
Zdroj: automobil 01/10
Autor: -red-
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)