Náš test
Max mix
Petr Hanke 12.12.2003 00:00
|
Je zajímavé, že když Mitsubishi prezentovalo svou novinku – model Outlander – hovořilo o automobilu zakládajícím zcela novou automobilovou kategorii. Subaru přitom již od roku 1997 prodává typ Forester, který letos v zimě přišel na trh ve zcela přepracovaném provedení a který má stejný charakter jako zmiňovaná novinka od značky tří diamantů.
O jaký druh automobilů se vlastně jedná? Oba patří do kategorie SUV, avšak zároveň jsou zaměřeny především na použití na kvalitních silnicích. Mají samozřejmě zvýšenou světlou výšku a stálý pohon všech kol (Outlander se vyrábí i ve verzi s pohonem kol pouze přední nápravy), ale do těžkého terénu s nimi není radno jezdit.
Subaru Forester, vybavený dvoulitrovým nepřeplňovaným motorem a přímo řazenou převodovkou, však nabízí snad jako jediné SUV své kategorie redukční převodovku, zvyšující jeho terénní schopnosti nad úroveň konkurentů.
Málem bych zapomněl na Hondu CR-V, která se od této dvojice automobilů poněkud odlišuje, přestože její charakter je velmi podobný. Její vzhled totiž více připomíná kompaktní „teréňák“, avšak technika a pojetí karoserie jsou vysloveně osobní.
Honda CR-V je taktéž vybavena pohonem všech kol, ale popravdě řečeno, jedná se spíše o nouzové řešení. Má stále poháněná přední kola, k nimž se až v případě jejich prokluzu připojí i pohon zadních kol. Nicméně světlá výška dovoluje bezproblémovou jízdu po polních cestách. Na silnici dokonalý Podle všech výrobců těchto automobilů se právě jejich produkt chová na silnicích jako běžné osobní kombi. No, uvidíme. První přichází na řadu nováček – Outlander. Přístrojová deska má zajímavý tvar a vytváří nevšední, ale příjemnou atmosféru. Jednoduše navržené ovladače jsou navýsost přehledné, ovládání tudíž nečiní nejmenší potíže.
Nezbývá než vyrazit. Hned po prvních metrech je zřejmé, že Mitsubishi vsadilo především na komfort. Odpružení je měkčí a dobře filtruje nerovnosti vozovky. Blíží se první zatáčka, přibrzďuji (brzdy mají přirozený nástup) a točím volantem. Je zřejmé, že mezi mýma rukama a silnicí je příliš mnoho „gumy“, která všechno přefiltruje. Automobil se výrazně nakloní a nějak se dostane na konec zatáčky.
OK, není to sportovní auto a lepší mravy než třeba Nissan Patrol rozhodně Outlander má. Napadá mě však přirovnání k většímu Pajeru, s nímž jsem jezdil zhruba před měsícem. Větší model se mi zdál trochu agilnější a obratnější, ale to je možná pouze dojem. Na řadu přichází Honda CR-V.
Sedí se v ní o něco výše než v Outlanderu. Zároveň je doslova „cítit“ její větší prostornost a určitá těžko popsatelná volnost. Odjistím tedy svisle, ale promyšleně umístěnou ruční brzdu a vyrážím. Auto velmi příjemně reaguje. Řízení je „hondovsky“ přesné, s řazením je to sice o něco horší, ale jinak žádný problém. Ten nastává až při prvním ostřejším brzdění.
Je třeba nepřirozeně silně tlačit na brzdový pedál. Měkčí odpružení způsobuje velmi podobné chování jako v případě Mitsubishi, avšak s rozdílem přesnějšího řízení. Honda CR-V překvapuje vlastnostmi motoru, ostatně, je to přeci Honda. Zatímco dvoulitr v Outlanderu působí nemastně neslaně a je zřejmé, že má s hmotností auta plné ruce práce, motor Hondy stejné základní koncepce je jiná káva.
Proměnný rozvod spolupracující s proměnnou charakteristikou vačky (všemu dohromady u Hondy říkají i-VTEC) způsobuje, že motor je velmi pružný a působí jemným a až sametovým dojmem. Tolik tedy Honda CR-V. V ruce však držím klíček od Foresteru...
Jedná se o úplně syrové auto s číslem 12 na počítači kilometrů. Motor je pro nás tedy tabu. Přesto se ihned po rozjezdu projevuje překvapivě agresivně. Ne svou silou, ale svým nástupem a okamžitými reakcemi na povely plynu. Jedná se na rozdíl od konkurenčních pohonných jednotek o plochý čtyřválec s protiběžnými písty, který je uložen podélně. Díky tomu má odlišný zvuk, než je klasické dunění řadových čtyřválců. Ve Foresteru sedíte nejníže z této trojice vozů SUV.
Je to jen ukázka toho, jak se Subaru úzkostlivě snažilo snížit těžiště automobilu, který má srovnatelnou světlou výšku s konkurenty (19 cm, Honda 20,5 cm). O tom, že automobil má hliníkovou střechu či kapotu motoru, se již příliš nemluví, ale cílem je právě snížení těžiště (proto také plochý motor). Hned první zatáčka ukáže, že všechny tyto netradiční přístupy mají svéopodstatnění. Svou ovladatelností a celkovým chováním Forester zastíní soupeře.
Z jeho jízdních vlastností je zřetelná značná robustnost a tuhost karoserie. Přesné řazení a zcela přirozeně nastupující a působící brzdová soustava jen dokládají, že na svezení je nejlepší volbou právě Subaru Forester.
Každá mince však má dvě strany. Když jsme u Foresteru, nelze přehlédnout malý zavazadlový prostor nebo jeho relativně vyšší cenu (prodává se sice základní provedení Active za 728 000 Kč, které vidíte na fotografiích, ale to nemá ani klimatizaci). Z hlediska velikosti interiéru je na posledním místě právě Forester.
V této disciplíně naopak první příčku obsadila Honda CR-V. Místa je dostatek nejen vpředu, ale také mezi sedadly, vzadu (dokonce posuvná sedadla) a v zavazadlovém prostoru. Honda také disponuje největším množstvím odkládacích schránek a přihrádek.
Udělejme si malou rekapitulaci. Z pohledu praktičnosti je lídrem Honda CR-V, zatímco z pohledu svezení bezkonkurenčně kraluje Subaru Forester. Kam tedy zařadit Mitsubishi Outlander? V tomto automobilu s nezaměnitelným designem, který ukazuje, jakým směrem půjde vzhled vozů této značky v budoucnu, máte pocit největšího komfortu.
Bohaté čalounění a příjemné materiály interiéru to jen dokládají. Za volantem Outlanderu navíc zažijete pocity nejvíce se podobající (ve srovnání s dvojicí dnešních konkurentů) terénním automobilům. K jeho přednostem lze počítat i možnost zakoupení verze s pohonem pouze předních kol, která přijde na přijatelných 698 500 Kč.
Koncem roku se na trhu objeví kromě čtyřválce 2,4 l také přeplňované dvoulitrové provedení se zcivilizovaným motorem z Lanceru Evo VIII s upraveným podvozkem, které se bude moci hrdě postavit famóznímu Foresteru XT Turbo. To však už bude úplně jiné srovnání spíše sportovních automobilů, než klasických praktických SUV. A pak že nelze různé automobilové kategorie mixovat donekonečna... Honda CR-V 2,0i plus: vnitřní prostor, praktičnost interiéru, přesné řízení, jemný a pružný motor mínus: měkčí odpružení, přiřaditelný pohon všech kol
Mitsubishi Outlander 4WD 2,0 plus: dojem komfortu a terénního vozu, výrazný vzhled přídě, možnost pohonu jen předních kol mínus: nepřesné řízení, měkčí podvozek, mdlý motor
Subaru Forester 2,0X plus: jízdní vlastnosti, ovladatelnost, řazení, redukovaný převod mínus: malý vnitřní prostor, relativně nudný interiér text: Petr Hanke foto: Jan Dvořáček zdroj: Auto rating 7-8/2003 |