Náš test
Toyota Auris HSD (1) - Prvních 1500 km
Michal Štengl 20.10.2011 08:01
Test
Tři měsíce budeme mít v redakci hybridní vůz Toyota Auris HSD. Jakých bylo prvních patnáct set kilometrů?
Sněhově bílou Toyotu Auris HSD (Hybrid Synergy Drive) jsme převzali na začátku června s pouhými třemi najetými kilometry. Přestože je automobil v základním stupni Luna, který se tehdy prodával za akční cenu 549 900 Kč, výbava je překvapivě štědrá. Nechybí sedm airbagů včetně kolenního pro řidiče, stabilizační systém VSC, litá kola, elektricky ovládaná okenní skla všech dveří a vnější zpětná zrcátka s funkcí sklopení, vyhřívání předních sedadel, samočinná klimatizace, autorádio CD/MP3 s ovládáním na volantu, palubní počítač nebo LED pro denní svícení, které jsou specialitou hybridní verze. Hned po převzetí jsme s Aurisem HSD vyrazili do Brna na autosalon.
Během následujících tří týdnů intenzivního používání svítila na počítadle kilometrů číslice 1500 (podrobnější technický popis vozu jsme přinesli s krátkodobým testem, viz AR 7/’11). U hybridního automobilu stojí v popředí zájmu spotřeba paliva. Díky spolupráci zážehového čtyřválce 1.8 (73 kW/142 N.m) a elektrického motor/generátoru (60 kW/ 207 N.m), přičemž druhý motor/generátor obstarává spouštění spalovací jednotky a dobíjení akumulátoru NiMH, by měl Auris HSD ve všech jízdních režimech vystačit s pouhými 3,8 l benzinu na 100 km. Dálniční přesun do Brna při dodržování rychlostního limitu 130 km/h, čemuž odpovídá tachometrových 139 km/h, jsme absolvovali za 5,8 l/100 km, což je na syrový vůz slušná hodnota. Navíc ve vyšších rychlostech je přínos hybridní techniky nejmenší.
Na okresních silnicích není problémem jezdit do pěti litrů a stejnou spotřebu vůz vykazuje také ve městě, kde se nejvíc projeví podpora elektromotoru, umožňujícího i bezemisní jízdu. Tu lze s dostatečně nabitým akumulátorem NiMH aktivovat tlačítkem EV na přístrojové desce, což jsme dělali hlavně při pojíždění v kolonách nebo v podzemních garážích. Škoda jen, že k připojení spalovacího motoru dochází již těsně pod hranicí 50 km/h; ve městě by se hodilo tak 55 km/h. Bezemisně lze ujet jen asi 1,5 kilometru. Po absolvování prvních 1500 kilometrů, rozdělených rovnoměrně mezi všechny typy silnic, včetně každodenního popojíždění po Praze, činila průměrná spotřeba 5,44 l/100 km. Celkem pravdomluvný je také palubní počítač, který hlásil hodnotu jen o jednu desetinu lepší.
Z uživatelského hlediska nám zatím asi nejvíce vadí neustálé kolísání otáček spalovacího motoru, protože planetová rozvodová převodovka se chová jako bezestupňové ústrojí typu CVT; po kratších jízdách oceňujeme velký vnitřní prostor a komfortní podvozek. Příště se vydáme na delší cestu do ciziny, pak se uvidí…
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)