Náš test
Toyota Auris HSD (2) - Přes 5000 km
Tom Hyan 25.10.2011 00:13
Test
Třetí měsíc máme v redakci hybridní vůz Toyota Auris HSD. Na zahraniční cestě jsme už překonali metu 5000 kilometrů…
Naše vypůjčená Toyota Auris HSD (Hybrid Synergy Drive) je automobil v základním stupni výbavy Luna, který se v době zápůjčky prodával za akční cenu 549 900 korun českých, ovšem tato výbava je překvapivě štědrá. Nechybí sedm airbagů včetně kolenního pro řidiče, stabilizační systém VSC, litá kola, elektricky ovládaná okenní skla všech dveří a vnější zpětná zrcátka s funkcí sklopení, vyhřívání předních sedadel, samočinná klimatizace, autorádio CD/MP3 s ovládáním na volantu, palubní počítač nebo LED pro denní svícení. Připomeňme, že Auris HSD využívá shodnou pohonnou jednotku jako Prius třetí generace a díky spolupráci zážehového čtyřválce 1.8 (73 kW/ 142 N.m) a elektrického motor/generátoru (60 kW/207 N.m), přičemž druhý motor/generátor obstarává spouštění spalovací jednotky a dobíjení akumulátoru NiMH, by měl ve všech jízdních režimech podle výrobce vystačit s pouhými 3,8 l benzinu na 100 kilometrů.
Po ujetí 1554 km v České republice jsme vyjeli do Velké Británie na Festival rychlosti v Goodwoodu. Byli jsme dva, a tak nám zavazadlový prostor stačil, i když jsme jej zcela zaplnili. Dva standardní kufříky, jež lze používat i jako palubní zavazadla v letadle (cca 50 x 40 x 20 cm), a dvě fotografické brašny (40 x 20 x 20 cm) však zavazadlový prostor zcela zaplnily; jen 11 centimetrů hlubokou schránku dole pod nimi mezi oběma akumulátory (dlouhý NiMH poháněcí soustavy a klasický 12 V vpravo) jsme vyplnili drobnými předměty, většinou lahvemi pitné vody po 0,75 l, volně loženými (v originálním obalu po osmi se tam nevejdou). Interiér je naopak nadměrně prostorný, osobně bych uvítal, aby mě přístrojová deska obklopovala (třeba tak jako u Focusu, viz str. 22). Z uvedeného je zřejmé, že Auris HSD je především automobilem pro jízdu ve městě, resp. na krátké vzdálenosti, kde poskytuje dostatek místa čtyřem (pěti) cestujícím, ovšem na delší cestu v plném obsazení se posádka musí se zavazadly uskromnit…
Teorie o automobilu do města se potvrdila i dalšími poznatky při cestě dlouhé přes 3,5 tisíce kilometrů. Tady jsou. Charakteristika plynulého převodného ústrojí je méně vhodná pro jízdu vyšší rychlostí, je třeba se rozjet, pak sundat nohu z plynu, a znovu stlačit akcelerátor, otáčky se tím srovnají na nižší úroveň. Vůz šetří palivo také vypínáním motoru systémem Stop/Start, což ovšem využijete rovněž ve městě, palubní počítač spotřeby byl proti odměření natankováním poněkud optimistický. V některých městech a aglomeracích (např. v Londýně) uspoříte také tím, že hybridní vozy a elektromobily neplatí poplatky za vjezd. Na dálnici při jízdě vyšší rychlostí však běží oba motory, zážehový a elektrický, a spotřeba paliva je srovnatelná s klasickými způsoby pohonu. Cesta z Prahy přes Norimberk, Hockenheim, Saarbrücken, Remeš, Calais a Dover do Goodwoodu; pojíždění po britských silnicích mezi Goodwoodem, Londýnem a Yeovilem (Haynes Motor Museum) a zpáteční cesta stejnou trasou probíhala v pohodě bez vysokých rychlostních průměrů, ale vcelku svižně (průměrná rychlost 60 km/h), přičemž na měřeném úseku 2932 km činila průměrná spotřeba benzinu 6,08 l/100 km vzhledem k převážné jízdě na dálnici (palubní počítač hlásil 5,8 l/100 km). Celková naměřená průměrná spotřeba při dosažení 5464 km byla 6,19 l/100 km (počítač stále hlásil 5,8 l/100 km). Jen pro zajímavost, loni jsme trasu Praha–Goodwood a zpět absolvovali s vozem Škoda Octavia 2.0 TDI/103 kW (140 k) se spotřebou nafty 6,9 l/100 km, ale průměrnou rychlostí přes 100 km/h.
Při dálkových jízdách může představovat problém nádrž o objemu jen 45 litrů, ve Francii mimo placené dálnice totiž přestanou čerpadláři pracovat už v šest hodin večer, nemluvě o tom, že mnohdy ani po stovce kilometrů na čerpací stanici nenarazíte (to není jako u nás, v českém blahobytu), a při noční jízdě (např. na přívoz do Calais) se vám může stát, že jste brzy na dně i s hybridním vozem. To je samozřejmě zkušenost, kterou konstruktéři vozu nemohli předpokládat! Na naší trase jsme cestou tam tankovali u Rozvadova, pak na Hockenheimu (490 km od Prahy), jen pro jistotu přidali něco na německých hranicích a pak až v Plat d’Or nedlouho před Calais. Celý Goodwood (tři dny) jsme vystačili s naplněnou nádrží z Francie, doplňovali jsme až po pěti dnech a ujetí 439 kilomertrů v Birdhamu (25 litrů do plné, takže v nádrži ještě bohatě bylo). V Goodwoodu jsme povečeřeli s managery Toyota Motor Europe, a ti byli našimi výkony potěšeni, neboť nepovažují Auris HSD za automobil pro dálkové jízdy…
Po návštěvě Haynesova automobilového muzea v Yeovilu jsme doplnili plnou v Salisbury a jeli až do francouzské Remeše. Počítač sice ukazoval dojezd pouhých 61 kilometrů, při sešlápnutí plynu na předjetí jiného vozu hned z něho ubylo pět kilometrů, ale tomu nemusíte věřit. Když jsme v Remeši po ujetí 569 km tankovali, vešlo se do nádrže téměř 33 litrů, takže rezerva na dojetí byla ještě značná. Vypadá to, že nám průměr spotřeby kazily jen dálnice! Z Hockenheimu jsme v pohodě dojeli až do Prahy, kde jsme vyzkoušeli plně elektrický provoz. Po stisku tlačítka EV však nesmíte převýšit 50 km/h, jinak se zážehový motor rozběhne, i když to nechcete. Ze Smíchova to však bylo z kopce, na elektriku jsme díky rekuperaci jeli až před brány Karlína, a to je víc než uváděné dva kilometry! Benzin jsme pak doplnili až po uvedených 5064 kilometrech. Další jízdy už budou v České republice bez dálničních přesunů, a tak se nám jistě spotřeba paliva sníží!
Zdroj: Automobil 09/11
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)