Náš test
Subaru XV 2.0i XS – Crossover
Otakar Gregora 01.11.2012 06:41
Značka Subaru loni obohatila nabídku kompaktním crossoverem XV; typ se zážehovým motorem a samočinnou převodovkou jsme podrobili krátkodobému testu...
Subaru XV je po Foresteru teprve druhý vůz této značky v kategorii SUV, v níž se před časem vytvořila specifická skupina crossover, spojující vlastnosti klasického víceúčelového automobilu a vozu vhodného pro jízdu v lehčím terénu. Tak jako Forester má i XV dvouprostorovou karoserii charakteristického vzhledu s větší světlou výškou a ochranou spodku plastovými lemy, je však o něco menší (viz též představení v AR 11/’11; AR 2 a 6/’12). Ačkoli je o 110 mm kratší, má o 20 mm delší rozvor náprav, což spolu s posunutím sloupků A vpřed vyvolává dojem prostornosti a robustnosti. Nastupování na výše uložená sedadla (řidič má kyčle 615 mm nad zemí) je snadné, stejně jako přístupnost zavazadlového prostoru, ačkoli jeho práh je 800 mm nad zemí.
V dobře využitém obestavěném prostoru mají cestující na všech sedadlech dostatek místa, o čemž svědčí vnitřní rozměry. Na předních sedadlech je šířka ve výši loktů/ ramen 1450/1420 mm a výška stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 880 až 960 mm, na zadních sedadlech 1430/1360 mm, resp. 940 mm. Mezi zcela vzad posunutými předními sedadly a zadními sedáky je mezera 210 mm, vyhovující i dlouhonohým cestujícím. Dostatečně velký je zavazadlový prostor, ačkoli jeho výšku poněkud omezuje ústrojí pohonu zadní nápravy. V základním uspořádání je v rovině podlahy dlouhý 820 mm, z největší šířky 1350 mm v zadní části zúžený mezi podběhy na 1070 mm a pod svinovacím krytem vysoký 430 mm. Sklopením zadních opěradel se jeho ložná délka zvětší na nejméně 1590 mm.
Ergonomicky dobře řešený interiér nabízí komfort díky bohaté výbavě, dodávané v úrovních Active, Comfort a Executive, z nichž poslední, nejluxusnější, měl testovaný vůz. Ve standardní výbavě najdeme např. xenonové světlomety s ostřikovači, šest airbagů a kolenní pro řidiče, elektrické ovládání skel všech dveří, střešního okna i vyhřívaných a sklopných zpětných zrcátek, vyhřívaná přední sedadla, bezklíčové zamykání dveří i spouštění motoru, kůží obložený multifunkční volant, samočinnou dvouzónovou klimatizaci s prachovým filtrem, audiosoustavu s přehrávačem CD/MP3, multifunkční informační soustavu s navigací, tempomat, úchyty Isofix na zadních sedadlech, parkovací kameru aj.
Dílenské zpracování je velmi pečlivé, obložení interiéru, čalounění a přístrojová deska jsou vesměs z kvalitních materiálů, včetně měkčených plastů. Subaru XV má tradiční plochý motor se symetrickým pohonem všech kol. Ze tří alternativ měl testovaný vůz nejvýkonnější; zážehový boxer 2.0i, vynikající díky absenci volných sil 1. a 2. řádu i momentů 1. řádu velmi kultivovaným během, aniž by musel mít vyvažovací hřídele. Od předchozího motoru stejné koncepce se liší zejména poměrem vrtání a zdvihu (0,933 proti 1,227); je tedy dlouhozdvihový, ale přesto s novou konstrukcí bloku a válců zachoval celkovou šířku.
Dostal prostorově úspornější pohon vačkových hřídelů bezúdržbovým řetězem místo ozubeným řemenem, snížené tření, nižší hmotnost pohyblivých dílů i celého motoru. Spolu s optimalizovaným řídicím softwarem se změny podílejí nejen na zlepšení výkonových parametrů, zejména průběhu točivého momentu v nižších a středních otáčkách, ale i snížení spotřeby paliva. S motorem je spřažena nová kompaktní plynulá převodovka Lineartronic s velkým rozsahem převodů. Hnací moment mezi řemenicemi přenáší lamelový řetěz s větší účinností než řemen, což přispívá ke snížení spotřeby asi o pět procent. Kromě samočinné plynulé změny převodového poměru je možné páčkami pod volantem volit postupně některý z přednastavených převodů, které mají funkci virtuálních rychlostních stupňů. V kombinaci s převodovkou Lineartronic má systém trvalého pohonu všech kol na rozdíl od vozů s manuální převodovkou místo mezinápravového diferenciálu s ozubenými koly elektronicky řízenou vícelamelovou spojku, v základním nastavení rozdělující hnací moment na přední/zadní nápravu v poměru 60:40 % a měnící jej plynule podle adhezních podmínek jednotlivých kol.
V konstrukci podvozku jsou vesměs použita osvědčená řešení náprav, brzdové soustavy i řízení, jak je zřejmé z přehledu základních údajů. Výsledkem optimalizace nastavení geometrie náprav s nezávislým zavěšením všech kol, dimenzování brzd i volby charakteristiky odpružení a tlumení jsou dobré jízdní vlastnosti v nejrůznějších podmínkách jízdy na silnici i v lehčím terénu. Také XV má řadu soustav aktivní bezpečnosti, usnadňujících ovládání vozu. Kromě ABS/EBD s brzdovým asistentem je to zejména stabilizační systém, jehož elektronická řídicí jednotka na základě signálů čidel podélného i příčného zrychlení a stáčení vozu kolem svislé osy reguluje spolu s ABS a protiprokluzovým systémem TCS motor i brzdovou soustavu podle jízdních podmínek.
Jízdou v běžném provozu jsme se přesvědčili, že XV splňuje požadavky na vozy crossover, neboť slučuje jízdní komfort s užitnými vlastnostmi a schopností jízdy v nejrůznějších podmínkách. V zatáčkách je i díky pohonu všech kol neutrální, dlouhý rozvor přispívá k dobré směrové stabilitě, a vzdor velké boční ploše není příliš citlivý na boční vítr. Díky příznivé výkonové hmotnosti je temperamentní, aby nebyl handicapován v dálničním provozu. Nemá redukční převodovku, ale vypořádá se díky větší světlé výšce a pohonu všech kol vcelku snadno s nástrahami lehčího terénu. Dynamickým vlastnostem i hmotnosti odpovídá účinnost brzdové soustavy, řízení je přesné a přiměřeně lehké díky vhodně zvolené účinnosti posilovače. Samočinná převodovka řadí plynule a i v manuálním režimu bez znatelných prodlev. Výsledky měření dynamických vlastností prokázaly, že vůz je dostatečně temperamentní; spotřeba paliva odpovídá při vysoké průměrné rychlosti na standardním okruhu vlastnostem zážehového motoru i samočinné převodovky. Celá typová řada XV se prodává v cenovém rozpětí od 569 000 do 769 000 Kč, což je také cena testovaného špičkového typu.
Technické údaje
MOTOR (2.0i XS) – zážehový plochý čtyřválec s protilehlými dvojicemi válců a protiběžnými písty (boxer), uložený podélně před přední nápravou; 1995 cm3 (ø 84 x 90 mm); 10,5:1; 110 kW (150 k)/6200 min‑1, 196 N.m/4200 min‑1; blok motoru i hlavy válců z hliníkové slitiny; pětkrát uložený klikový hřídel; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné řetězem, ventily do V ovládané vahadly s kladkami, variabilní časování sacích ventilů AVCS; nepřímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; trojčinný katalyzátor výfuku se sondou lambda; chlazení kapalinou se dvěma elektrickými větráky; alternátor 14 V – 110 A, akumulátor 12 V – 70 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – hydrodynamický měnič momentu; plynulá samočinná řetězová převodovka Lineartronic (CVT) s možností postupného ručního řazení šesti virtuálních stupňů (3,851 až 0,570 – Z 3,667); stálý převod 3,700; trvalý pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou mezinápravovou spojkou.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocnými rámy; přední náprava s dolními příčnými rozvidlenými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava s dvojicemi příčných ramen a jednoduchými podélnými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; provozní brzdy kapalinové kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením, s posilovačem, ABS/BA; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, 3,2 otáčky mezi krajními rejdy; hliníková kola 7J x 17; pneumatiky Yokohama Geolandar G95 225/55 R 17, sada na opravy.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2635 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1525/1525 mm; d/š/v 4450/1780/1570 mm; světlá výška 220 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1455 až 1525/1940 kg; objem zavazadlového prostoru (VDA) 380 l; objem palivové nádrže 60 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 187 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,7 s; spotřeba paliva EU 8,6/5,5/6,6 l/100 km; emise CO2 153 g/km; vnější stopový průměr zatáčení 10,6 m.
Převzato z časopisu