Náš test
Opel Astra TwinTop 1,9 CDTI
Otakar Gregora 09.12.2007 00:00
Opel nabízí v úspěšné řadě Astra širokou paletu karosářských verzí. Vedle pětidveřového hatchbacku, třídveřového hatchbacku GTC, kombi Caravan a čtyřdveřového sedanu to je i potěšení pro milovníky otevřených vozů, kupé-kabriolet TwinTop k němuž se vracíme testem typu se vznětovým motorem.E
legantní dvoudveřová karoserie, postavená na podvozku stejné konstrukce i rozvoru jako hatchback, je o 50 mm delší. Její konstrukce, vycházející z typu GTC, však musela být, vzhledem k absenci nosné funkce střechy, náležitě zesílena, zejména pro zvýšení torzní tuhosti. Aby se vyhovělo stoupajícím nárokům na vozy s otevřenými karoseriemi, zejména na komfort při celoročním používání i v nepříznivém počasí atmosférických srážek a nízkých teplot, byla před klasickou měkkou skládací střechou dána přednost otevírací třídílné tuhé ocelové konstrukci. Je-li zavřena, karoserie dostává díky její plynulé linii vzhled kupé.
Požadovaného komfortu i co do ovládání skládací střechy mohlo být samozřejmě dosaženo jen poměrně náročnou a tudíž i nákladnou konstrukcí. Dosti velká délka střechy si vyžádala její rozdělení na tři hlavní díly a další menší klapky, vzájemně spojené komplikovaným kloubovým mechanismem ovládaným elektrohydraulickou soustavou osmi čidel, pěti elektromotorů a osmi hydraulických válců.
Po stisknutí tlačítka na malém panelu nad vnitřním zpětným zrcátkem, na němž jsou i tlačítka ovládání všech čtyř bočních skel, se střecha otevře nebo zavře za třicet sekund, a to i při jízdě rychlostí do 30 km/h. Hlavní fáze celého procesu, zahrnujícího zavírání a otevírání bočních skel a víka zavazadlového prostoru, znázorňuje připojený kinogram. Střecha se ukládá do horní části zavazadlového prostoru, v němž je třeba předem rozvinout z držáku za zadními sedadly kryt, vymezující část využitelnou pro zavazadla a zamezující tak jejich kolizi se složenou střechou (je-li svinut, blokuje otevírání střechy).
Konstrukce skládací střechy samozřejmě poněkud omezuje využitelný obestavěný prostor karoserie v její zadní části, a tak TwinTop je homologován jen jako čtyřmístný. Prostor předních sedadel je přibližně stejně velký jako u hatchbacku. Ve výši loktů/ramen jsme změřili šířku 1430/ 1380 mm, výška stropu zavřené střechy nad sedáky je 910 až 970 mm. Zadní celistvé sedadlo má anatomicky tvarovaná místa jen pro dvě osoby, neboť šířka ve výši loktů/ramen je jen 1150/990 mm a také výška stropu nad sedáky trochu skromnějších 850 mm. Ani místa pro nohy na nich není mnoho, za předními sedadly ve střední poloze je mezera jen asi 120 mm.
Dobře přístupný zavazadlový prostor je plně využitelný jen při nesklopené střeše. Ta jinak zaujímá celou jeho horní část nad výsuvným krytem, vymezujícím ložnou výšku pro ukládání zavazadel od 350 mm v přední části po 240 mm vzadu. Manipulaci se zavazadly usnadňuje systém Easy Load, jenž po stisknutí tlačítka zvedne celou složenou střechu asi o 250 mm.
Uspořádání interiéru v přední části, ani jeho vybavení se neliší od třídveřového hatchbacku (viz test v AR 1/’07). Opel Astra TwinTop se nabízí ve dvou úrovních výbavy, a to Enjoy a Cosmo, lišících se jen několika standardními prvky. Obě mají např. centrální zamykání, dva čelní a dva boční airbagy, elektrické ovládání bočních skel i vyhřívaných zpětných zrcátek, palubní počítač, dvousměrně seřiditelný volant s ovládacími tlačítky audiosoustavy, mlhovky, ochranný systém pro případ převrácení a jiné. Obohatit je lze z pestré nabídky mimořádné výbavy za příplatky např. tempomatem, ESP, dálkovým ovládáním střechy, nezávislým topením, adaptivními světlomety, různými audiosoustavami včetně navigace, popř. některou z desítky sad, kombinujících více prvků výbavy. Úroveň dílenského zpracování je velmi dobrá, což mj. potvrdila i absence pazvuků, vyvolávaných třeba vlivem nedostatečné tuhosti karoserie, či vůlemi mechanismu skládací střechy.
Jak již bylo řečeno, konstrukce poháněcí soustavy a podvozku byla převzata z hatchbacku a v detailech přizpůsobena novému použití. Nejvýraznější změnou je snížené nastavení podvozku IDS, dodávaného za příplatek s tužší charakteristikou odpružení (IDS Sport), popř. s aktivním elektronickým řízením tlumení (IDS Plus), doplněným tlačítkem Sport pro přizpůsobení odezvy na sešlápnutí akcelerátoru, tlumení i účinku posilovače řízení požadavkům sportovní jízdy.
Z palety pěti alternativních motorů měl testovaný vůz jediný turbodiesel, osvědčený přeplňovaný čtyřválec 1.9 CDTI, známý z jiných typů této značky, v kombinaci s manuální šestistupňovou převodovkou. Základní technické údaje poháněcí soustavy a podvozku jsou v připojeném přehledu.
Obvyklými zkouškami jsme se přesvědčili o velmi dobrých jízdních a provozních vlastnostech, jimiž Opel Astra TwinTop odpovídá vysokému standardu ostatních vozů této typové řady. Kromě výsledků měření zrychlení a spotřeby paliva (překvapivě nízké) to potvrzuje i bezpečné chování dobře ovladatelného vozu v nejrůznějších jízdních situacích. Neméně nás ovšem zajímal jízdní komfort. Se zavřenou střechou se TwinTop neliší od vozů s uzavřenými karoseriemi, neboť cestujícím nabízí stejnou klimatickou i akustickou pohodu příjemného interiéru, díky dobré aerodynamice nerušené hlukem prostředí, rovněž izolace obvyklých zdrojů hluku, tedy poháněcí soustavy a podvozku, je velmi účinná.
Pravý požitek z jízdy kabrioletem se ovšem dostaví po otevření střechy, probíhajícím vskutku podle údajů výrobce, tedy za 30 sekund a i při pomalé jízdě, což je výhodné zejména při nenadálém dešti. Proudění vzduchu při rychlostech asi do 80 km/h docela příjemně doprovází prožitek z jízdy pod volnou oblohou. Se stoupající rychlostí ovšem zesiluje a po dosažení asi 100 až 120 km/h již není příjemné. V otevřeném voze lze samozřejmě jezdit ještě rychleji, ale pak doporučujeme pořídit si za příplatek osmi tisíc korun větrný deflektor za přední sedadla, který ovšem vyřeší jen problém nepříjemného proudění, nikoli zvýšeného aerodynamického hluku.
Opel Astra TwinTop nepochybně zaujme každého, kdo se nechce vzdát pohodlí uzavřeného vozu, ale rád si dopřeje i požitek z jízdy bez střechy nad hlavou. Obé může mít v tomto elegantním voze dvou tváří. Není to ovšem rodinný automobil, a jeho vyspělá technika také něco stojí. Kdo si chce udělat takovou radost, nechť si připraví za typ se vznětovým motorem a základní výbavou Enjoy 804 900 Kč, za o něco luxusnější Cosmo pak o 35 000 Kč víc.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)