Náš test
FORD FOCUS KOMBI 1.5 ECOBOOST ST-LINE – VÝBORNÉ KOMBI
Lukáš Dittrich 23.10.2018 05:57
Typ Focus je pro automobilku Ford velmi důležitý, takže nepřekvapí, že si dala na vývoji nejnovější čtvrté generace hodně záležet. A na výsledku je to znát.
Typ Focus je pro automobilku Ford naprosto zásadní. Nejen proto, že letos slaví jubilejní dvacáté narozeniny, ale zejména proto, že jde o jeden z nejprodávanějších vozů na světě. Od roku 1998, kdy dorazila první generace, bylo jen v Evropě prodáno zhruba sedm milionů exemplářů. Celosvětově statistiky evidují více než šestnáct milionů prodaných Focusů, rostoucímu zájmu o SUV navzdory. Také na českém trhu jde o jeden z prodejně nejúspěšnějších typů této značky. Přesně proto si dal Ford při vývoji nejnovější čtvrté generace hodně záležet a přesně proto to byl právě Focus, kdo jako první dostal zbrusu novou modulární platformu označenou jako C2.
Nejnovější Focus jsme vám podrobně představili již dříve (viz AR 5 a 8/’18), proto jen stručně zopakujme základní fakta. Novinka je delší, širší a nižší a ve srovnání s předchůdcem má rozvor náprav prodloužený o 53 mm. Námi testované kombi měří na délku 4668 mm, široké je 1825 mm a vysoké 1481 mm. Dříve varianta kombi nesla základní rozměry 4556 mm, 1823 mm a 1505 mm. Důležitá je také skutečnost, že platforma C2 znamená o 20 % větší torzní tuhost a přináší schopnost pohltit při čelním nárazu o 40 % více energie. Mimochodem, Ford zvýšil tuhost použité podlahové plošiny v zadní části zajímavým řešením původně určeným pro Focus RS. Při výrobě je do dutiny v zadní části napuštěna expanzní pěna. Ta během zahřátí v lakovně ztvrdne a zvětší svůj objem. Díky tomu dojde ke zvýšení tuhosti o 10 % při naprosto minimálním nárůstu hmotnosti. I ta se mezigeneračně změnila. Ford v oficiálních materiálech říká, že je nový Focus lehčí až o 88 kg.
Nová platforma znamená i nové proporce, což se projevuje na designu. Vůz má například oproti předchůdci delší kapotu a celkově působí velice dynamicky. My jsme do testu převzali provedení ST-Line, jež sází na dynamický vzhled ještě více. V rámci této verze dostanete nárazníky s většími otvory pro přívod vzduchu k chladičům, prahové nástavce, větší zadní spoiler, výraznější difuzor nebo dvojitou koncovku výfuku. ST-Line má rovněž upravený podvozek, kde se změny týkají všeho možného od stabilizátorů po tlumiče a o centimetr je nižší také světlá výška. Pokud hledáte něco trochu jiného, můžete sáhnout po luxusní variantě Vignale, provedení Titanium, základní výbavě Trend nebo třeba po oplastované verzi Active se zvýšeným podvozkem. Samozřejmostí je kromě kombi také karoserie pětidveřového hatchbacku a na některých trzích už Ford nabízí i sedan. Nikdy dříve zákazníci takto širokou nabídku různých variant u typu Focus neměli.
Ještě více než exteriér se s příchodem nové generace změnil interiér. Množství malých tlačítek je minulostí, stejně jako ne úplně dokonalé zpracování. Ford investoval 600 milionů eur do svého výrobního závodu v německém Saarlouis právě kvůli dílenskému zpracování a na výsledku je to znát. Zpracování, stejně jako ergonomie, nemá slabé místo a použité materiály vypadají kvalitně. Tradiční přístrojový štít je doplněn o displej multimediálního systému vystupující z palubní desky a rozumné množství ovladačů na středovém panelu. Podobné řešení v této třídě používá také třeba Hyundai nebo Kia. Vše je přehledné a dobře při ruce.
Velikost interiéru je speciálně u kategorie kombi nižší střední třídy velice sledovaným aspektem, neboť kterýkoliv zástupce tohoto segmentu představuje přímou konkurenci pro v našich končinách oblíbený vůz Škoda Octavia. Ten je považován za naprostého lídra právě co do nabízeného prostoru. Focus Kombi ale mezigeneračně narostl také v interiéru, a to až do takové míry, že se v některých ohledech Octavii nejen vyrovná, ale dokáže ji dokonce i překonat.
Focus na Octavii ztrácí jeden centimetr co do šířky v úrovni loktů vpředu (147 vs. 148 cm), respektive tři centimetry vzadu (143 vs. 146 cm). Octavia rovněž nabídne o pět centimetrů více v podélném směru ve druhé řadě sedadel, jestliže budeme uvažovat identicky velkého řidiče. Pokud jde o maximální prostor pro kolena vzadu, tam Focus mladoboleslavský bestseller poráží (43 vs. 39 cm), nicméně to více svědčí o větším rozsahu nastavení předního sedadla než o reálně využitelném prostoru. Focus naopak boduje v případě nabídky místa pro hlavy cestujících. Vpředu jsme naměřili až 101 cm, zatímco u Octavie dostanete maximálně 97 cm. Vzadu to je 99 cm, u Octavie náš archiv uvádí v tomto směru pouze 94 cm. Celkově lze říci, že prostor pro posádku je v novém Fordu Focus Kombi nadprůměrný. Pravda, Škoda Octavia nabízí zejména pro nohy zadních cestujících více, ale ani ve Focusu se nebudete tísnit. Na čtyři cestující čeká královský prostor.
Velmi zajímavý je rovněž podrobnější pohled na prostor pro zavazadla. Základní udávaná hodnota pro nový Focus Kombi je 608 litrů. V dnešní době je více než 600 litrů v této kategorii standardem (tuto hranici překračují kromě Octavie také třeba Peugeot 308 SW, Hyundai i30 Kombi nebo VW Golf Variant). Focus je ale vysoce nadprůměrný nabízenou minimální šířkou zavazadlového prostoru, což je vlastnost, již převzal z generace třetí. Díky speciálnímu uložení tlumičů zadních kol zavazadlový prostor v podstatě postrádá podběhy a má velmi pravidelný tvar. V nejužším místě tak naměříte 115 cm (o jeden centimetr více oproti předchozí generaci). Octavia Combi má mezi podběhy o podstatných 15 cm méně. Naopak délka ložné plochy je oproti ostatním zástupcům segmentu spíše kratší. My jsme naměřili rovný metr, v případě Octavie je to o 7 cm více. Focus zkrátka sází na zavazadlový prostor orientovaný na šířku, nikoliv na délku. Z praktického pohledu jde o lepší řešení, protože se náklad skládá lépe vedle sebe než za sebe, a nemusíte se tak natahovat daleko přes nakládací hranu. Zadní opěradla lze sklápět za pomoci páček umístěných po stranách zavazadlového prostoru, kde vznikne téměř ideálně rovná plocha dlouhá 1,6 m.
Nabídka motorizací pro nejnovější Focus zahrnuje vznětové čtyřválce EcoBlue a zážehové přeplňované tříválce 1.0 a 1.5 EcoBoost. Nás se týká aktuálně nejrychlejší provedení, tedy zážehová patnáctistovka naladěná na 134 kW (182 k). Ano, vrcholnou motorizací pro současný Focus je tříválec, navíc vybavený systémem odpojování jednoho válce při částečném zatížení. Objektivně řečeno je použitý tříválec výborný. Jedná se o celohliníkový motor převzatý z typu Fiesta ST (viz AR 6/’18), pouze s mírně sníženým výkonem. Kompaktní pohonná jednotka využívá integrované výfukové svody, technici se zaměřili na snížení tření a o patřičný přísun vzduchu se stará turbodmychadlo Continental RAAX. Solidní výkon je podpořen zajímavým vrcholem točivého momentu (240 N.m). V našem případě byl motor kombinován s novou šestistupňovou manuální převodovkou (kvůli nižšímu tření byla použita olejová náplň s nízkou viskozitou, nová ložiska a teflonový povrch na nejvíce namáhaných plochách). Celkově se tento aktuálně vrcholný motor projevuje velmi „netříválcově“, je dynamický a překvapivě pružný. Jedinou negativní věcí upozorňující na tříválcovou koncepci je startování, kdy se motor a s ním i celý vůz výrazně otřese. Po nastartování se ale okamžitě uklidní. Navíc moment, kdy se při jízdě odpojuje jeden válec, nelze poznat. Aby také ano, když to trvá pouze 14 ms.
Testované provedení Fordu Focus Kombi oficiálně zrychlí z nuly na 100 km/h za 8,5 sekundy a nejvíce se rozjede na 220 km/h (na tříválec vskutku zajímavé hodnoty). S rychlostí kolem 200 km/h opravdu není nejmenší problém, naměřené zrychlení z nuly na 100 km/h je ale o sekundu horší. Přesto nelze o této variantě tvrdit, že je pomalá. Drobnou nevýhodou budiž pouze skutečnost, že v nejvyšších otáčkách motor ztrácí na razanci a při vyšším zatížení dokáže navzdory své kompaktní velikosti spotřebovat velké množství paliva. Obě tyto vlastnosti jsou ostatně pro malé přeplňované motory typické. Pokud tedy budete spěchat, počítejte klidně s deseti litry na 100 km. Při normální jízdě to ale budou hodnoty hluboko pod sedm litrů. Na naší testovací trase dlouhé 144,7 km vykázal podle dotankování testovaný Focus spotřebu 6,5 l/100 km.
Speciální péče byla věnována podvozku, protože zejména první generace si získala velkou oblibu právě kvůli jízdním vlastnostem a Ford chtěl na toto navázat. Uložení náprav je nově o 50 % tužší a Focus může mít i adaptivní tlumiče. Jenže to se netýká verze kombi. Té je tento příplatkový prvek obecně zapovězen. Na druhou stranu kombi má vzadu vždy nápravu s dvojitými příčnými rameny, zatímco hatchback s motorizacemi 1.0 EcoBoost a 1.5 EcoBlue využívá torzní příčku. Kombi disponuje oproti hatchbacku také jinak naladěnou geometrií zadní nápravy s ohledem na ovladatelnost při větším zatížení. Celkově jsou jízdní vlastnosti další velice silnou stránkou nového Fordu Focus. V rychle projížděných zatáčkách vůz vykazuje mírný náznak přetáčivosti a zároveň oplývá neochvějnou jistotou. Nedotáčivost přichází až při velmi přestřelené nájezdové rychlosti. Tyto dovednosti ale nejsou vykoupeny špatným komfortem, a to dokonce ani u testované verze ST-Line vybavené tužším podvozkem. I ta si dokáže poradit s hrubými nerovnostmi. Pro úplnost dodejme, že testovaný exemplář stál na základních kolech o velikosti 17“.
Ford zároveň opatřil nový Focus řadou dalších technologií, ty nejlepší ale bohužel testovací exemplář neměl. Konkrétně je řeč o parkovacím asistentu, kdy už řidič nemusí dělat vůbec nic a pouze drží během manévru příslušné tlačítko. Vůz zcela sám ovládá řízení, přidává plyn, brzdí a řadí. Logicky lze toto použít pouze u automatické převodovky. Druhou velmi zajímavou záležitostí jsou adaptivní diodové světlomety. V nejvyšší (třetí) dostupné úrovni dokáží plynule měnit světelný kužel, a dokonce zvládnou také upravovat své nastavení podle informací ze systému čtení značek (takže vůz například ví, že přijíždíte na kruhový objezd, a podle toho nastavení světlometů upraví). Naše provedení ovšem dostalo druhou úroveň, tedy diodové světlomety s nasvětlováním zatáček a automatickým přepínáním dálkových světel. Základem jsou halogenové světlomety. Z další výbavy můžeme jmenovat třeba průhledový projekční displej, adaptivní tempomat, systém pro udržení automobilu v pruzích a tak dále.
Nový Ford Focus je povedený automobil, který nabízí zejména nadprůměrné jízdní vlastnosti, prostorný interiér, spoustu technologií a k tomu zpracování na vysoké úrovni. Pokud se v případě zážehové verze dokážete přenést přes přítomnost tříválcového motoru, dostanete výborné kombi nižší střední třídy.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový celohliníkový tříválec, přeplňovaný turbodmychadlem Continental RAAX, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, proměnné časování ventilů Ti-VCT; elektronické přímé i nepřímé vstřikování paliva; stop/start, Euro 6d-TEMP; 1497 cm3 (ø 84,0 x 90,0), 11,1:1, 134 kW (182 k)/6000 min-1 a 240 N.m/1600 min-1.
PŘEVODOVÉ ÚSTROJÍ
Šestistupňová přímo řazená převodovka (3,583 – 1,952 – 1,290 – 0,971 – 0,775 – 0,651 – Z 3,333), stálý převod 4,313; pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson; vzadu víceprvková náprava; odpružení nesouosými vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; provozní brzdy kapalinové kotoučové s posilovačem, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/EBA, ESP; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod 14,3:1; pneumatiky Continental ContiSportContact 5, 215/50 R17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje výrobce)
Rozvor náprav 2700 mm; d/š/v 4668/1825/1494 mm, rozchod kol 1572/1566 mm, světlá výška 134 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 608 – 1653 l; objem palivové nádrže 52 l; hmotnost pohotovostní 1333 kg, celková 1950 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 220 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 8,5 s; spotřeba paliva NEDC 7,1/4,7/5,6/100 km; emise CO2 127 g/km.
VÝSLEDKY MĚŘENÍ
NEJVĚTŠÍ RYCHLOST (km/h)
na V. ... 220
na jedn. stupně při 6200 min-1 I./II./III./IV./V. ... 50,1/90,8/135,0/180,6
Zrychlení (s) s postupným řazením při 6200 min-1
0 až 60 km/h ... 4,2 s
0 až 80 km/h ... 6,4 s
0 až 100 km/h ... 9,5 s
0 až 120 km/h ... 12,9 s
0 až 140 km/h ... 18,1 s
0 až 160 km/h ... 20,4 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 28,7 s (183,4)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 ... na III./IV./V. ... 5,3/7,5/8,8 s
90 až 130 km/h ... na III./IV./V. ... 6,5/8,2/8,9 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 32,7 s (158,6 km/h)
Průměrná provozní spotřeba (l/100 km)
Na trati 144,7 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 83,11 km/h ... 6,5 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 7,3 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 58,3 ... 77,9 ... 97,4 ... 117,0 ... 136,7 ... 156,8
chyba (%) ... 3,8 ... 2,6 ... 2,6 ... 2,5 ... 2,4 ... 2,0
Počítač kilometrů chyba (%) ... 1,31
VNITŘNÍ ROZMĚRY
PRVNÍ/DRUHÁ ŘADA SEDADEL
Šířka ve výši loktů ... 1464/1430 mm
Šířka ve výši ramen ... 1362/1366 mm
Výška nad sedákem ... 923 až 1006/992 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 160 až 415 mm
VOLANT
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 348 mm/2,5
Nastavení (podélné/výškové) ... 34/53 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 988/1638 mm
Šířka (min./max.) ... 1150/1358 mm
Výška ... 410 až 488 mm
Výška nakládací hrany/otevřeného víka ... 601/1861 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)