Náš test
Ford Focus 1.6 Ecoboost – Zaostřeno na výkon
Michal Štengl 04.10.2011 15:34
Test
Novinkou v nabídce třetí generace Ford Focus jsou přeplňované zážehové motory 1.6 EcoBoost. Vyzkoušeli jsme slabší verzi s výkonem 110 kW...
Ford Focus třetí generace, podrobně představený v AR 2/’11, se na českém trhu objevil letos na jaře. Od počátku je k dispozici ve třech karosářských variantách (čtyřdveřový sedan, pětidveřový hatchback a kombi), se sedmi motory (ale jen dvěma objemy 1.6 a 2.0) a ve čtyřech stupních výbavy. Ze třiceti možných variant jsme vyzkoušeli pětidveřový hatchback se zážehovým čtyřválcem 1.6 EcoBoost 110 kW (150 k) v nejvyšší výbavě Titanium. Přestože karoserie proti předchůdci mírně narostla, paradoxně už nepůsobí tak robustně jako předchůdce. Naopak přístrojová deska zmohutněla, řidiče i spolujezdce doslova obklopuje.
Možná snad až příliš, tedy hlavně nohy, které utlačuje široká středová konzola. Pocit vzdušnosti známý z druhé generace v tomto Focusu nezažijete. Vzhledem k vnějším rozměrům karoserie 4358 x 1823 x 1484 mm je to možná překvapivé, stejně jako vcelku standardní objem zavazadlového prostoru. S dojezdovou sadou na lepení pneu nabízí 363 litrů, s dojezdovou minirezervou nejčastěji udávaných 316 litrů a s plnohodnotným náhradním kolem se jeho objem zmenší na pouhých 277 litrů. Více nabízí i menší Fiesta... Dramaticky se změnily tvary přístrojové desky a množství ovladačů, kterých bylo u námi testovaného, plně vybaveného automobilu Focus Titanium opravdu hodně. Zejména volant jimi byl doslova přeplněn. Souvisí to s velkým množstvím asistenčních systémů, jež Focus přináší do neprémiové nižší střední třídy. Spolehlivě pracuje snímání dopravních značek nebo automatické přepínání potkávacích a dálkových světlometů; vibrace volantu zase upozorní na nechtěné vybočení z jízdního pruhu (LDW) a další systém (LKA) pomůže korekcemi na volantu vrátit se při vybočení, či se v pruhu udržet. Elektronika také hlídá bdělost řidiče a dokáže automobil samočinně zabrzdit do rychlosti 30 km/h (Active City Stop).
Vítáme však především systém hlídání mrtvého úhlu vnějších zpětných zrcátek (BLIS), opravdu smysluplný. Méně zdatní jedinci si mohou objednat automatický parkovací systém. Co se příliš nemuselo měnit, je podvozek Focusu. Tato řada už od uvedení první generace v roce 1998 platí za to nejlepší, co se nabízí v nižší střední třídě, takže konstruktéři v rámci generačních obměn spíše vlastnosti cizelují. V případě dnešního Focusu třetí generace (platforma C‑Car) se však zaměřili hlavně na zvýšení komfortu, což se jim podařilo na úkor sportovního kontaktu s vozovkou.
Jízdní vlastnosti, hlavně v zatáčkách, se snaží vylepšovat elektronické řízení přenosu síly na jednotlivá kola, nahrazující diferenciál s omezenou svorností. V případě kombinace s motorem 1.6 EcoBoost tento systém rozhodně nezahálí! S přeplňováním totiž tento čtyřválec už při otáčkách 1600 min‑1 posílá na přední kola plných 240 N.m točivého momentu (krátkodobě umí 270 N.m s overboostem) a činí tak plynule až do 4000 min‑1! Síly má tato skvělá pohonná jednotka opravdu na rozdávání. Vůz zrychlí na sto za 8,6 sekundy, výkon 110 kW bohatě postačí na největší rychlost 210 km/h. Pokud se naučíte správně zacházet s plynem a nebudete se často oddávat zátahu tohoto skvělého stroje, můžete jezdit se spotřebou 7 až 8 litrů na 100 kilometrů. V hlídání spotřeby pomáhá ukazatel EcoMode (pochází z modelů ECOnetic), sledující jízdní styl a odměňující řidiče růstem květinky v několika disciplínách. Vyobrazený model 1.6 EcoBoost 150 k Titanium se v době testu prodával se zaváděcí slevou od 503 990 korun českých.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)