Náš test
Ford Focus 2,0
Petr Hanke 04.01.2005 00:00
|
Tak na tuto otázku a mnoho dalších jsem hledal odpověď společně s několika dalšími novináři na mezinárodní prezentaci nového Focusu, která se konala v italském Toskánsku. Ačkoliv mnoho kolegů po dvoudenním ježdění lamentovalo nad silnicemi skoro až neskutečně přeplněnými zatáčkami, já byl nadšen. K vyzkoušení pověstného podvozku Fordu Focus snad neexistuje lepší místo.
Musím se přiznat, že okamžitě, jak jsem dostal klíčky od dvoulitrového modelu, jsem se nijak nezaobíral vzhledem nebo interiérem. Jediné, co mě zajímalo, byly jízdní vlastnosti. Seřízení sedadla a volantu je snadné, Focus však nabízí také možnost elektrického seřízení vzdálenosti pedálů. Poloha za volantem je tedy vynikající, takže má veškerá koncentrace může být využita pouze pro řízení.
Jaké to však pro mě bylo překvapení, když jsem po prvních metrech byl doslova zaskočen schopností Focusu absorbovat nerovnosti silnice. Zavěšení kol působí skutečně velmi robustním dojmem a zdá se, jako by mu rýhy v silnici, výmoly či hrboly vůbec nevadily. Situace je o to překvapivější, že testovaný model byl vybaven tvrdším sportovním podvozkem...
Konečně však přicházejí ony pověstné zatáčky. Doslova celých 160 kilometrů testovací trasy se skládá ze stovek zatáček nejrůznějšího poloměru, sklonu a kvality. Okamžitě je zřejmé, že jízdní vlastnosti jsou vynikající. Zpočátku se zdá, že mimořádný komfort pocitově přeci jen poněkud omezuje nádhernou agilitu a zatáčivost první generace modelu Focus. Jedná se ale především o pocit, který je dán zvýšeným komfortem, a tím i samozřejmě trošku větší izolovaností mezi silnicí a řidičem.
Na jízdních vlastnostech kromě ovladatelnosti velmi potěší především nabízená trakce předních kol. Je zřejmé, že Ford se snažil maximálně omezit nedotáčivost, takže i v okamžiku, kdy je zatáčka ostřejší, než jste původně předpokládali, a vaše nájezdová rychlost trošku vyšší, nemáte pocit, že se automobil hrne přes přední kola ven ze silnice. Naopak, když v tomto okamžiku dáte lehce nohu z plynu, buď velmi citlivě zasáhne stabilizační systém, nebo v případě, že jste jej deaktivovali, záď naznačí své vybočení. Záleží potom pouze na vás, co jí dovolíte. Předvídatelnost chování nového Focusu je stejně jako ovladatelnost na mimořádné úrovni.
Focus 2 navazuje svým podmanivým chováním na první generaci, která byla v roce 1998 v rámci evropské konkurence jediným automobilem nabízejícím plně nezávislé zavěšení zadních kol místo tehdy obvyklé konstrukce s torzní příčkou. V dané třídě podobný přístup vyznávala v té době tradičně pouze japonská Honda Civic.
Z mého pohledu je jediným automobilem dané kategorie, který může na zábavnost jízdních vlastností nového Focusu zaútočit, nové BMW řady 1. Volkswagen Golf, jehož pátá generace učinila v otázkách jízdních vlastností značný skok kupředu, je podobně stabilní, jistý a předvídatelný, ovšem chybí mu více hravosti, kterou zažijete právě za volantem Focusu.
Dvoulitrové provedení, které bylo připraveno na testy první den, bude v okamžiku uvedení na trh (v ČR březen 2005) nejsportovnějším z nabízených modelů. Motor je zaměřen spíše na komfort než na podání maximálního výkonu, je ovšem dobře sladěn s převodovkou a vozem jako celkem. Později se objeví i modely ST a následně také Focus RS, tentokrát ovšem s pohonem všech kol, který by měl být skutečným nástupcem slavného Escortu Cosworth.
Ten ale bude určen pro skutečné nadšence, jasně prodávanější však bude jeden z dalších zážehových čtyřválců 1,6 l s výkony 100 a 115 k (výkonnější verze disponuje proměnným rozvodem sacích i výfukových ventilů). Během prezentace jsme měli možnost okusit také naftové verze, po nichž neustále roste poptávka. Zatímco dvoulitrový turbodiesel TDCi s výkonem 136 k splnil vysoká očekávání, vycházející ze zkušeností například s modelem Focus C-MAX, obrovským překvapením byla kombinace motoru 1,6 TDCi se samočinnou bezestupňovou převodovkou CVT. Oba agre-gáty spolupracovaly takřka dokonale.
Kromě jemného samočin-ného režimu nabízela i možnost sekvenčního manuálního řazení se sedmi předprogramovanými převody. Nutno říci, že i tato kombinace ve spojení se standardním podvozkem byla zdrojem značného potěšení z jízdy a zároveň ukázala, že by mohla být ideálem pro městské ježdění, jak z pohledu dynamiky, tak komfortu.
Focus přidal v novém provedení k vynikajícím jízdním vlastnostem více komfortu a vytříbenosti. Zároveň dodal i velmi hodnotně působící a kvalitně zpracovaný interiér. Jako celku mu lze proto zatím těžko co vytknout. Specifikace: Motor: zážehový čtyřválec, 1999 cm3 Výkon: 107 kW (145 k)/6000 min-1 Toč. moment: 185 N.m/4500 min-1 Převodovka: 5M Zrychlení 0-100 km/h: 9,2 s Největší rychlost: 206 km/h Komb. spotřeba: 7,1 l/100 km Cena: 1,4 l od cca 420 000 Kč Auto rating plus: velmi, velmi podmanivá jízda... mínus: vyšší komfort více izoluje řidiče text: Petr Hanke foto: Kenny P & archiv zdroj: Autorating 11-12/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)