Náš test
Ford Fiesta - Slavnost pokračuje
Tom Hyan 12.12.2008 14:48
Nová generace malého vozu Ford Fiesta byla navržena v evropských vývojových centrech Ford Motor Company v Německu a Velké Británii; je to však globální automobil, jehož výroba bude zahájena také v Mexiku (sedany pro americký trh) a Číně (sedan 4d a hatchback 3d). V Evropě se počítá především s hatchbacky, třídveřovým i pětidveřovým.
V pěti generacích se za dvaatřicet let vyrobilo přes dvanáct milionů automobilů Fiesta. Pro novou (už šestou) generaci se zvažovalo jméno Verve, jež nesl koncept předjímající novou řadu, poprvé vystavený na IAA 2007 ve Frankfurtu. Nakonec zvítězil zdravý rozum, proč by slavné jméno mělo zmizet, a tak znovu přijíždí Fiesta další generace, pravděpodobně nejvyspělejší automobil, jaký kdy nesl toto označení. Slavnost pokračuje, Fiesta je přece jen šťastné jméno, a hned první zkušenosti za volantem prozradily, že vyniká nejen nápaditým designem. Jízdní vlastnosti jsou tradičně na vysoké úrovni, v tomto ohledu patří Fiesta nadále k absolutní špičce svého segmentu. Podle marketingových expertů je typickým klientem moderní mladá žena ve věku 20 – 30 let, pro kterou zvolili jméno Antonella, na staršího Jamese (je mu kolem čtyřiceti) zbývá crossover Kuga. Plán evropského odbytu činí kolem půl milionu vozů ročně…
Ford Fiesta je postaven na zcela nové podlahové plošině segmentu B, tzv. společné architektuře B2E, která podle šéfinženýra Jörga Beyera, jenž se podílel na vývoji Fiesty, může obsahovat až 80 % shodných podvozkových dílů s jinými koncernovými vozy, ale ty nejsou zaměnitelné a liší se např. použitým materiálem (jiné oceli v Číně a Severní Americe než v Evropě). Globální společná architektura Ford B2E se poprvé uplatnila v loňském roce na druhé generaci vozu Mazda 2, vyvinuli ji v Hirošimě a je jednou z deseti základních podlahových plošin, jež bude používat 70 % všech vozů Ford od roku 2012. Tím ovšem podobnost končí, důležité je naladění podvozku a také odlišná lůžka závěsů kol v samonosné karoserii.
Fiesta šesté generace byla navržena v Evropě, výroba začala v Kolíně nad Rýnem, příští rok se připojí španělská Valencia a čínský Nanjing, hovoří se také o thajském Rayongu, pro USA bude produkce zahájena v roce 2010 v mexickém Hermosillu. Uvedená strategie dovoluje snížit vývojové náklady, automobily však mohou mít odlišný charakter, Fiesta je naladěna sportovněji než Mazda 2, pro různé trhy lze montovat různé motory. Evropská Fiesta se dodává se zážehovými i vznětovými motory Ford (turbodiesely ze spolupráce s PSA), Mazda s vlastními čtyřválci na benzin i naftu, ale třeba čínská Fiesta využije zážehové motory Mazda a severoamerická Fiesta bude mít zážehové čtyřválce Ford. Více než tři verze karoserie nepřicházejí do úvahy, třídveřový hatchback je především pro Evropu, později se možná uplatní i v jiných částech světa, ale v Číně a USA to budou především čtyřdveřové sedany se stupňovou zádí, resp. pětidveřový hatchback.
Podle Jörga Beyera se na rozdíl od Mazdy 2 hmotnost vozu mírně zvýšila, se srovnatelným motorem asi o 13 kg (5 kg připadá na bezpečnostní prvky, 5 kg na výztuhy a odhlučnění a 3 kg na úpravu spalin), přesto však novější Fiesta vykazuje nižší spotřebu paliva. Na hospodárnosti se podílejí vyspělejší elektronický management motoru, rychlejší zahřívání katalyzátoru, pilotní předvstřik u dieselu, elektrický posilovač řízení a další změny. Suchá hmotnost se pohybuje kolem jedné tuny (nejtěžší je samozřejmě diesel). Pokud se mírně zvětšily rozměry vozu, jde především o plnění předpisů na ochranu chodců. Podrobnější údaje najdete v připojeném přehledu.
O působivém kinetickém designu jsme už dříve psali (viz AR 4/’08), a tak se podívejme pod kapotu nové Fiesty. Jako první jsme samozřejmě vyzkoušeli zážehovou šestnáctistovku Duratec Ti‑VCT, a to v pětidveřové verzi s výbavou Titanium a třídveřové Sport (vozy na našich snímcích), protože kultivovaný chod motoru na benzin dovoluje lépe posoudit charakter nového automobilu. Konstruktéři si pohráli i se zvukem motoru, Fiesta je určena především mladým, a proto je projev opravdu sportovní. Překvapením je také velmi přesné řízení, a to přesto, že má elektrický posilovač, jenž je u mnoha konkurentů příčinou problematického kontaktu řidiče s vozovkou (zejména francouzští výrobci nezřídka až za výroby vozu přistupují k rekalibraci účinku). Podle Jörga Beyera šlo o unikátní vývoj, pouze pro naladění charakteristiky řízení ujely zkušební vozy přes padesát tisíc testovacích kilometrů.
Výsledek je velmi dobrý, účinek posilovače EPAS (Electric Power Assist Steering) se mění nejen podle rychlosti jízdy, ale různí se i podle zatížení přední poháněné nápravy, tedy podle použitého motoru. Těžko poznáte, že hydrauliku nahradila hospodárnější elektronika, převod řízení je od 14,25 do 15,4:1 podle pohonné jednotky. Koncepce podvozku je osvědčená, s příčnými rameny a pružinovými vzpěrami McPherson vpředu a vlečenými rameny vzadu, propojenými torzní příčkou, jejíž průměr se proti předchůdci zvětšil o 28 %. Průměr předního stabilizátoru vzrostl z 19 na 22 mm. Fiesta velmi dobrými jízdními vlastnostmi připomíná větší automobily, pro celou řadu je za příplatek k dispozici elektronický stabilizační program ESP. Tvůrci vozu věnovali neobyčejnou pozornost odhlučnění a snížení vibrací, za jejich úroveň by se opět nemusel stydět ani vůz vyšší třídy. Přes 55 % karoserie tvoří vysokopevnostní oceli, torzní tuhost je o 10 % větší než u předchůdce. Poprvé se u malého vozu Ford objevuje kolenní airbag pro řidiče (má objem 14,8 l), obvyklou bezpečnostní výbavu IPS (Intelligent Protection System) tvoří mj. čelní a boční airbagy, zatímco záclonové okenní pro obě řady se montují na přání (průzkumy ukázaly, že většina vlastníků Fiesty cestuje zpravidla sama nebo ve dvou).
Také provedení interiéru, sedadla, přístrojová deska a potahy, budí dojem automobilu vyšší třídy. Řidič nyní sedí o 30 mm níže, hlava řadicí páky je o 20 mm výše, volant je dvousměrně seřiditelný. Podobně jako u Mondea a Focusu se uplatňuje intuitivní ovládání HMI (Human Machine Interface) s velmi dobrou ergonomií, ale také třeba nalévací bezzátkové hrdlo nádrže, jež zabraňuje záměně druhu paliva při tankování. Nechybí obvyklé vyhřívané čelní okno Quicksilver, můžete mít bezklíčkový vstup, tempomat, navigaci, spouštění tlačítkem Ford Power apod. Interiér je prostornější, šířka ve výši ramen činí vpředu/vzadu 1350/1297 mm a výška stropu nad sedáky 991/953 mm. Nabídku pohonných jednotek uvádíme v obvyklém přehledu, jsou koncipovány pro průměrné emise CO2 132 g/km, nechybí ovšem módní verze ECOnetic 1.6 TDCi/66 kW s jen 98 g/km po dalších úpravách. Manuální převodovka je pětistupňová, zážehový motor Duratec 1.4 se alternativně dodává se čtyřstupňovou samočinnou. Nová Fiesta přijde na český trh už tento měsíc.
Zdroj: Automobil 11/08
Autor: Tom Hyan
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)