Speciály
MITSUBISHI OUTLANDER PLUG-IN HYBRID
komerční prezentace 11.04.2019 13:18
Druhá generace plug-in hybridního Mitsubishi Outlander PHEV staví na osvědčených základech svého předchůdce. Přichází ale s výkonnější a ještě lépe sladěnou hnací soustavou, zdokonaleným podvozkem a mnoha dalšími zlepšeními. Stále jde o vůz s unikátními vlastnostmi a schopnostmi.
Pro Mitsubishi bylo vždy typické, že se příliš neohlíží kolem sebe, ale jde vlastními cestami. Tímto způsobem vznikla celá řada zajímavě koncipovaných automobilů a mnoho neotřelých technických řešení. Mitsubishi patří k průkopníkům například automobilů MPV, off-roadů, ale též moderních vozů SUV. Specialitou jsou také různé druhy pohonů všech kol, ověnčených triumfy v mistrovství světa v automobilových soutěžích nebo na Rally Dakar. Ale Mitsubishi bylo v roce 2009 první automobilkou, která spustila sériovou výrobu moderního plně použitelného elektrického vozu – byl to pětidveřový minivůz Mitsubishi iMiEV.
Do série novátorských a neotřelých automobilových konceptů patří také plug-in hybridní verze Mitsubishi Outlander, jejíž technika se zcela vymyká ostatním vozům na trhu a nabízí unikátní mix vlastností, který oslovil již téměř 200 tisíc zákazníků z celého světa, z nichž více než 126 tisíc pochází z Evropy.
První generace Outlanderu PHEV se začala v Evropě prodávat v roce 2013 a zaujala nejen schopností jízdy v reálném provozu přibližně 40 kilometrů čistě na elektrický pohon, v hybridním režimu „neomezeným“ dojezdem běžného vozu se spalovacím motorem, poháněnými všemi čtyřmi koly a v neposlední řadě i schopností táhnout vlek s hmotností až 1500 kg. Nová generace Outlanderu PHEV unikátní plug-in hybridní systém dále zdokonaluje a posiluje jak jeho elektrickou část, tak spalovací motor.
Základem je výkonný elektrický pohon všech kol
I když v současnosti je na trhu již několik desítek plug-in hybridních vozů, od Outlanderu PHEV se zásadně liší. Zatímco ostatní zvolili cestu elektrifikace standardních vozů s elektromotorem umístěným mezi spalovací jednotku a převodovku, Mitsubishi se rozhodlo maximalizovat potenciál koncepce s možností vnějšího dobíjení tím, že jako základ použilo čistě elektrický pohon.
Základem pro pohon Outlanderu PHEV je proto dvojice elektromotorů, z nichž každý je navržen pro pohon jedné nápravy. Tím automobil přirozeně disponuje aktivně řízeným pohonem všech kol a současně je schopen velmi účinné rekuperace kinetické energie při brzdění nebo jízdě z kopce. Energii oběma elektromotorům dodává akumulátor umístěný pod podlahou mezi nápravami. Ten po nabití z elektrické zásuvky nebo z různých druhů nabíjecích stanic sám o sobě zajistí při plném nabití dojezd podle aktuálního přísnějšího režimu WLTP 54 km. V útrobách vozu je ale připraven ještě zážehový čtyřválec, fungující spolu s generátorem buď jako zdroj elektřiny pro pohon, nebo se v rychlostech nad přibližně 65 km/h může elektronicky řízenou spojkou napevno spojit s předními koly a pohánět vozidlo přímo. Existuje také možnost kombinace obou těchto řešení. O konkrétním zapojení spalovacího motoru do pohonu rozhoduje vyspělá řídicí jednotka na základě mnoha údajů a aktuální jízdní situace.
Výsledkem je schopnost Outlanderu PHEV maximálně účinně se přizpůsobit danému jízdnímu stavu s důrazem na celkovou hospodárnost. Jeho silnou stránkou je též mimořádný komfort jízdy daný tichým primárním elektrickým pohonem a také plynulostí reakcí elektromotorů, jež se projeví především v městském provozu.
Změny pro modelový rok 2019
Pro modelový rok 2019 bylo cílem Mitsubishi především optimalizovat hnací soustavu jejím celkovým posílením vycházejícím z vývoje například v oblasti článků akumulátoru. Do modifikací byly zaneseny také připomínky velkého množství zákazníků, směřující především k možnosti využití elektrického pohonu v širším rozsahu, účinnějšímu pohonu všech kol a snížení hlučnosti při současném posílení výkonu zážehového motoru.
I z nich vyplývají následující nejvýznamnější změny aplikované na modernizovaný Outlander PHEV:
• Nový zážehový čtyřválec s objemem 2,4 litru (dříve 2,0 l) s Atkinsonovým cyklem: vyznačuje se tišším a klidnějším během (má dvojici vyvažovacích hřídelů), výkonem 99 kW (135 k) a točivým momentem 211 N.m (dříve: 89 kW/121 k a 190 Nm).
• Generátor spojený napevno se spalovacím motorem: nárůst výkonu o 10 % (na 77 kW).
• Zadní elektromotor: nárůst výkonu na 70 kW (95 k), plus 10 kW.
• Baterie systému pohonu: nárůst výkonu o 10 %, plus nárůst kapacity (nové články) na 13,8 kWh.
• Systém ohřevu baterie: k zajištění provozuschopnosti baterie pohonu vozidla v době, kdy je vozidlo připojeno k dobíjecí zásuvce a venkovní teplota dosahuje velmi nízkých hodnot. Zapojuje se i během jízdy (v závisloti na konkrétní výbavě).
• Přímé napájení klimatizace, topení a dalšího elektrického příslušenství z dobíjecí zásuvky během dobíjení.
• Nová charakteristika řídicí jednotky plug-in hybridního systému.
• Nárůst maximální rychlosti v elektrickém režimu ze 125 km/h na 135 km/h.
• Přepracování palubních přístrojů v zájmu lepší ergonomie.
Další úpravy pro ještě více komfortu a jízdních zážitků
Kromě úprav plug-in hybridní hnací soustavy prošel Outlander pro modelový rok 2019 i dalšími úpravami, mezi něž patří například výkonnější brzdová soustava, menší převod řízení či přeladěný podvozek. Došlo ale také k vyztužení karoserie novou technologií lepených spojů a s úpravami karoserie souvisí i účinnější odhlučnění. Elektrický pohon všech kol může nyní pracovat kromě standardního režimu i v nastaveních SPORT a SNOW.
Upravena byla také maska chladiče s předním nárazníkem, světlomety, stejně jako 18“ kola a zadní nárazník. Uvnitř na posádku čekají nová sedadla s výraznějším bočním vedením, jež mohou mít čalounění kvalitní prošívanou kůží. Nové jsou také hlavní přístroje s upravenou logikou zobrazení činnosti hnací soustavy a použité obkladové materiály. Do výbavy přibyly výdechy klimatizace před zadními sedadly. Praktickým doplňkem je též dvojice plnohodnotných elektrických zásuvek 230 V v interiéru a zavazadlovém prostoru s výkonem 1500 W pro připojení různých spotřebičů.
Minimální spotřeba, neomezená praktičnost
Mitsubishi Outlander PHEV modelového roku ještě lépe odpovídá aktuálním nárokům na vozidla s nízkou produkcí škodlivin a oxidu uhličitého. Jeho spalovací motor plní aktuálně nejpřísnější emisní normu Euro 6d-Temp a v režimu měření spotřeby NEDC vozidlo vykazuje kombinovanou spotřebu paliva 1,8 l/100 km, což odpovídá produkci jen 40 g CO2 na každý ujetý kilometr. Tím se Outlander PHEV v zemích s daněmi závislými na produkci CO2 řadí do nejnižších skupin, případě je od těchto poplatků zcela osvobozen. A to je řeč o prostorném a plnohodnotném SUV s trvalým pohonem všech kol, schopností táhnout těžký přívěs a v praxi s neomezeným dojezdem a možností parkování na pražských fialových a modrých zónách za symbolický poplatek.
JÍZDNÍ STAVY SYSTÉMU PHEV
Čistě elektrický pohon (až do rychlosti 135 km/h) je primárním nastavením, na nějž se vůz vždy rozjíždí (výhradně elektrický je i zpětný chod). Vůz pohání přední i zadní elektromotor a disponuje tedy pohonem všech kol.
Sériový hybrid. Automobil pohánějí oba elektromotory, které čerpají elektřinu z akumulátoru. Současně běží spalovací motor, jenž slouží jako generátor elektrické energie pro dobíjení akumulátoru. Používá se obvykle při prudší akceleraci nebo v táhlých stoupáních.
Paralelní hybrid. Spalovací motor se mechanicky spojí s předními koly, která prostřednictvím převodu 0,903 pohání v kombinaci s elektromotorem. V činnosti je i zadní elektromotor, vůz tedy disponuje pohonem všech kol. Aktivuje se ve vysokých rychlostech.
JÍZDNÍ REŽIMY NASTAVITELNÉ ŘIDIČEM
Standardní režim. Řidič ovládá pouze plynový a brzdový pedál a Outlander PHEV volí optimální konfiguraci plug-in hybridního systému podle dané jízdní situace s prioritou elektrického pohonu.
EV. Tlačítkem EV se aktivuje čistě elektrický pohon (do rychlosti 135 km/h, nebo do plného sešlápnutí plynového pedálu).
SAVE. Režim SAVE udržuje během jízdy úroveň nabití akumulátoru na stálé úrovni. Například pro následnou jízdu ve městě na elektřinu, kde je tento druh pohonu nejefektivnější.
CHARGE. Režim dobíjení akumulátoru spalovacím motorem.
Intenzita rekuperace. Páčkami pod volantem lze volit jednu z šesti úrovní automatické rekuperace při uvolnění plynového pedálu. V maximálním nastavení lze vůz v městském provozu ve většině situací ovládat pouze plynovým pedálem. Zpomaluje rekuperací.
Pohon všech kol S-AWC. Kromě standardního režimu, který se chová jako trvalý pohon všech kol, může řidič zvolit mód SPORT a SNOW. První více preferuje zadní elektromotor, druhý jmenovaný se více chová jako pohon 4x4 se závěrem mezinápravového diferenciálu.
ZAJÍMAVOSTI
- Nejprodávanější plug-in hybrid v Evropě v letech 2015, 2016 a 2017
- Celosvětově nejprodávanější plug-in -hybridní SUV v roce 2017
- Dojezd čistě na elektřinu 54 km
- Unikátní pohon všech kol S-AWC
- 8 let záruka na baterii pohonu
- Cena ECO CAR 2018 v rámci ankety Zlatý volant 2018
- Možnost standardního i rychlého dobíjení
- Neomezené parkování v Praze na fialových a modrých zónách
DENDO DRIVE HOUSE
Unikátní ekosystém složený z fotovoltaických panelů, obousměrné nabíječky využívající technologii V2H (komunikace vozidla a domu), akumulátoru pro ukládání energie a plug-in hybridního vozu Mitsubishi. Systém dokáže využívat energii v akumulátoru podle potřeby k vykrývání energetických požadavků domácnosti. Automobil se tak stává nedílnou součástí ekosystému moderního domova.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Trakční synchronní elektromotory s permanentními magnety, 300 V; vpředu 60 kW (82 k) a 137 N.m, vzadu 70 kW (95 k) a 195 N.m; akumulátor Li-Ion, 13,8 kWh; kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec pracující v Ottově nebo Atkinsonově pracovním cyklu, uložený vpředu napříč jako pomocný zdroj síly, sloužící jako generátor nebo připojitelný elektronicky ovládanou lamelovou spojkou; DOHC 4V, proměnné časování sacích ventilů, EU6b-Temp; 2360 cm3 (ø 88 x 97 mm); 99 kW (135 k)/4500 min-1 a 211 N.m/4500 min-1; generátor pevně spojený se spalovacím motorem 77 kW. Jednostupňová převodovka (0,903), stálý převod 3,789. Pohon všech kol.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu, všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná trojúhelníková ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/EBA, ASC/TCS; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; stopový průměr otáčení 10,6 m; pneumatiky 225/55 R 18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol 1540/1540 mm; d/š/v 4695/1800/ /1710 mm; světlá výška 190 mm, nájezdové úhly vpředu/vzadu/přechodový 21/22,5/19˚; objem zavazadlového prostoru (VDA) 463/1602 l; objem palivové nádrže 45 l; pohotovostní/celková hmotnost 1880/2390 kg, hmotnost brzděného přívěsu 1500 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Nejvyšší rychlost 170 km/h; zrychlení 0–100 km/h 10,5 s; spotřeba paliva NEDC 1,8 l/100 km a 14,8 kWh/100 km; emise CO2 40 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)