Testy
Renault Trucks – „Téčko“ voní dálkami
Jiří Krenar 16.12.2013 07:17
Jestliže automobilka DAF nás zve často na testy nových trucků do belgických Arden, tak Renault Trucks zamířil do Normandie.
K testu jsem měl na výběr dvě soupravy s tahačem určeným pro dálkovou dopravu: první tvořil Renault T 480.18 s budkou High Sleeper Cab a třínápravovým, plně naloženým návěsem, druhou pak Renault T 520.18 s budkou Sleeper Cab. Upřímně řečeno, čekal jsem, že výkonnější motor bude ve vozidle s vyšší budkou a tak jsem chvilku váhal. Nakonec jsem zvolil tahač T 480.18, protože je to truck s výkonem agregátu, který je u dopravců nejvíce oblíben. Pominu-li první dojem z mohutného „grilu“, tj. čelní partie vozidla, pak se nemůžu zbavit dojmu, že Magnum byl zcela zapomenut a designéři a konstruktéři jako základ použili hlavně Premium. Renault Trucks T, je tedy hlavně věrný odkazu modelu Premium Route, a měl by přispívat ke snižování provozních nákladů svého majitele. Nová aerodynamická kabina je prostorná a pohodlná díky šířce 2464 mm. Disponuje rozšířeným lůžkem (791 x 2018 mm) a horním lůžkem (670x2018 mm), které po složení nabízí další úložné prostory. Tunel motoru byl snížen na 200 mm a ve verzi s plochou podlahou (testovaná verze High Sleeper Cab) zcela zmizel. Řidič získal na své pracoviště nová sedadla navržená pro Renault Trucks společností RECARO®, ergonomicky zcela novou palubní desku se 7palcovým centrálním displejem. Dálková modelová řada T nabízí úložný box, který je přístupný zevnitř i zvenku a úhel otevíraní dveří 85°.
Řidiči mohou dále využívat řadu pomocných řídicích systémů, světel do zatáček, multifunkčního nastavitelného volantu (poloha volantu je nastavitelná ve třech směrech: výška, hloubka a sklon) a elektrickou parkovací brzdu. Renault Trucks T se také může pochlubit zbrusu novou, elektronicky řízenou klimatizací, hydraulickým čerpadlem posilovače řízení s proměnlivým účinkem (zlepšení spotřeby) a palivovými nádržemi s kapacitou až 1475 litrů. Údržba byla zjednodušena oddělením elektrických a hydraulických svazků na podvozku vozidla, takže elektroinstalace je nyní na pravé straně a hydraulika na levé. Vozidla dálkové modelové řady jsou již ve výrobě vybavena pro přípravu systému Optifleet, řešení pro správu vozového parku, které zvyšuje rentabilitu. Navíc si Renault Trucks zachoval svá osvědčená řešení pro úsporu paliva, včetně Optifuel Infomax, který sleduje a analyzuje spotřebu paliva. Řidič si může navíc přizpůsobit svůj prostor dle svých zvyklostí. Ovladače na přístrojové desce jsou modifikovatelné a řidič se může rozhodnout, zda změní jejich dispozice. Rekonfigurace je automatická. Stejně tak si řidič může uložit do paměti své preference a svá nastavení, jako je oblíbená stránka znázorňovaná na hlavním monitoru, stránka tachografu, vlastní nastavení topení nebo klimatizace, buzení, výběr typu ekonomického stylu řízení nebo nastavení tempomatu. K těmto údajům získá přístup jednoduše vložením své karty řidiče a při každé jízdě tak ušetří čas.
Současné trucky, a nejen ty směřující do dálkové dopravy, jsou vybavovány také větší či menší (záleží na tom, co je ve standardu a co za příplatek) soustavou elektronických systémů zvyšujících bezpečnost provozu. Proto také Renault Trucks model T – zvláště když šlo o prezentační vozidlo - byl doslova „prošpikován“ inteligentními technologiemi pomocných asistentů řízení, které, aniž by nahrazovaly práci řidiče, vysílají v případě potřeby upozornění. Zvukový signál se rozezní například v případě nechtěného vybočení vozidla ze směru jízdy (přejetí bílé čáry bez použití „blinkrů“) nebo v případě hrozby nárazu do vozidla, které jede před ním. Model T je vybaven adaptivním tempomatem, který umožňuje udržovat bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla. V neposlední řadě je model T za účelem zajištění maximální bezpečnosti svých řidičů vybaven elektrickou parkovací brzdou, která se automaticky aktivuje při zastavení motoru!
Renault Trucks nabízí u vozidel modelové řady T dva různé motory Euro 6 o objemu 11 litrů a 13 litrů, nabízející výkon od 380 k až po 520 k. Převodovka Optidriver, si našla svou cestu i do modelu Renault Trucks T. Převodovka je nabízena sériově a disponuje novým programovým vybavením pro elektronické ovládání převodu, novým řízením poměru s regulací teploty za účelem účinnějšího odmrazování. Převodovka Optidriver je volitelně dodávána s funkcí „Fuel Eco”, spojenou s tempomatem Eco Cruise Control. S motory Euro 6 jsou dodávány tři typy zpomalovacích systémů: brzda na výfuku, motorová brzda Optibrake, hydraulický retardér Voith na převodovce. Tolik souhrn základních informací k testovanému Renaultu T 480.18 a teď už vás zvu za volant. Tři schody a jsem za volantem. Sedadlo Recaro s integrovanými pásy a opěrkami hlavy mě nadchlo. Takže první pochvala a druhá následuje poté, co si můžu opravdu perfektně nastavit volant ve třech směrech. Volič převodovky je pod volantem vpravo, tam kde jej očekávám, stejně tak ovládání oken a bočních zpětných zrcátek. Ostatní spínače a tlačítka jsou v dobrém dosahu ve střední části palubní desky, mírně otočené k řidiči. Já ale hlavně oceňuji možnost se naprosto pohodlně postavit na podlahu mezi sedadla a do stropu mi zbývá ještě dost místa (ale uznávám, že to jde i v kabině Sleeper Cab, kde je tunel motoru o 200 mm výše). A jen co nastartuju, ještě dostávám krátkou instruktáž, kterak si můžu v menu palubního počítače nastavit volnoběžku (plachtění) Optiroll tak, aby se aktivovala okamžitě poté, co dám nohu z pedálu akcelerátoru (jen pro doplnění, v okamžiku, kdy se ale dotknete pedálu provozní brzdy, či páky motorové brzdy, funkce Optiroll je zrušena a převodovka plynule a svižně podřazuje, či po doteku pedálu akcelerátoru řadí nahoru“). A konečně jedeme.
Zatím kličkujeme v areálu automobilky. Konečně se zvedá závora a já vyjíždím na lehce rozbitý asfalt komunikace v průmyslové zóně. Přes dva železniční přejezdy mířím na úzký zvedací most přes vodní kanál. Ujel jsem asi 8 km a už máme za sebou tři kruhové objezdy různé velikosti. A přesně to je ta chvíle, kdy konstatuji, že rozměr a upevnění soustavy vnějších zpětných zrcátek se „povedlo“. I na „kruháči“ dobře vidím šikmo vlevo, tzv. „mrtvý úhel“ je minimalizován. Převodovka řadí plynule, ale zatím opravdu jedeme max. do 50 km/h, takže víc jak „osmička“ zařazena nebyla. Pokud jde o brzdy, tak tu provozní jsem použil pouze při výjezdu z fabriky u závory. Jinak si stále „vystačím“ s motorovou brzdou. Je tu první stoupání a nájezd na dálnici, takže sešlapávám akcelerátor a rozjíždím soupravu na povolený limit. Za chvíli odbočujeme na silnici I.třídy a míříme přes několik světelných křižovatek a kruhových objezdů směrem k pobřeží. Mírně zvlněná krajina, na silnici ale je docela hustý dopolední provoz, takže musím „ubrat“ na 80 km/h, a tak několikrát využívám i plachtění, tedy volnoběžku Optiroll – míříme k přístavu Aromanches. Komunikace se mírně zužuje a klesá k „branám“ města. Přes několik dalších křižovatek se konečně dostávám za město a po silnici nižší třídy uháním podél pobřeží. V následující vesnici absolvujeme několik retardérů – vše zvládám s motorovou brzdou – a zdá se, že před námi je relativně dlouhý úsek silnice bez překážek. Okamžitě využívám „služeb“ adaptivního tempomatu. Vzhledem k šířce komunikace a provozu v protisměru volím 80 km/h. První testovací kilometry byly opravdu zajímavé. Nový Renault T je opravdu plně srovnatelný s konkurencí. Pokud jde o motor a převodovku, tak pochvala. Interiér nabízí přece jenom více místa než předchozí generace Premium Route, s Magnumem to ale „prohrává“. Pracoviště řidiče je ergonomicky kvalitní, sedadlo a možnost nastavení volantu opravdu vyhoví každému řidiči. Na některé nové elektronické systémy, či spíše na jejich využití, si musí řidič zvyknout a vše si ozkoušet.
První novotou vonící Renaulty T jsou již u tuzemských dealerů, takže co nevidět je potkáme v běžném provozu.
Převzato z časopisu