Technika
Elektronika – Autopilot Volvo
Milan Olšanský 14.09.2012 06:28
Společnost Volvo Trucks vyvinula novinku: systém I‑See pracuje jako autopilot – zabezpečuje automatickou změnu převodů s ohledem na zvlnění terénu, což vede ke snižování spotřeby paliva.
Ze školních lavic víme, co je to kinetická energie. Pokud se rychlost pohybujícího se objektu sníží, jeho kinetická energie musí být přeměněna do jiného typu energie. Během brždění vozidla se jeho kinetická energie transformuje na tepelnou. Mnoho výrobců nákladních vozidel zkoumá, jakým způsobem by mohli kinetickou energii využít, aniž by se pouze uvolňovala jako ztrátové teplo. „Pokud bude možné využít kinetickou energii ve větší míře, může to pomoci ke snížení spotřeby paliva. To by bylo příznivé jak pro životní prostředí, tak pro ekonomiku, což je v dnešní době, kdy se strmě rostoucí náklady na palivo stávají stále větší zátěží mnoha dopravních společností, velmi důležité,“ připomíná product developer společnosti Volvo Trucks Anders Eriksson. A to je přesně to, co se společnosti Volvo Trucks díky novému systému I‑See podařilo. Tento systém využívá vlastní kinetickou energii vozidla k tomu, aby ho „tlačila“ do kopců nebo při jízdě ze svahu pomáhala k brždění.
Možná úspora 5 %
K systému I-See je připojen snímač náklonu na převodovce, který dodává informace o topografii cesty. Skutečnost, že systém není závislý na mapách, jej činí spolehlivějším, protože vždy má ty nejaktuálnější informace. Systém I‑See si může pamatovat až 4000 terénních nerovností, což odpovídá ujeté vzdálenosti přibližně 5000 kilometrů. „I‑See je autopilot spojený s tempomatem nákladního vozidla, který zajišťuje a řídí řazení převodových stupňů, akceleruje a brzdí na svazích a zajišťuje, aby to vše probíhalo s nejvyšší možnou úsporou paliva. Systém I‑See maximálně využívá jízdy na volnoběh, takže na určitých úsecích trasy se nespotřebovává téměř žádné palivo,“ vysvětluje produkt manager společnosti Volvo Trucks Hayder Wokil. „Tímto způsobem lze spotřebu paliva snížit až o 5 %. Údaj vychází z výsledků simulací na běžných vozovkách. Systém I-See vyžaduje používání tempomatu. Máme zjištěno, že řidiči tempomat využívají v průměru polovinu doby jízdy. Pro běžný provoz nákladního vozidla, které najede 140 000 km ročně s využitím systému I-See, to znamená úsporu asi 1000 l paliva za rok. To je pro dopravní společnost z hlediska její profitability významný rozdíl,“ říká Hayder Wokil.
Malý kopec – velký efekt
Pro maximální využití kinetické energie provádí systém I-See šest různých činností. Nejdůležitějšími z nich jsou akcelerace do kopců, zajištění jízdy na nejvyšším převodovém stupni co nejdéle, jízda v režimu volnoběhu při jízdě ze svahu. Při tom všem využívá hmotnosti vozidla jako pohonné síly.
„Systém I-See pracuje nejlépe ve zvlněném terénu. Při mírně dlouhých a strmých svazích zabezpečuje to, že můžete jet na dlouhých úsecích pouze ve volnoběhu bez využití akcelerace motoru,“ vysvětluje Anders Eriksson, který je odpovědný za vývoj systému I‑See. „Specialitou našeho systému je právě schopnost využívat volnoběh v nejvyšší možné míře,“ dodává. Pokud jede nákladní vozidlo v tomto režimu, nespotřebovává prakticky žádné palivo. Pro zajištění jízdy na volnoběh je však zapotřebí spousta dat. „To klade velké nároky na přesnost odhadu terénu. Například potřebujete vědět, jestli vaše rychlost na příštím úseku trati poklesne, nebo stoupne. Změna terénu o pouhých několik procent může být rozhodujícím faktorem,“ objasňuje Anders Eriksson. Dalšími faktory, jejichž vliv je rovněž sledován, jsou odpor vzduchu a hmotnost nákladního vozidla. Souhrnně řečeno, systém musí hlídat a vyhodnocovat velké množství informací. „Systém I-See napodobuje styl jízdy dobrých řidičů. Ti běžně využívají kinetickou energii vozidla, včas akcelerují a předcházejí zbytečnému řazení převodových stupňů. Mnoho řidičů, kteří systém I‑See testovali, oceňuje styl i komfort jízdy, který poskytuje,“ říká Hayder Wokil a pokračuje: „Na rozdíl od řidiče se I‑See nikdy neunaví, obdobně jako tempomat. To řidiči umožňuje, aby se více věnoval okolnímu provozu a dalším podmínkám cesty. Navíc není řidič tolik zatěžován. A čilý řidič je lepší řidič. To je věc, kterou víme zcela jistě.“ Anders Eriksson také zdůrazňuje, že nedochází pouze k úspoře paliva. „Systém I‑See také například snižuje opotřebení brzd a pneumatik. A to je samozřejmě příznivé nejen pro životní prostředí, ale také pro úsporu financí přepravce.“ Systém I-See bude na trhu dostupný v roce 2013.
Převzato z časopisu