Technika
Blízská budoucnost – Výkon podle Švédů
Milan Olšanský 20.02.2013 07:42
Volvo Trucks vrhlo na automobilový trh celou spoustu informací o nástupu nové modelové řady dálkových silničních tahačů. Co všechno chystá pro zákazníky? Například vyladěný hnací řetězec, který označuje jako I-Torque.
Díky průběžnému vývoji může společnost Volvo Trucks nabízet jeden z nejlepších hnacích traktů na trhu těžkých nákladních vozidel. Nový systém Volvo I-Torque splňuje pochopitelně požadavky emisních limitů Euro VI a podle výrobce poskytuje vozidlům také výjimečnou jízdní charakteristiku. Společně se systémem I-See dokáže hnací trakt I-Torque snížit spotřebu paliva prý až o deset procent.
Vysoké nároky
Přísné emisní limity Euro VI kladou na vývojáře motoru velké požadavky. Vyhovět novému standardu bez zvýšení spotřeby paliva skutečně není nic jednoduchého. Nicméně nové hnací ústrojí Volvo I-Torque, které bude na evropský trh uvedeno na podzim roku 2012, požadavky normy Euro VI splňuje a přitom dokáže značně snížit spotřebu paliva (ostatně podobnou charakteristikou se chlubí i ostatní výrobci těžkých nákladních vozidel). Jak už samotný název napovídá, předností systému I-Torque je vysoký točivý moment. Své do celého systému vnáší též nová automatizovaná převodovka I-Shift 2 s řazením bez přerušení výkonového toku. Hnací trakt I-Torque se může chlubit točivým momentem na hranici 2800 N.m a vysokým výkonem i v nízkých otáčkách. Díky tomu jsou vozidla velmi tichá. „Nižší otáčky znamenají méně časté vstříknutí paliva, méně zplodin a také méně třecího odporu. Systém I-Torque využívá nejúčinnější otáčky motoru D13, tedy rozmezí mezi 900 a 1200 otáčkami za minutu," vysvětluje Mats Franzén, vedoucí oddělení strategie motorů společnosti Volvo Trucks. Dvěma základní kameny architektury vysokého výkonu a dobrých jízdních vlastností jsou: nový motor a dvouspojková převodovka I-Shift 2. Na vysokém točivém momentu poskytovaném hnacím traktem I-Torque se podílí dvě hlavní součásti – nový motor D13 Euro VI o maximálním výkonu 338 kW/460 k a točivém momentu 2800 N.m a nová, dvouspojková verze automatizované převodovky I-Shift. K navýšení účinnosti a snížení dopadu na životní prostředí pak přispěla velmi účinná turbosestava, nově vyvinutý software, technologie Common Rail a systém recirkulace výfukových plynů (EGR).
Dvouspojková převodovka
Nová převodovka nese název I-Shift 2. Díky ní se společnost Volvo Trucks stala první automobilkou, která do nákladních vozů pro vysoké zatížení montuje dvouspojkovou převodovku. „Díky dvouspojkovému systému nedochází k přerušení točivého momentu, a to ani ve chvíli přeřazení. Motor díky tomu může pracovat v optimálních otáčkách a zajišťovat tak pohotovější zrychlení a výjimečnou ovladatelnost vozu. Navíc došlo ke snížení spotřeby paliva a tvorby hluku," podotýká Astrid Drewsen, produktový manažer systému I-Torque. „Vůz se chová, jako kdyby měl dvě převodovky. Jeden převod máte zrovna zařazený díky první převodovce a druhý stupeň už je připraven v té druhé. Samotná změna převodového stupně se odehraje v téměř nepostřehnutelném okamžiku, aniž by došlo k přerušení přenosu hnací síly," dodává Astrid Drewsen. Systém I-Torque dokáže, dle výrobce, snížit spotřebu paliva až o 4 %. Pokud se tento systém zkombinuje se systémem I-See, což je technologie zdokonalující jízdu kopcovitým terénem, která obsahuje také různá další drobná vylepšení, lze ušetřit až 10 % pohonných hmot. „U průměrně vytěžovaného nákladního vozu tak ročně ušetříte 4100 l paliva. Na snižování spotřeby pracujeme neustále a každá nově vyvinutá drobnost dokáže ušetřit pár kapek paliva navíc. Ale ubrat rovných 10 % najednou, to už je pořádný skok – vlastně nemá daleko k revoluci," uvádí Mats Franzén.
Efektní a efektivní
Výroba hnacího traktu Volvo I-Torque se v Evropě rozběhne na podzim 2013, takže systém bude připraven na uvedení normy Euro VI v platnost. Ještě předním však bude na trh uveden první motor D13 pro model Volvo FH splňující tento emisní standard. Technologie použitá u prvního motoru Euro VI se v určitých ohledech od systému I-Torque odlišuje, nicméně tvorba zplodin bude na stejné úrovni. To znamená 77% snížení tvorby oxidů dusíku a 50% snížení emisí pevných částic. První motor splňující požadavky emisních norem Euro VI vychází z osvědčené pohonné jednotky specifikace Euro V, která bude s novou řadou Volvo FH rovněž nabízena. Stejně jako původní motor i novinka v nabídce je provedena jako řadový šestiválec s jednotkami vstřikovačů a systémem selektivní katalytické redukce (SCR) ve výfukové soustavě. Aby však motor vyhověl novým emisním požadavkům, využívá také recirkulace výfukových plynů (EGR) a filtru pevných částic (DPF). Tyto systémy společnost Volvo Trucks již několik let nabízí v USA a Japonsku.
Převzato z časopisu