Představujeme
Zanedbaná péče o rozvody se může hodně prodražit
Miloš Hlaváček 17.04.2022 12:49
Majitelé zejména starších automobilů mají tendenci podceňovat údržbu předepsanou výrobcem. Některé servisní úkony totiž mohou být finančně náročnější, zejména u výkonnějších vozů Snaha omezovat údržbu je ale jednoznačně šetřením na nesprávném místě. Platí to o automobilech obecně a o rozvodech i pohonu příslušenství motoru dvojnásob.
Rozvody představují jednu z nejdůležitějších částí spalovacího motoru, a proto je potřeba jim věnovat patřičnou pozornost. Přes rozvodový řemen, nebo řetěz, jsou poháněny vačky a ventily. Správná funkce pohonu je klíčová pro správné časování ventilů. Jestliže dojde k závadě řemenu/řetězu, výsledek může být pro pohonnou jednotku fatální. Pokud se píst takříkajíc „potká“ s ventilem, napáchané škody jsou značné a případná oprava je nesmírně drahá.
Aby se takovým nepříjemnostem předcházelo, výrobci předepisují pravidelnou výměnu rozvodových řemenů. Interval obvykle bývá 120 000 kilometrů, přesné číslo ale záleží na konkrétním typu daného vozu a na konkrétním motoru. V případě rozvodových řetězů se můžeme setkat s tvrzením, že zvládnou dobře fungovat po celou životnost automobilu. Kontrola je ale nutná i v těchto případech, neboť také řetěz logicky podléhá opotřebení a může se časem vytahat. Pak stačí přeskočení o jeden zub a problém je na světě. Kromě toho vždy existuje riziko výrobní vady, kdy původně bezúdržbový díl selže po 50 000 km.
Obrázek sady rozvodového řemene je převzat z webu www.rexbo.cz
Mechanismus pohonu rozvodů neobsahuje pouze řemen nebo řetěz, ale také kladky (vodicí, napínací) a další pomocné díly, jako například vodicí lišty. V rámci výměny rozvodů se mění spolu s řemenem také kladky, a to kvůli jejich ložiskům. Při práci motoru jsou ložiska velmi namáhána, neboť kladky se otáčí velkou rychlostí. Pokud se začnou ložiska zadírat, kladka začne klást větší odpor, tím začne být řemen více namáhán a v konečném důsledku toto zvýšené namáhání může vést k jeho předčasnému opotřebení a selhání.
Na trhu s náhradními díly jsou proto k dispozici takzvané rozvodové sady obsahující kromě řemenu právě také kladky a někdy i čerpadlo chladicí kapaliny. To se často mění spolu s rozvody, neboť i jeho správné fungování je pro spalovací motor kriticky důležité. Kromě jiných komplikací způsobených nedostatečným oběhem chladicí kapaliny může čerpadlo, jež se během jízdy zadře, opět vyústit v selhání pohonu rozvodů, a to může nakonec vést k potkání motoru.
Nesprávně fungující rozvody mohou být jednou z možných příčin nepravidelného chodu motoru při volnoběhu, případně i neochoty motoru jít do otáček. V případě rozvodových řetězů lze počínající problémy identifikovat podle hlučnosti, kdy vytahané řetězy začínají chrastit. Jakmile se začne takováto závada projevovat, je zřejmé, že si váš automobil žádá investici. Její výše záleží na složitosti konstrukce daného motoru. Jinou péči bude vyžadovat řadový tříválec a jinou vidlicový osmiválec, kde bývá řetězů/řemenů více. Vždy se ale vyplatí zaplatit za takovou opravu včas, protože později by mohly být náklady podstatně vyšší.
A co pohon příslušenství?
Důležitosti rozvodů a správné funkce jejich pohonu se je vědom asi každý majitel automobilu. Ostatně spousta lidí při nákupu ojetého vozu zcela správně jako úplně první servisní zásah provede preventivní výměnu rozvodů, aby měla stoprocentní jistotu, že tato kritická část bude fungovat správně. Příliš se už ale nemluví o pohonu dalšího příslušenství motoru. K tomu slouží řemen označovaný jako klínový. V případě klínových řemenů existuje řada variant podle tvaru jejich drážek. Ty mohou být podélné, ale také příčné.
Klínový řemen obvykle slouží k pohonu kompresoru klimatizace, a především pohání alternátor. Případné selhání tohoto řemenu nemusí mít tak fatální následky jako u rozvodů, a proto ne každý výrobce předepisuje jeho výměnu. Často se ale mění spolu s rozvody, protože to je jen relativně malé navýšení nákladů a případné nefunkční dobíjení může způsobit na cestách také velké komplikace. Jakmile totiž přestane alternátor vyrábět elektrickou energii, baterie se brzy vybije a auto se zastaví.
Právě problémy s dobíjením mohou být jedním z prvních ukazatelů počínající závady na pohonu příslušenství motoru, stejně jako špatně fungující klimatizace. Obecně se doporučuje řemen alespoň kontrolovat. První příznaky opotřebení mohou prozrazovat například malé praskliny na řemenu. Stejně jako u rozvodů se prodávají sady obsahující kromě klínového řemenu také kladky. Pokud už dojde k selhání klínového řemenu, pokračování v jízdě, byť by to mělo být posledních pár kilometrů do cíle, není dobrým nápadem. Řemen se může roztřepit, namotat pod kryt rozvodů a v konečném důsledku způsobit závadu právě na rozvodech.