Představujeme
Vysokozdvižné plošiny Ruthmann
Jan Neuman 24.04.2005 00:00
Roční produkce je cca 450 vysokozdvižných plošin. Vyjma jiných činností se v minulých dvaceti letech jméno Ruthmann stále více prosazuje v oblasti pracovních plošin a v tomto odvětví se dostala společnost na skutečnou špičku mezi světovými výrobci. Vysokozdvižné plošiny „Steiger“ (chráněná značka: označení pro vysokozdvižnou plošinu) produkuje firma od roku 1954, kdy vyrobila první plošinu v Německu. V roce 1956 zhotovila první plošinu s teleskopicky výsuvným ramenem, tedy s konstrukcí, kterou řada výrobců plošin nezvládla dodnes. V roce 1959 pak Ruthmann postavil také variantu s pohyblivým pomocným ramenem plošiny Rüssel (chráněná značka). V současné době nabízí společnost pracovní plošiny s výškovým dosahem 11–100 metrů, které se montují na dvou, tří a čtyřnápravové podvozky různých hmotnostních kategorií. Převážnou většinu komponentů si Ruthmann vyrábí sám, ostatní produkty nakupuje od renomovaných výrobců (Bosch, Siemens atd.). Díky vlastnímu vývoji elektronických dílů dosahuje firma v oblasti bezpečnosti a stability zařízení velmi vysokou úroveň. O citlivé řízení plošin se starají dva na sobě nezávislé procesorové systémy, které vyjma jiného také hlídají mezní hodnoty podle zatížení plošiny a úrovně vyložení. Dále systémy zajišťují celou řadu dodatečných funkcí, například jemné řízení pro milimetrové nastavení plošiny, automatickou regulaci rychlosti při pohybu, elektronické tlumení dorazů pro zvedací rameno a chobot apod. Symbolem výrobků firmy Ruthmann je mimo jiné také robustnost a dlouhodobá životnost. Není tedy výjimkou, že tato zařízení slouží svému majiteli více jak 20 let a to i díky zajištění dodávek náhradních dílů během této doby.
K přednostem plošin Ruthmann patří možnost jejich skříňového provedení (pojízdná dílna) a hlavně je to jejich konstrukce, umožňující montáž plošin s výškovým dosahem až 42 m (stranový 25 m) na dvounápravové podvozky. Plošiny s výškovým dosahem 10-30 m se mohou objednat v provedení s izolací proti elektrickému napětí 1000 V. Takové varianty často využívají dopravní podniky provozující tramvajovou a trolejbusovou dopravu. Další výhodou plošin Ruthmann je možnost pojezdu se zdviženým ramenem koše, kdy obsluha zůstává v pracovním koši ve výšce asi 7 m i při pojezdu automobilu s plošinou (například od sloupu ke sloupu). To velmi urychluje práci, šetří náklady i čas a vozidlo nemusí být v tomto případě zapatkované.
Plošiny s výškovým dosahem od 20 m jsou vybaveny horizontálně-vertikálním systémem opěrných noh. Základní předností tohoto řešení je možnost v úzkých prostorách provést zapatkování na jedné straně s maximálním vyložením opěr zatímco na straně druhé je plošina opřena pouze v obrysech podvozku. Stroj může být tedy nasazen v opravdu úzkých prostorách, uličkách atd. Některé typy plošin jsou vybaveny systémem šikmého provedení opěr. To pak přináší významnou výhodu. Plošina je ustavena tak, že opěrné nohy nepřesahují obrys vozidla, tzn. tam kde vozidlo projede může pracovat. Mezi nejmenší plošiny patří Ruthmann Steiger K 110, má výškový dosah cca 11 m, stranový 6,6 m a disponuje možností pojezdu se zvednutým ramenem plošiny. Pracovní koš o rozměrech 1300 x 1000 mm unese 200 kg a plošina se montuje na šasi s celkovou hmotností do 3,5 tuny.
Dalším klasickým zástupcem plošiny Ruthmann typ TB 220 s třídílným teleskopickým ramenem. TB 220 disponuje pracovní výškou 22 m, stranovým dosahem hliníkového koše s rozměrem 1400 x 700 mm 10,5 m (nosnost 200 kg), při zatížení 80 kg je to až 13,8 m. Zařízení pracuje s rozsahem otáčení 450 stupňů (2x 2250) a pracovní koš lze natočit o 55 stupňů na obě strany. Tento typ plošiny se také umisťuje na podvozky s celkovou povolenou hmotností do 3,5 t (MB Sprinter, VW LT 35 – rozvor 3550 mm).
Jiným příkladem může být nástavba Ruthmann TK 310 se čtyřdílným teleskopickým výložníkem. Plošina má pracovní výšku v rozmezí od 30,4 – 30,9 m (hodnotu ovlivňuje použité šasi). Stranové dosahy jsou cca 16,1 až 17,9 m a rozsah otoče plošiny je opět 2x 2250. Pracovní ocelový koš s rozměrem 1400 x 700 mm se natáčí v rozsahu 1100 a má nosnost 200 kg. Vlastní rameno koše (chobot) se může pohybovat v úhlech do úrovně 1600. Díky technické vyspělosti produktů Ruthmann je možné zmíněnou plošinu montovat na podvozky s celkovou hmotností od 7,5 t. Novinkou z produkce Ruthmann je velmi zajímavá plošina Ruthmann T 270, která si zasluhuje podrobnější popis. T 270 dává k dispozici pracovní výšku cca 26,4 m (tento parametr opět ovlivňuje výška použitého podvozku). Třídílné teleskopické rameno s chobotem nese hliníkový pracovní koš s rozměry 1850 x 1000 mm a max. nosností 320 kg (lze dodat plastový koš, rozměr 1700 x 1000 mm, boční vstup, možný rozsah otoče je nově 2x 900, původně byl poloviční). Hliníkový i plastový koš mohou být odizolovány proti elektrickému napětí. Stranový dosah je u T 270 16,3 m při zatížení koše 320 kg, nebo 20,4 m se zatížením 100 kg. Stranový dosah tedy ovlivňuje zatížení koše, úhel otoče a vysunutí tele- skopu. Nově se při vyhodnocování stranového dosahu posuzuje stupeň nerovnosti ustavení pracovní plošiny (povrchu), na kterém plošina stojí. Zde je pak dovolená odchylka od vodorovné polohy do 50. Pracovní koš se může natáčet na obě strany o 900, úhel natočení ramena koše (chobotu) je 1950 a otoč celé plošiny disponuje rozsahem 5000. Plošinu lze také částečně použít i pro práci v záporných úhlech, v takovém případě je hloubkový dosah cca 2 m. Transportní výška T 270 má hodnotu cca 3,4 m a celková délka od 7,5 m, (zmíněné přibližné údaje jsou dané použitým nosičem). Pro zajištění stability je pracovní plošina opatřena čtyřmi opěrami, které je možné ovládat z pracovního koše nebo z vozidla ve vertikálním směru buď jednotlivě, po párech, levou a pravou stranu nebo všechny společně.
Horizontální výsun opěr je možné provést variabilně dle okamžitých pracovních poměrů. V případě horizontálního vysunutí opěr na max. hodnotu potřebuje plošina prostor široký 5,1 m, při vysunutí pouze jedné strany stačí 3,85 m. Pokud se zapatkování provede jenom v obrysu vozidla je uvedený rozměr cca 2,54 m. V případě, že zařízení pracuje na straně, kde je zapatkované pouze v obrysu vozidla, má plošina logicky omezený pracovní dosah. Přední opěry jsou pak řešeny tak, že přednínáprava vozidla není při práci plošiny nijak zatěžovaná a není tedy nosným elementem plošiny. T 270 lze dodat také s alternativním elektrickým pohonem, napětí 400 V, výkon 7,5 kW, trafo pro řídicí napětí. Nelze se nezmínit o některých funkcích elektronického řízení, které standardně dostávají výrobky Ruthmann řady TB a nová T 270. Například funkce „automatického ustavení“ plošiny do pracovní pozice zajišťuje, že plošina je v rámci pracovní pozice automaticky ustavena do vodorovné polohy (dle konstrukčně povolené odchylky). Předností tohoto technického řešení je tedy rychlost ustavení pracovní plošiny do pracovní pozice pomocí jediné funkce – jediného tlačítka. U tuzemských firem stále nejsou žádnou vzácností plošiny MP 27-2 na šasi Tatra 815, které v minulosti vyráběly Slovácké strojírny. Ta má v podstatě stejný výškový dosah jako plošina Ruthmann T 270 a tak bude jistě zajímavé srovnání uvedených produktů. MP 27 umístěná na třínápravovém podvozku dosahuje délku 10 161 mm, výšku 3560 mm a hmotnost 19 660 kg. Pracovní koš 800 x 1600 mm má stranové vyložení 15 m a nosnost 450 kg. Oproti tomu se Ruthmann T 270 montuje na dvounápravová šasi, celková délka vozidla má hodnotu již od 7500 mm a hmotnost kompletu začíná od 7500 kg. Jak bylo již zmíněno, stranový dosah je 16,3-20,4 m. K uvedeným parametrům jistě není nutný další komentář. Závěrem ještě jedna zajímavost z produkce firmy Ruthmann. V roce 2001 tento producent prezentoval na prestižní výstavě Bauma v Mnichově pracovní plošinu Ruthmann Steiger TTS 1000. Tento světový unikát s výškovým dosahem 100 m je umístěný na šestinápravovém návěsu, stranové vyložení má 40 m, pracovní koš unese až 500 kg a jeho rozměry 2000 x 1000 mm lze vysunutím zvětšit na hodnotu 3500 x 1000 mm. Vysokozdvižné plošiny Ruthmann dodává na tuzemský trh pražská firma Hanes ve všech variantách, kterých existuje velké množství. Protože je také možné k jednotlivým typům plošin objednat řadu alternativních výbav a změn, dostává každý zákazník zařízení sestavené přesně podle jeho individuálních potřeb. text: Jan Neumann zdroj: Doprava a silnice 3/05 |