Představujeme
Výsledek spolupráce Škody a Karosy
17.12.2003 00:00
|
Novináři a pozvaní hosté se mohli svézt po krátkém okruhu v okolí areálu Škoda Elektric a ocenit pohodlný interiér i bezchybný chod elektrických i dieselových pohonných jednotek.
Trolejbus byl vytvořen za pouhých devět měsíců od zadání projektu, přičemž kompletní elektrovýzbroj dodala Škoda Elektric (součást skupiny Škoda Holding) a byla zabudována do karoserie městského nízkopodlažního autobusu City Bus Agora z produkce vysokomýtské Karosy.
Trolejbus má i přídavný pohonný agregát z trakčních baterií nebo dieselový, který umožňuje provoz trolejbusu i v místech, kde například kvůli historickým budovám není možné instalovat trakční vedení nebo v případě výpadku elektrické energie. Projekt celého vozidla byl řešen z cílem dosáhnout vysoké spolehlivosti a bezpečnosti. Kontejner s trakční elektrovýzbrojí je umístěn na střeše vozidla v provedení s vysokým krytím tak, aby výkonová a řídicí elektronika včetně spínacích a dalších přístrojů byly provozovány v „čistém prostředí“.
Kontejner obsahuje patentované řešení pro odstranění nebezpečného napětí mezi kostrou a karoserií vozu. Díky použitému systému vodního topení s elektrickým výměníkem, který je stejně řešen jako v autobusech, není uvnitř prostoru pro cestující možné přijít k žádnému kontaktu se součástmi pod nebezpečným napětím.
Je možné trolejbus doplnit klimatizací jak pro řidiče, tak pro přepravní prostor neboť střešní kontejner je konstruován i pro nasazení měniče pro klimatizaci. Trolejbus je i konstrukčně připraven pro instalaci poloautomatických trolejových sběračů. Dalším progresivním technickým řešením je unifikace mechanického i elektrického provedení střešního kontejneru s elektrovýzbrojí. Pouhou změnou osazení výkonovými bloky s IGBT pro měnič hlavního pohonu je elektrovýzbroj připravena pro nasazení v kloubovém trolejbusu.
Modulové uspořádání elektrovýzbroje umožňuje jednoduchou a rychlou montáž a demontáž jednotlivých bloků, což představuje úsporu při údržbě i servisu. Při konstrukci a vývoji elektrovýzbroje nového trolejbusu bylo využito zkušeností z dodávek vozidel Škoda 21 Tr ACI a dodávek elektrovýzbroje pro severoamerická města Dayton, Boston a San Francisko. Poslední zakázkou je i dodávka motorů pro trolejbusy do olympijských Athén.
Životnost karoserie je garantována na deset let, neboť prochází v Karose novou lakovnou, jejíž součástí je i kataforetická lázeň ve vaně o objemu 300 cm3 pro nanášení základní barvy. Do nové lakovny jsou ze svařovny dopravovány k povrchové úpravě celé skelety, takže protikorozní úprava má špičkovou evropskou úroveň. Společnosti Škoda Electric a Irisbus uzavřely dohodu o společném postupu v oblasti trolejbusů především na evropských trzích. V teritoriích, kde má tradiční postavení Škoda (tam patří i Česká republika a pobaltské země) se bude trolejbus prodávat pod značkou Škoda 24 Tr Irisbus a do ostatních zemí pod názvem Irisbus Škoda 24 Tr.
Byly již zahájeny konstrukční a projekční práce na kloubovém 18 metrů dlouhém trolejbusu, který bude již v nejbližší době představen. Skupina Škoda Holding tak po zahájení vestavby své elektrovýzbroje do karoserií amerického Neoplanu, v půlmiliardové zakázce pro severoamerické město Boston, typově rozšířila své portfolio dodávaných trolejbusů.
Trolejbusy Tr 14 a 15 jsou určeny převážně pro východní trhy, Tr 21 s přídavným dieselovým agregátem a kloubovou verzí Tr 22 a budou se nadále vyrábět v závodě Škoda Ostrov. Nyní bojuje o zákázku přibližně 250 milionů korun pro Kaunas a je vítězem veřejné soutěže na dodávku trolejbusů Tr 21 AC pro Bratislavu.
Plzeňská Škoda má ve výrobě trolejbusů již dlouholetou tradici a první trolejbus byl vyroben již v roce 1936.
Karosa je dnes již evropským pojmem a za loňský rok prodala 1554 autobusů. Šedesátsedm procent jejích výrobků jde přitom na export, z toho celých osmdesát procent do zemí Evropské unie. Je součástí holdingu Irisbus, který má obchodní zastoupení v téměř třiceti státech světa a je druhým největším výrobcem autobusů v celosvětovém měřítku. Základní technické údaje trolejbusu Škoda 24 Tr Irisbus Motory Asynchronní trakční motor 7M 3550 K/4 Jmenovitý výkon (kW): 210
Diesel-elektrický agregát 1 APU 80 IPME Jmenovitý výkon (kW): 80 Motor Iveco E13NEF olejem chlazený Jmenovitý výkon (kW): 100 Délka/šířka/výška (mm): 11 990/2500/3500 Pohotovostní hmotnost základní (kg): 11 500 Max. nastavená rychlost (km/h): 65 Počet míst k sezení: 30 Počet míst k stání: 69 text: Jiří Štěpánek zdroj: Doprava a silnice 11/2003 |