Představujeme
Škoda Electric – Elektrobus, nebo trolejbus?
Branko Remek 31.07.2019 16:01
Není Škoda jako Škoda. Ta s logem zeleným vyrábí osobní automobily, ta s tím původním modrým zase vozidla drážní a silniční.
Elektrické lokomotivy, vozy metra a tramvaje jsou drážními produkty závodu Škoda Transportation a trolejbusy dodává závod Škoda Electric. Zde se vlastně upravují autobusy různých výrobců, jak českých SOR a Iveco, tak i zahraničních, např. Solaris z Polska. Ta tam je doba, kdy trolejbusy vyjížděly z pobočného závodu Škoda v Ostrově nad Ohří na zkušební trať propojující město s lázněmi v Jáchymově. Tehdy se zde stavěly trolejbusy celé, včetně vlastních karoserií.
Podle převahy pohonu z troleje nebo z akumulátorů se určuje, zda jde o vozidlo drážní nebo silniční. Drážní vozidla, tedy všechny produkty Škoda Transportation, schvaluje do provozu drážní úřad podle svých předpisů, na rozdíl od vozidel silničních, podléhajících homologačním předpisům. U vozidel, která nelze označit jako typicky drážní (trolejbus) nebo silniční (autobus), dochází často k jen obtížně řešitelným situacím, neboť předpisy nejsou zcela kompatibilní. Drážní vozidlo má jen výrobní číslo a evidenční číslo provozovatele a nemá registrační značku, jakou mají vozidla silniční. Z hlediska silničních předpisů jde vlastně jen o změnu druhu pohonu. Tramvaje a trolejbusy jsou běžně napájeny z troleje, nejčastěji stejnosměrným proudem (DC) s -napětím 600 V. Historicky původní stejnosměrné trakční elektromotory (DC) jsou dnes nahrazovány lehčími a výkonnějšími střídavými asynchronními elektromotory (AC), takže bez výkonnostního měniče AC/
/DC se vozidlo neobejde. Nutno ještě připomenout, že rychlostní charakteristika elektromotoru je daleko vhodnější k pohonu silničního vozidla než charakteristika spalovacího motoru. Výkon je přibližně konstantní a točivý moment nejvyšší při rozjezdu z nulových otáček, jenž s rostoucími otáčkami klesá. Podobně jako hnací parní stroj nepotřebuje elektromotor třecí spojku ani mechanickou převodovku.
Bohužel oč jednodušší je mechanická část pohonu, o to složitější je část elektrická. Od výrobce je přivezen standardní autobus, ale bez pohonu, tedy spalovacího motoru, spojky, převodovky a jejich příslušenství, a v závodě Škoda Electric se vestaví trakční elektromotor, akumulátorové bloky, sběrače, silová elektrika a sofistikovaná řídicí elektronika, umístěná převážně v plochých boxech na střeše. Přestavba vozidla probíhá hnízdovým, nikoliv linkovým způsobem. Po velmi pečlivé výstupní kontrole je nové vozidlo expedováno ke konečnému odběrateli po železnici na plošinových vagonech nebo po silnici soupravami s plošinovými návěsy.
Ekologicky čistá trolejbusová doprava bez emisí škodlivin a hluku zažívá v současné době renesanci, a dokonce i Praha se k ní nesměle vrací. Historickým počinem bylo v roce 2017 zavedení zkušební linky z Palmovky do Letňan, ale s trolejovým vedením jen v délce necelého kilometru (drážní trolejbus), přičemž větší část trasy jede vozidlo na energii z akumulátorů (silniční elektrobus). Jde o technické řešení, jehož zavedení bude zřejmě v městské a příměstské dopravě přínosné.
Převzato z časopisu