Představujeme
Volvo - Čtyricet tun jednou ranou
Ondřej Horský 09.08.2011 00:10
Představujeme
Divize stavebních strojů Volvo Construction Equipment je velkým, významným a zcela samostatným podnikem v kolosu koncernu vedle divizí užitkových vozidel Volvo Trucks, loďařské Volvo Penta a letecké Volvo Aero.
Je až neuvěřitelné, jak široký a pestrý je výrobní program zahrnující následující skupiny produktů: kompaktní kolové nakladače, kolové nakladače, rypadlové nakladače, malá pásová rypadla, kolová rypadla, pásová rypadla, dumpery, samojízdné grejdry, pásové nakladače, frézy asfaltového koberce, finišery, válcové zhutňovače, válcové vibrační zhutňovače, pásové kladeče potrubí, pásové lesnické nakladače, pásová demoliční ramena…
Volvo CE sídlí v Eskilstuně ležící západně od Stockholmu, zaměstnává dnes více než 9000 lidí a je jedním z největších výrobců v oboru (jedničkou ve výrobě dumperů a kolových nakladačů). Může se chlubit historií dlouhou až neuvěřitelných 175 let! Vlajkovou lodí značky je třínápravový kloubový dumper A 40 F se znakem náprav 6x6, užitečnou hmotností 39 000 kg, respektive s objemem korby 24 m3 poháněný šestnáctilitrovým šestiválcem D16H-B. Vozidlo je postavené specificky pro přepravu velkého objemu a hmotnosti sypkých hmot či hrubého kameniva, stavební sutě či objemných odpadů mimo zpevněné komunikace například v místech povrchové těžby, na velkých stavbách, ale i při rozsáhlých terénních úpravách.
Základem konstrukce je robustní rám svařený z uzavřených ocelových profilů tvořený dvěma díly spojenými plně výkyvným kloubem, kterým prochází kloubový hřídel pohonu kol zadních náprav. Přední část nese motor, převodovku, budku řidiče a přední nápravu, na zadní je ustavena korba a obě zadní nápravy. Všechny nápravy jsou tuhé, jejich odpružení lze volit buď standardní mechanické, nebo za příplatek vzduchotlakové. Řízení působí soustavou kapalinových válců na rám zalamovaný do oblouků stopy. Pneu 29,5 R 25 (za příplatek 875/65 R 29).Hnací řetězec je konstruován klasicky – na podélně uložený motor navazuje převodovka, mezinápravová rozvodovka a nápravové diferenciály s kolovými sestupnými převody. Hnacím agregátem v případě typů A 40 F a FS je kapalinou chlazený vznětový řadový šestiválec D16H-B o zdvihovém objemu 16 100 cm3 s čtyřmi ventily na válec a přeplňováním turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek, mezichladičem stlačeného vzduchu, elektronicky řízeným vysokotlakým vstřikováním paliva, recirkulací výfukových plynů a odlučovačem pevných částic. Jeho největší výkon činí 350 kW, důležitější točivý moment pak 2525 Nm. Alternátor 24 V/2260 W, akumulátory 2 x 12 V/225 Ah, spouštěč 9 kW. Vodotěsná kabeláž. Objem nádrže paliva 545 l. Za příplatek je výfuk vyvedený do dutiny korby, kterou tak vyhřívá.
Převodovka PowerTronic 2519 je plně samočinná planetová (9 stupňů vpřed, 3 vzad) s kapalinovým měničem točivého momentu. Hnací řetězec je vybaven samočinným protiprokluzovým elektronickým řízením přenosu točivého momentu na kola (traction control), závěry diferenciálů, které lze aktivovat za pohybu vozidla. Brzdy jsou vícekotoučové v olejové lázni s chlazením oleje a kapalinovým ovládáním. Parkovací brzda je kotoučová pružinová na hlavním kloubovém hřídeli. Nechybí kapalinový retarder a odlehčovací výfuková brzda.Na pryžových blocích je ustavená jednodveřová prachotěsná budka řidiče s centrální pozicí odpruženého a široce nastavitelného sedadla řidiče, volant je ve dvou rovinách nastavitelný, seřiditelný je i přístrojový panel, ve výbavě je standardně klimatizace a filtrace vstupujícího vzduchu. Za příplatek je dodávána arktická úprava kabiny.Rozměry: celková délka 11 263 mm, šířka 3433 mm, výška 3673 mm, výška se zdviženou korbou 7287 mm, rozvor náprav 4518 + 1940 mm, rozchod kol P/Z 2636/2636 mm, obrysový poloměr otáčení 8967 mm, světlá výška P/Z 571/635 mm, úhel lomu rámu při zatáčení 45°, nájezdový úhel vpředu 24,3°, úhel sklopení korby 90°, délka korby 6404 mm, šířka korby 3374 mm, délka přídě k čepu rámu 4378 mm.
Dojmy z jízdy se švédským kolosem jsou překvapivé i pro zkušeného řidiče užitkových vozidel. Již jen vstup do kabiny, která z mravenčí perspektivy působí jako malá, potěší jak snadnou dostupností po schůdcích, tak prostorností, skvělou zvukovou izolací, výhledem a dokonalým ergonomickým uspořádáním. Symetrická pozice sedadla poskytuje řidiči vynikající přehled o vozidle a jeho poloze i pohybu.Po přesunu voliče převodovky do polohy D stačí jen tlačítkem uvolnit parkovací brzdu a lehce přidat plyn (spojkový pedál samozřejmě chybí). Rozjezd šedesáti tun hmoty znovu překvapí. Plynulostí, bezhlučností a razantní dynamikou.Vedení vozidla volantem nevelkého formátu je stejně lehké, jako u luxusního osobního automobilu, ale přes účinnost posilovacího efektu nechybí zpětná vazba, vjem pohybu kol, respektive míry zatáčení. Nezkušeného může zaskočit jednak nutnost vracet volant do základní polohy (nevrací se sám, jako u vozidel řízených výchylkou kol přední nápravy), ale také citlivost řízení. Zpočátku proto každý řidič více či méně „hledá“ kýváním přídě do stran ideální stopu jak na rovině, tak v zatáčkách.
Podstatně zajímavějším zážitkem je jízda v terénu. Téměř plně zatížený A 40 F zvládá i strmé stoupání (v našem případě dramatický úhel 35°) na kamenitém nepevném povrchu neuvěřitelně snadno a naprosto plynule, bez „hrábnutí“. Nerovnosti, i skutečně velké, tedy například jámy metr hluboké, zdolává podvozek zásluhou velké zkřížitelnosti náprav a výkyvu v hlavním čepu bez problému. Stejně bravurní je jízda ve strmých klesáních, kde je účinnosti retardéru a výfukové brzdy nutno pomoci jen výjimečně lehkým přibrzděním, které má naprosto přesně dávkovatelný nástup překvapivě velké účinnosti. Na rovině je rychlost výrazně přes 50 km/h snadno zvladatelná a bezpečná.Pozoruhodným parametrem, důležitým pro efektivnost provozu této těžké a nákladné techniky, je rychlost sklopení korby. Čtyřicet tun nákladu je složeno za pouhých 12 sekund.Po důkladném vyzkoušení základního typu A 40 F jsme si ještě krátce vyjeli s verzí FS, která je vybavena vzduchotlakovým pérováním celého podvozku. Jízda je nepřehlédnutelně měkčí, plynulejší a dynamičtější, zejména ve skutečně nerovném těžkém terénu.
Zdroj: Doprava a silnice 07/11